Wizyta Donalda Trumpa szansą dla Polski w kwestii prowadzenia polityki historycznej

185
EPA-EFE/ZACH GIBSON

Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest szansą dla Polski w kwestii prowadzenia polityki historycznej. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma przybyć do Polski 31 sierpnia i wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jak podkreślił wiceminister MSZ w radiowej Trójce – na świecie nie jest oczywiste jaką rolę odegrała Polska podczas II Wojny Światowej. W Polsce ta data jest wryta w naszą świadomość, jest tą bardzo bolesną raną – mówił polityk. „Na świecie te wszystkie fakty historyczne nie są tak oczywiste, wizyta amerykańskiego prezydenta w tej dacie, mam nadzieję też słowa, które padną, wypowiedziane przez niego zwrócą na Polskę i ten fakt historyczny oczy całego świata” – zaznaczył wiceminister.

Szymon Szynkowski vel Sęk mówił również, że podczas wizyty prezydenta USA powinny być kontynuowane rozmowy z czerwca z Waszyngtonu, w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Tamte rozmowy i tamte spotkania były niezwykle efektywne. Myślę, że jest naturalne, że jednym z tematów wiodących tej wizyty będzie obronność – zaznaczył wiceminister MSZ. W czerwcu w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w dziedzinie obronności. Nie ma jeszcze decyzji jakiego rodzaju siły amerykańskie i gdzie na terenie Polski będą stacjonowały. Deklaracja zakłada zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego o 1000 osób.