Wybitni Polacy w USA uhonorowani

495
Pamiątkowe zdjęcie Wybitnych Polaków w USA wraz z konsulem generalnym Adrianem Kubickim i Grzegorzem Frycem przewodniczącym nowojorskiej Kapituły nagrody / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

"Mamy mnóstwo wspaniałych ludzi o polskich korzeniach, którzy potrafili zaznaczyć swoją obecność i osiągnąć wielkie sukcesy nie tylko w swoim środowisku, ale także na całym świecie" – podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", która nagradza te najbardziej zasłużone osoby tytułem Wybitnego Polaka.

Po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie miała miejsce gala wręczenia statuetek laureatom 12. nowojorskiej edycji konkursu Wybitny Polak w USA. Ceremonia odbyła się w piątek, 13 maja, i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Prowadził ją znany polonijny działacz Ryszard Mazur wraz z Grzegorzem Frycem, przewodniczącym Kapituły nowojorskiej edycji konkursu, który przedstawiał sylwetki wyróżnionych osób. Po odśpiewaniu hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – gości powitał konsul generalny Adrian Kubicki.

Statuetki i dyplomy Wybitnego Polak wręczali – konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał także Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”, będącej głównym organizatorem konkursu przeprowadzanego w metropolii nowojorskiej we współpracy z Kongresem 60 Milionów.

“Dziękuję bardzo panu konsulowi oraz poprzednim konsulom, którzy od 12 lat wspierają nas w realizacji projektu Wybitny Polak na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie prócz Nowego Jorku konkurs jest również organizowany w Chicago i Los Angeles. Dziękuję także Kapitule, czyli ludziom, którzy społeczne wykonują pracę, żeby pokazywać siłę Polaków za granicą, bo ona jest wielka oraz daje nam poczucie dumy i wartości” – powiedział Krzysztof Przybył.

Prezes Fundacji “Teraz Polska” wraz z konsulem generalnym wręczał statuetki i dyplomy wyróżnionym osobom. W tym roku nagrody otrzymali laureaci z trzech ostatnich edycji konkursu – prócz bieżącego, także ci z lat 2020 i 2021, bowiem z uwagi na obostrzenia pandemiczne nie można było zorganizować wówczas uroczystości.

Wojciech Sporek prezentuje wyróżnienie “In Memoriam” dla śp. Janusza Sporka przyznane w ramach konkursu Wybitny Polak w USA, w którym wcześniej był nominowany w kategorii – osobowość / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Jako pierwsze zostało wręczone wyróżnienie “In Memoriam” dla zmarłego w listopadzie ub.r. Janusza Sporka. Odebrał je jego syn Wojciech Sporek, który zadedykował nagrodę wszystkim osobom, które kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego, że jego ojciec “mógł być sobą”.

“Był kochany za swoją osobowość, szczerość, skromność, niepowtarzalne poczucie humoru. Był ceniony za niezwykłą umiejętność dzielenia się swoją wiedzą i propagowania polskiej kultury i historii. I choć zawsze był pełen różnorodnych pasji, to patriotyzm i bezgraniczna miłość do ojczyzny były zawsze na pierwszym planie jego codzienności. Bez wahania i w pełni angażował się w obronie tych ideałów – podkreślał Wojciech Sporek wspominając zmarłego ojca. – Był dumnym Polakiem, i z dumą, z głębi serca popierał swych rodaków, ale też nie stronił od słów krytyki wobec tych, którzy nie sprzyjali interesom Polski i naszej Polonii. Z dumą przedstawiał polską kulturę na najważniejszych scenach świata, z dumą, jako pierwszy w historii dyrygent polskiego chóru, śpiewał polskie pieśni na emporze katedry św. Patryka. Z dumą bronił pomnika katyńskiego stawiając czoło nie tylko rządowi miasta, ale nawet tym rodakom, którzy wcześniej uznali sprawę za przegraną i poddali się woli deweloperów” – mówił, podczas podziękowania za wyróżnienie “Im Memoriam” przyznane śp. Januszowi Sporkowi, jego syn.

Wyróżnienie “In Memoriam” dla śp. Janusza Sporka odebrał jego syn Wojciech Sporek. Na zdjęciu wraz z Bogusławą Huang (z lewej strony) i Iwoną Rachelską z Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Wojtek Sporek dodał, że jest bardzo tym wzruszony, ponieważ odbiera to wyróżnienie dokładnie pół roku po śmierci swojego taty. W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” podkreślił, że jego ojciec byłby bardzo zadowolony z tego uhonorowania, chociaż nigdy nie liczył na takie laury.

“Myślę, że w związku ze swoją skromnością i brakiem oczekiwania takiego wyróżnienia na pewno mój tato byłby z tego bardzo dumny. Ja jestem jeszcze bardziej dumny, dlatego że umacnia mnie to w przekonaniu, że on w dalszym ciągu żyje wśród nas i w naszych sercach. To daje mi ogromną satysfakcję z tego, co on zrobił, oraz z powodu tego, że pozostawił po sobie takie bogactwo uczuć w sercach ludzi” – stwierdził Wojciech Sporek.
Po wzruszającym przemówieniu syna zmarłego polonijnego działacza, artysty i pedagoga muzycznego rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród i dyplomów laureatom konkursu.

Tytuł Wybitnego Polaka w kategorii młody Polak (za 2020 rok) otrzymał mec. Paweł Wierzbicki (w środku). Na zdjęciu także konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Jako pierwsze statuetki Wybitnego Polaka w USA powędrowały do zwycięzców w kategorii młody Polak. Otrzymali je: mecenas Paweł Wierzbicki (za rok 2020), a także polsko-amerykański aktor i działacz polonijny Bartek Szymański (za rok 2021) i zaangażowany w amerykańską politykę oraz działalność społeczną, a także pełniący funkcję szefa gabinetu radnego Roberta Holdena Daniel Kurzyna (za rok 2022).
Paweł Wierzbicki, dla którego tytuł ten – jak podkreślił – oznacza wielki zaszczyt, zadedykował swoją nagrodę babci, której bardzo dużo zawdzięcza, jeżeli chodzi o jego edukację. Dokładnie 13 maja minęła 15. rocznica jej śmierci.

“Jestem przekonany, że właśnie patrzy na mnie w tym momencie, i mam nadzieję, że jest ze mnie bardzo dumna – stwierdził mec. Paweł Wierzbicki. – Myślę, że w wieku 31 lat, odbierając tę nagrodę w kategorii do lat 35, jestem w dobrym miejscu i dobrym czasie w moim życiu, aby stanowić pewien łącznik między pokoleniami w naszej Polonii” – dodał młody, ale mający już wiele sukcesów adwokat.

Bartek Szymański, który odebrał nagrodę Wybitnego Polaka w kategorii młody Polak (za rok 2021) był bardzo dumny z tego wyróżnienia / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Z kolei Bartek Szymański, który nie tylko promuje nasz kraj jako aktor, ale również aktywnie działa w Komitecie Głównym Parady Pułaskiego, a także wraz z mec. Sławomirem Plattą i śp. Januszem Sporkiem oraz Komitetem Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych walczył o pozostawienie monumentu mistrza Andrzeja Pityńskiego na Exchange Place w Jersey City, zacytował patriotyczne słowa Rity Cosby wypowiedziane przez nią podczas jednej z polonijnych uroczystości.

“Teraz jest najlepszy czas, by być dumnym Amerykaninem polskiego pochodzenia” – mówił Bartek Szymański, który tak też się obecnie czuje. Swoją nagrodę zadedykował młodym ludziom, którzy chcą tworzyć i działać.

“Chciałbym wykorzystać tę okazję, by podziękować Polonii i polsko-amerykańskiemu społeczeństwu. Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie świadectwem lepszej, jaśniejszej i silniejszej przyszłości dla Amerykanów polskiego pochodzenia” – dodał młody aktor.

W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” powiedział, że: “Tytuł i nagroda są bardzo miłe, ale dla mnie najważniejsze jest to, że Polonia zauważa to, co my, młodzi ludzie, robimy, żeby coś zmienić w naszej polsko-amerykańskiej społeczności”.

Bartek Szymański dodał, że jest bardzo dumny z tego, że ma polskie pochodzenie i zna polską kulturę oraz historię, a także ma nadzieję, że kiedyś uda mu się wykorzystać to doświadczenie w jakimś filmie, w którym będzie mowa o naszych rodakach.

Niestety trzeci wyróżniony tytułem młody Polak – Daniel Kurzyna – ze względu na chorobę nie mógł się pojawić na gali wręczenia nagród. We wcześniejszej rozmowie powiedział nam jednak, że jest to dla niego bardzo duże i niespodziewane wyróżnienie.

“Dla mnie jest to wielki zaszczyt, bowiem jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i wiem, że podobnie czują moi rodzice oraz moja żona” – stwierdził Daniel Kurzyna.

Krzysztof Galik (w środku), założyciel i prezes działającej w Newington, CT, firmy Polamer Precisions, odebrał wyróżnienie Wybitnego Polaka w kategorii biznes (za rok 2020). Na zdjęciu także konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

W kategorii biznes laureatami konkursu Wybitny Polak w USA zostali: Krzysztof Galik (za 2020 rok), Oskar Kowalski (za 2021 rok) oraz Grzegorz Wiśniewski (za 2022 rok).

Założyciel i prezes działającej w Newington, CT, firmy Polamer Precisions powiedział w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”, że był trochę zaskoczony, ale jednocześnie bardzo zaszczycony tą nagrodą.

“Wyróżnienie to ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ jak 19-latek przyjechałem do Stanów Zjednoczonych z niczym. Było to 35 lat temu. Przez jakiś czas włóczyłem się po Europie i ostateczne wylądowałem w Ameryce w stanie Connecticut. Zaczynałem zupełnie od zera i udało mi się zbudować coś, z czego mogę być dumny. Oczywiście sam bym tego nie zrobił, pomogli mi w tym znajomi i osoby, z którymi współpracowałem. Duże wsparcie miałem też od mojej rodziny. Ważne jest, że propagujemy Polonię w Stanach Zjednoczonych i doceniamy ludzi, którzy mogą zmienić postrzeganie Polski i Polaków za granicą. Dlatego ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna i jestem z niej dumny i bardzo zadowolony” – powiedział Krzysztof Galik. W podobnym tonie wypowiedział się po odebraniu tej nagrody, którą zadedykował rodzinie i współpracownikom.

Oskar Kowalski (w środku) tytułem Wybitnego Polaka został wyróżniony po raz drugi. Za rok 2021 otrzymał go w kategorii biznes, natomiast w 2013 roku był laureatem w kategorii młody Polak. Na zdjęciu także konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Z kolei polonijny przedsiębiorca, innowator i inwestor Oskar Kowalski stwierdził, że docenia tę nagrodę, a fakt, że otrzymuje ją po raz drugi – bowiem w 2013 roku zdobył ją w kategorii młody Polak – świadczy o tym, że dorósł przez te lata i z sukcesem kontynuuje swoją karierę. Podczas przemówienia podziękował za wsparcie swojej rodzinie i przyjaciołom oraz osobom, które przyczyniły się do jego sukcesu.

Natomiast Grzegorz Wiśniewski, który jest założycielem działającej w New Jersey firmy Integrate Comfort Systems, podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na wkład pracy, jaki każdy musi włożyć, żeby osiągnąć sukces. Zwrócił uwagę, że nie wystarczy pracować osiem, a wręcz należy, zwłaszcza na początku działalności biznesowej, pracować po 18 godzin dziennie. Przy okazji podziękował rodzinie za wsparcie, jakie od niej otrzymuje.

Grzegorz Wiśniewski, założyciel działającej w New Jersey firmy Integrate Comfort Systems otrzymał nagrodę Wybitnego Polaka w kategorii biznes (za rok 2022) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

W kategorii kultura statuetki Wybitnego Polaka w USA trafiły do pisarki dr Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm (za 2020 rok), mieszkającego w Nowym Jorku artysty malarza Janusza Gilewicza (za 2021 rok) oraz polsko-amerykańskiego dziennikarza i dokumentalisty, a także działacza z Buffalo, NY, Edwarda Dobosiewicza (za 2022 rok).

Dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm nie mogła uczestniczyć w gali wręczenia tych nagród, ponieważ obecnie przebywa w Polsce. W telefonicznej rozmowie z “Nowym Dziennikiem” podkreśliła, że bardzo tego żałuje, ale tak się złożyło, że również w Polsce, 19 maja, odbierze tytuł “Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego”, przyznawany najwybitniejszym wychowankom tej uczelni, ekspertom, ludziom sukcesu i osobistościom ze świata nauki, sztuki, polityki i biznesu. Natomiast w związku z zaistniałą sytuacją tytuł i statuetkę Wybitnego Polaka w USA w kategorii kultura otrzyma od przedstawiciela Fundacji “Teraz Polska” 26 maja podczas Targów Książki w Warszawie.

“Wiadomość o przyznaniu mi zaszczytnego tytułu Wybitny Polak w USA odebrałam z wielką radością” – przekazała nam laureatka dodając, że doskonale wie, jak bardzo cenne jest to wyróżnienie.

“Ogromnie cieszy, gdy otrzymuje się słowa uznania od stowarzyszeń nam bliskich. Wiadomość o obu nagrodach przyjęłam z dużym wzruszeniem i radością, dumą i wdzięcznością” – podkreśliła dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm.

Również Janusz Gilewicz nie mógł osobiście odebrać statuetki Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury, bowiem także przebywa w Polsce, gdzie 14 maja, w Opolu wziął udział w koncercie “Schody do wolności”.

W jego imieniu nagrodę w nowojorskim konsulacie odebrał jego przyjaciel Andrzej Walczak, który przeczytał krótki list z podziękowaniami. Janusz Gilewicz wspomniał w nim o swojej przymusowej emigracji z Polski oraz polskiej kulturze. Wyjaśnił swoją nieobecność na gali oraz podziękował Kapitule, przyjaciołom i promotorom swojej sztuki.

Edward Dobosiewicz odebrał statuetkę i dyplom Wybitnego Polaka w kategorii kultura / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Osobiście statuetkę Wybitnego Polaka w kategorii kultura odebrał natomiast Edward Dobosiewicz.

“Nie wiem, dlaczego spotkał mnie ten wielki zaszczyt, ponieważ robię tylko to, co mi mówiła moja mama, babcia i dziadek. Oni zawsze podkreślali: ‘Edziu, ty jesteś Polakiem i bądź z tego dumny. Naucz też swoje dzieci i wszystkich młodych ludzi tego, co to znaczy być Polakiem'” – wyjaśniał podczas odbierana nagrody Edward Dobosiewicz.

Z kolei w kategorii osobowość laureatami tytułu Wybitny Polak w USA zostali: trener sportowy Janusz Młynek (w 2020 roku), artysta plastyk i polonijny działacz Janusz Skowron (za 2021 rok) oraz dziennikarz radiowy i polonijny działacz z Buffalo, NY, Brian Rusk (za 2022 rok).

Niestety Janusz Młynek w czasie pandemii powrócił na stałe do Polski w związku z czym nie mógł pojawić się na gali w konsulacie.

Również Janusz Skowron nie mógł osobiście odebrać swojego wyróżnienia, ponieważ obecnie przebywa w Polsce, gdzie ma zorganizowanych kilka wystaw.

