Williamsburg i Copiague mają już swoich marszałków i Miss Polonii

741
Marszałek Copiague 2020, Małgorzata Czaja Rutkowska (druga z prawej) wraz z Jadwigą Kopalą, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020 (pierwsza z prawej) oraz marszałek Copiague 2019 Elżbieta Sokołowska i ubiegłoroczna Miss Polonii Julita Wiechowska / Foto: STANISŁAW PROMOWICZ

Wszystko wskazuje na to, że 83. Parada Pułaskiego nie odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października, tylko zostanie przesunięta na przyszły rok. Ostateczną decyzję poznamy po tym jak burmistrz Bill de Blasio ogłosi rozporządzenie dotyczące imprez zbiorowych odbywających się po 1 października. Nie przeszkadza to jednak pasowaniu marszałków poszczególnych kontyngentów oraz koronacji Miss Polonii. Poznaliśmy już kolejne nazwiska przywódców dywizji z Williamsburga oraz Copiague na Long Island.

Panująca od kilku miesięcy pandemia koronawirusa całkowicie skomplikowała nam codzienne życie, a także pokrzyżowała plany organizatorom wszelkich imprez zbiorowych. Poza tym przepisy wydawane przez włodarzy poszczególnych miast i stanów powodują dodatkowe obostrzenia, które czasami nie pozwalają na podjęcie jednoznacznej decyzji w sprawie przyszłych, cyklicznych, bądź dorocznych imprez. Tak też jest w przypadku Parady Pułaskiego, która zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę października.

Obecne przepisy związane z pandemią zabraniają do końca września organizacji wszelkich imprez masowych oraz wydarzeń, które swoim zasięgiem obejmują więcej niż jedną przecznicę. Dlatego też zarząd Głównego Komitetu Parady Pułaskiego odwołał doroczny Bankiet Parady Pułaskiego, który z reguły odbywał się w ostatnią sobotę września i miał miejsce w sali balowej hotelu Marriott Marquis na Manhattanie.

Niestety w związku z tym, że tegoroczna Parada Pułaskiego miała się odbyć 4 października, to nie wiadomo czy tradycyjna biało-czerwona manifestacja polskości na Piątej Alei będzie się mogła odbyć czy też nie. Dlatego też komitet czeka na kolejne rozporządzenia władz miejskich i stanowych, które albo przedłużą obowiązujące zakazy, złagodzą je lub anulują. Od tej decyzji zależy oficjalne stanowisko Głównego Komitetu Parady Pułaskiego dotyczące organizacji lub odwołania polonijnego wydarzenia. W przypadku odwołania parady wszystkie dotychczasowe nominacje marszałkowskie oraz tytuły Miss Polonii będą obowiązywały w przyszłym roku. Wtedy po raz drugi w 84-letniej historii Parady Pułaskiego, marsz Piątą Aleją zostanie przesunięty o 12 miesięcy. Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce w 2001 roku po atakach terrorystycznych na World Trade Center.

Marszałek Williamsburga 2020 Marek Czapnik (w środku) wraz z Miss Polonii 2020 tej dzielnicy Martyną Mikucką (czwarta z prawej), Jadwigą Kopalą, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020 (druga z prawej) oraz reprezentacją kontyngentu z Williamsburga z roku ubiegłego / Foto: ARCHIWUM JADWIGI KOPALI

KONTYNGENT Z WILLIAMSBURGA
Uroczystość pasowania marszałka Williamsburga oraz przekazania korony Miss Polonii tej dzielnicy odbyła się w niedzielę, 16 sierpnia i miała miejsce w kościele Matki Boskiej Pocieszenia na Williamsburgu.

Ceremonii dokonano po zakończeniu polskiej mszy św. i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego związanego z pandemią. Bal marszałkowski odbędzie się w późniejszym terminie, gdy już będzie możliwość organizowana tego typu imprez. Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020.

Marszałkiem kontyngentu z Williamsburga został wybrany Marek Czapnik, a jako Miss Polonii ten dzielnicy wybrano Martynę Mikucką. Oboje są bardzo zaszczyceni tymi tytułami i zapewniają, że będą godnie reprezentować Williamsburg podczas 83. Parady Pułaskiego.

“Jestem bardzo zadowolony z tej nominacji i cieszę się, że mimo koronawirusa udało się zorganizować tę uroczystość. Dziękuję wszystkim za to, że zdecydowali się wybrać mnie do pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Dziękuję również pani Eli i pani Halinie za zgłoszenie mojej kandydatury na tegorocznego marszałka Williamsburga” – powiedział “Nowemu Dziennikowi” Marek Czapnik.

Pochodzi on ze Skarżyska Kamiennej, a do Stanów Zjednoczonych przyjechał 15 lat temu. Pracuje jako cukiernik w piekarni Syrena na Greenpoincie, która od wielu lat jest jednym ze sponsorów Parady Pułaskiego. Zadowolenia nie kryła także tegoroczna Miss Polonii z Williamsburga.

Marszałek Williamsburga 2020 Marek Czapnik (drugi z lewej wraz z Miss Polonii 2020 tej dzielnicy Martyną Mikucką (druga z prawej) oraz członkiniami Komitetu Parady Pułaskiego z Williamsburga: Elżbietą Tylutką (pierwsza z lewej) i Halinią Janczeską / Foto: ARCHIWUM JADWIGI KOPALI

“Nigdy nie czułam się tak wyróżniona i wyjątkowa. Jestem dumna z bycia Polką i będę godnie reprezentowała ten tytuł – powiedziała w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Martyna Mikucka.

Miss Polonii Williamsburga 2020 ma 23 lata i pochodzi z Łomży. Lubi podróżować i bardzo podobają się jej Stany Zjednoczone.

“Byłam już w wielu miejscach i w końcu postanowiłam przyjechać do Nowego Jorku w odwiedziny do babci. Bardzo spodobała mi się Ameryka, więc postanowiłam zostać na dłużej, co zaowocowało dodatkowymi plusami, ponieważ zostałam Miss Polonii Wiliamsburga 2020” – dodała Martyna Mikucka, dziękując jednocześnie Halinie Janczeskiej i Elżbiecie Tylutce za tę nominację.

Podczas tej uroczystości nastąpiło również przekazanie przewodnictwa w lokalnym Komitecie Parady Pułaskiego z Williamsburga. Obowiązki wieloletniego przewodniczącego Mariana Okuniewskiego przejął Rafał Smola. Były podziękowania i gratulacje złożone byłemu już prezesowi. Za 30-letnią współpracę Mariana Okuniewskiego i komitetu, który reprezentował z Głównym Komitetem Parady Pułaskiego, specjalne podziękowania złożyła Jadwiga Kopala. Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 wyraziła nadzieję, że odchodzący prezes nie rozstanie się całkowicie z Paradą Pułaskiego, tylko będzie wspierał i doradzał młodym ludziom, chcącym kontynuować dzieło swoich poprzedników. Po zakończeniu ceremonii pasowania odbył się poczęstunek przygotowany przez ks. Wiesława Strzadałę, proboszcza parafii Matki Boskiej Pocieszenia na Williamsburgu.

Przywódcy kontyngentu Williamsburga na 83. Paradę Pułaskiego – marszałek Marek Czapnik i Miss Polonii 2020 Martyna Mikucka / Foto: ARCHIWUM JADWIGI KOPALI

KONTYNGENT Z COPIAGUE
Wybory Miss Polonii z Copiague oraz pasowanie marszałka tego miasta tradycyjnie zorganizowała Polonia of Long Island. W tym roku był to już 13. Bal Marszałkowski przygotowany przez tę organizację i podobnie jak w latach wcześniejszych odbył się w sobotę, 22 sierpnia w pięknej sali balowej Carleton Hall w East Islip. Niestety, ze względu na obostrzenia związane z panującą pandemią impreza była o wiele skromniejsza niż w latach wcześniejszych, co wynikało z zasad zachowania dystansu społecznego.

Bal prowadziła znana polonijna działaczka Marta Wesołowska, wiceprezes Polonia of Long Island, a muzycznie okrasił go DJ Danny (Daniel Zysko). Gościem honorowym była Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020. Mimo wszystkich pandemicznych ograniczeń było odświętnie i radośnie, a uczestnikom balu dopisywały wyśmienite humory.

Marszałek Copiague 2020, Małgorzata Czaja Rutkowska (z prawej) wraz tegoroczną Miss Polonii z Copigue Anidą Groń (w środku) i Jadwigą Kopalą, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020 / Foto: FACEBOOK POLONIA OF LONG ISLAND

Marszałkiem Copiague 2020 została Małgorzata Czaja Rutkowska, od 2012 r. członkini zarządu Polonia of Long Island, a od dwóch lat druga wiceprezes. Sprawując tę funkcję wykazała się dużą aktywnością w pracy społecznej i charytatywnej, a poza tym zaangażowana jest niemal we wszystkie projekty organizowane przez lokalne środowisko.

