Liturgia Wielkiego Piątku przypomina o cierpieniu Jezusa

182

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół katolicki przypomina zbawczą mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Wieczorem w kościołach sprawowana jest Liturgia ku czci Męki Pańskiej. Jej porządek obejmuje: liturgię Słowa Bożego, adorację Krzyża i Komunię świętą.

Liturgia Wielkiego Piątku przypomina o cierpieniu Jezusa, które podjął za grzechy człowieka. Kapłan zachęca, by wczuć się w cierpienie Jezusa, opuszczenie, modlitwę w Ogrojcu i łączyć ze swoimi przeżyciami samotności i lęku przed cierpieniem.

Ks. Marek Chrzanowski zwraca uwagę na potrzebę dobrego przygotowania się do Wielkanocy przez spowiedź, a także przebaczenie tym, do których czujemy urazy. Kapłan podkreśla, że brak przebaczenia jest ogromną siłą destrukcyjną, także wobec nas samych. Powinniśmy przebaczać wzorem Jezusa, który na krzyżu darował swoim winowajcom.

„Wielki Piątek jest okazją do pogłębionej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Adoracja trwa do Mszy Rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego” – mówi kapłan.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu kapłani mają czerwone szaty liturgiczne symbolizujące miłość zwyciężającą na krzyżu. Tego dnia nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Dni, w których rozważamy Mękę Pańską to dobry moment do zaprezentowania nagrania z przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej”, które zostało wystawione 12 kwietnia br. przez Szkolne Kółko Teatralne Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

***

Szkolne Kółko Teatralne Polskiej Fundacji Kulturalnej – pod kierunkiem pełnych nowatorskich pomysłów i oddanych edukacji naszych dzieci (to samo można powiedzieç o wszystkich obecnie nauczycielach w fundacji), mgr Elżbiety Krakowskiej i mgr Joanny Przybysz – przygotowało, w formie teatru cieni, znakomite Misterium Męki Pańskiej, czyli „Rozmowę z Bogiem o własnych słabościach”. Wzięli w nim udział młodzi aktorzy: Nicole Ciuba, Julia Maziarz, Maria Rokita, Marta Rokita, Julia Argasiński. W ciemności sali na podświetlonym ekranie delikatnie przesuwały się cienie artystów, towarzyszących Jezusowi, dźwigającemu na ramionach krzyż.

Na widowni panowała przejmująca cisza, w której słychać było tylko słowa uczniów wcielających się w postacie Drogi Krzyżowej, wypowiadających biblijne kwestie sprzed tak wielu lat, a które przecież ciągle są ważne i aktualne. Jak na przykład ta ze stacji pierwszej („Niesłuszny wyrok”): „Panie Jezu, stoisz przed Piłatem niesłusznie oskarżony… Ile to niesłusznych wyroków słyszałam pod Twoim adresem, ile razy posądzono mnie o coś, czego nie zrobiłam, ile razy ja sama wydałam niesprawiedliwy wyrok względem drugiego człowieka… Za to wszystko przepraszam Cię Panie”.

Albo ze stacji czwartej („Pan Jezus spotyka swoją matkę”): „Mamusia, mama, matka, stara – czasami obrażana, czasami przez nas raniona. Nieraz może i sama rani nas, ale jest, bo jest naszą matką. Panie Jezu, naucz nas miłości i szacunku do naszej ziemskiej matki”. Zachęcamy do obejrzenia przedstawienia na YouTube, które nagrał Janusz Argasiński: