Wirtualne zwiedzanie muzeów

788
British Museum w Londynie. Foto: EPA

Mimo pandemii koronawirusa muzea na całym świecie działają, ale w przestrzeni wirtualnej. Bez wychodzenia z domu można zwiedzić między innymi paryskie Musée d'Orsay, National Gallery of Art w Waszyngtonie, czy muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Wirtualne spacery proponuje też Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie – mówi rzeczniczka muzeum Olga Gawerska. Dodaje, że instytucja zaprasza na indywidualne spotkanie z przewodnikami w transmisji online w mediach społecznościowych w każdy piątek (o godzinie 17) oraz w każdą niedzielę (o godzinie 12.15).

Na wirtualnych zwiedzających w Zachęcie czekają cztery nowe wystawy: „Lekcja Fruwania”, „Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955-1980) w Warszawie”, „Co dwie sztuki to nie jedna” oraz „Wideotaśmy”.

Ponadto warszawska Zachęta prowadzi warsztaty rodzinne online za pośrednictwem Skype’a. Galeria planuje też uruchomienie specjalnego kanału na YouTubie oraz przeniesienie widoków czterech nowych wystaw do przestrzeni internetu z możliwością ich wirtualnego zwiedzania.

Oto linki do wirtualnych wycieczek po światowych muzeach:

The British Museum

Guggenheim Museum, Nowy Jork

National Gallery of Art, Washington, D.C.

Musée d’Orsay, Paryż

National Museum of Modern and Contemporary Art, Seoul, Korea Południowa

Pergamon Museum, Berlin

Rijksmuseum, Amsterdam

Van Gogh Museum, Amsterdam