Tegoroczna marszałek Copiague – jak podkreślała prowadząca bal – “jest zawsze pomocna i sumiennie wykonuje swoją pracę na rzecz Polonii”. –

“Bardzo serdecznie dziękuje za tę zaszczytną funkcję i przepiękny bal – napisała na facebookowym profilu Polonia of Long Island Małgorzata Czaja Rutkowska, dziękując za powierzenie jej funkcji marszałka Copiague 2020.

Marszałek Copiague 2020, Małgorzata Czaja Rutkowska (druga z lewej) wraz tegoroczną Miss Polonii z Copigue Anidą Groń (trzecia z prawej) i Jadwigą Kopalą, Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2020 (pierwsza z lewej) oraz Miss Polonii Copiague 2019 Julitą Wiechowską (czwarta z prawej), tegorocznymi uczestniczkami konkursu Miss Polonii i prowadzącą imprezę Martą Wesołowską (trzecia z lewej) / Foto: FACEBOOK POLONIA OF LONG ISLAND

Podczas balu odbyły się także wybory Miss Polonii Copiague. W konkursie wzięły udział cztery piękne dziewczyny: Agata Bugajczyk, Arleta Grabowska, Anida Groń oraz Michelle Makowska. Jury w składzie: Lena Choromańska, Sylwester Siemion oraz Malwina Szczęch zdecydowało, że tytuł Miss Polonii Copiague 2020 otrzyma Anida Groń.

Tytuł Miss Publiczności przypadł Agacie Bugajczyk, która została także II Vice Miss. Z kolei tytuł I Vice Miss otrzymała Michelle Makowska, a III Vice Miss została Arleta Grabowska.

Jury nie miało łatwego zadania podczas podejmowana decyzji i to nie tylko ze względu na urodę kandydatek, ale także ich zaangażowanie w działalność polonijną. Nowo wybrana Miss Polonii z Copiague jest bardzo zadowolona z tytułu, jaki otrzymała.

“Jest dla mnie wielkim zaszczytem i radością, że przez następny rok mogę reprezentować tak wspaniałą grupę Polonii. Mogę was zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby godnie was reprezentować i wspierać w nadchodzącym roku. Bardzo dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście” – napisała na facebookowym profilu Polonia of Long Island 24-letnia Anida Groń.

Miss Polonii Copiague 2019 Julitą Wiechowska (w środku) wraz z tegoroczną Miss Polonii z Copigue Anida Groń (druga z prawej) oraz pozostałymi uczestniczkami konkursu: Michelle Makowską (I Vice Miss), Arletą Grabowską (III Vice Miss), oraz Agatą Bugajczyk (Miss Publiczności i II Vice Miss) / Foto: FACEBOOK JULITY WIECHOWSKIEJ

Miss Polonii Copiague 2020 jest absolwentką Adelphi University Collage of Public Health and Nursing. Wkrótce rozpoczyna studia, aby uzyskać tytuł magistra w dziedzinie pielęgniarstwa. Anida lubi nowe wyzwania i często bierze udział w kursach i szkoleniach dokształcających. Jest również bardzo zaangażowana w działalność charytatywną, a zwłaszcza w zbiórki funduszy dla chorych dzieci. Jako wolontariuszka pomaga także osobom starszym i potrzebującym. W czasie pandemii pracowała w szpitalu, wspierając chorych i ich rodziny. Miss Polonii Copiague 2020 uwielbia podróżować po świecie, poznawać nowe kultury i ludzi o innych obyczajach. Jednak ulubionym jej miejscem jest Polska, kocha naszą kuchnię i tradycje, które kultywowane są w jej domu. Uwielbia wspinaczkę i pływanie, a zimą jazdę na nartach. W wolnych chwilach bardzo lubi czytać.

Podczas tegorocznego Balu Marszałkowskiego jego organizatorzy – Polonia of Long Island – wręczyli także doroczne stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. Otrzymali je: Rafał Promowicz, studiujący na University of Pennsylvania (2000 dol.), Julia Gawrońska, studiująca na Stony Brook University (1500 dol.) oraz Olivia Grala studiująca w Fashion Institute of Technology (1200 dol.). W sumie w ciągu 16 lat organizacja wsparła finansowo 98 studentów i przekazała na ten cel 102 300 dol.

Tegoroczni stypendyści Polonia of Long Island Olivia Grala i Rafał Promowicz / Foto: STANISŁAW PROMOWICZ