Wizy muszą zostać zniesione

826

 „Myślę, że sprawa zniesienia wiz jest niezwykle ważna dla Polaków, ale też ważna w ogóle. I sądzę, że prezydent Trump powie coś na ten temat, podczas wizyty w Warszawie” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” znana amerykańska dziennikarka, Rita Cosby, córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego, prywatnie znajoma przywódcy USA.    

„Spójrzmy jak są świetne relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Polską, i mówię to nie tylko jako Amerykanka polskiego pochodzenia, ale jako dziennikarz, który był wieloletnim korespondentem z Białego Domu. Byłam tam też wtedy, kiedy prezydent Duda i prezydent Trump rozmawiali o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. Jest wiele dyskusji na ten temat, także za zamkniętymi drzwiami. Na pewno Amerykanie muszą zdać sobie sprawę, a wielu o tym nie wie, także niektórzy kongresmeni, że aby Polacy mogli latać do Stanów Zjednoczonych, muszą mieć wizę” – dodaje Rita Cosby. 

Według niej konieczna była i wciąż jest edukacja na ten temat. Bardzo też pomogła kampania społeczna prowadzona w Polsce, między innymi przez LOT,  informująca w jaki sposób należy starać się o wizy w konsulacie i ambasadzie, tak by odsetek odmów spadł poniżej 3 proc. To konieczny warunek włączenia naszego kraju do programu ruchu bezwizowego.

„Nasze dwa kraje zawsze były razem. Przykładem może być II wojna światowa, czyli czasy, kiedy walczył mój ojciec i kiedy został uratowany przez wojska amerykańskie. Współcześnie, Stany Zjednoczone i Polska także mówią jednym głosem, chociażby o tym, jak ważna, ale i krucha jest wolność” – zauważ Rita Cosby. „Myślę, że podczas swojego wystąpienia Donald Trump jeszcze raz podkreśli heroizm Polaków podczas II wojny światowej, ale także i teraz. Podkreśli, jak ważna jest Polska, jesteśmy przecież partnerami. Visa waiver program musi stać się faktem” – uważa amerykańska dziennikarka, prywatnie dobra znajoma Donalda Trumpa. – Nie sądzę, że przez przypadek mówił o zniesieniu wiz podczas wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu. To nie był zbieg okoliczności. To jest dyskutowane już na tak publicznym poziomie, do tego presja i wiele kampanii, że już w przyszłym roku Polacy nie będą musieli mieć wiz, by podróżować do USA. To się po prostu musi stać i będę bardzo zdziwiona, jeśli to nie nastąpi” – podkreśla Rita Cosby. Dziennikarka przyleciała do Polski między innymi na kongres 60 Milionów, który odbędzie się w Rzeszowie. Fundamentami wydarzenia jest budowanie i pogłębianie stosunków między Polakami, a Polonią na całym świecie. Rozmowa z Ritą Cosby, między innymi o jej ojcu, powstańcu warszawskim, wkrótce w „Nowym Dzienniku”