W jego imieniu statuetkę i dyplom odebrała Zofia Kłopotowska, redaktor naczelna “Kuriera Plus”, z którym artysta jest blisko związany. Pani Zosia wyjaśniła jego nieobecność, wspomniała o zasługach i przekazała podziękowania.

Dziennikarz radiowy i polonijny działacz z Buffalo, NY, Brian Rusk został wyróżniony tytułem Wybitnego Polaka w USA w kategorii osobowość (za 2022 rok). Na zdjęciu także konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Statuetkę Wybitnego Polaka w USA w kategorii osobowość odebrał osobiście Brian Rusk. Dziennikarz radiowy i polonijny działacz z Buffalo, NY, w swoim przemówieniu wspomniał m.in. swoich rodziców – Halinę i Jerzego Ruszkowskich – którzy wpoili mu miłość do polskiego dziedzictwa i kultury. Podkreślił, że jego ojciec podczas wojny był znanym lekarzem w ciągu dnia, a w nocy żołnierzem polskiego podziemia.

Wspominał też o swojej działalności, w tym m.in. o tym, jak wraz Kongresem Polonii Amerykańskiej (był jego wiceprezesem) pomógł zebrać blisko 100 milionów dolarów na jedzenie, ubrania i lekarstwa dla pogrążonej w walce z komunizmem Polski. Na zakończenie wyraził podziw dla obecnej postawy Polaków wobec ukraińskich uchodźców wojennych.

Ostatnią kategorią, w której wręczono statuetki Wybitnego Polaka była nauka. Odebrali je: dr hab. Danuta Piątkowska (za rok 2020) oraz polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser Andrzej Krakowski (za rok 2022).

Dr hab. Danuta Piątkowska otrzymała wyróżnienie Wybitnego Polaka w kategorii nauka (za rok 2020). Na zdjęciu także konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej strony) i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Autorka wielu książek poświęconych imigrantom i amerykańskiej Polonii oraz historycznym obiektom związanym z polską kulturą i dziedzictwem podczas odbierania wyróżnienia zwróciła uwagę na ogrom pracy i duże poświęcenie, jakie wkłada w pisanie, a także na różne obawy z tym związane. Podziękowała także Kapitule za nagrodę, która – jak stwierdziła – była dla niej wielką niespodzianką.

Ostatnią statuetkę odebrał Andrzej Krakowski. Znany producent filmowy i reżyser wygłosił iście oscarowe podziękowania. Wspomniał w nich o swojej żonie, przyjaciołach i współpracownikach z uczelni, z którą jest związany. Przypomniał również kilka ważnych momentów ze swojego życiorysu i działalności zawodowej.

Polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser Andrzej Krakowski – Wybitny Polak w kategorii nauka (za rok 2022) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Wyróżnieni podczas piątkowej gali laureaci dołączyli do grona ponad 120 osób nagrodzonych do tej pory na całym świecie tytułem Wybitny Polak. Wśród nich około 80 procent to Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

“Mamy mnóstwo wspaniałych ludzi o polskich korzeniach, którzy potrafili zaznaczyć swoją obecność i osiągnąć wielkie sukcesy oraz są znani nie tylko w swoim środowisku, ale także na całym świecie” – podkreślił Krzysztof Przybył w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”.

Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” dodał, że jest z tego powodu bardzo dumny i cieszy się, że od 12 lat może organizować ten konkurs w Stanach Zjednoczonych.

“Podobnie dzieje się także w innych krajach Europy i całego świata. Mamy nawet laureatów z Singapuru i to pokazuje, że Polacy wszędzie mogą osiągać duże sukcesy” – zaznaczył nasz rozmówca.

Galę Wybitnego Polaka w USA uświetnił fortepianowy recital Nicholasa Kaponyasa / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Radości nie krył także Grzegorz Fryc, przewodniczący nowojorskiej Kapituły.

“Cieszę się, że konkurs Wybitny Polak powrócił po covidowych latach nieobecności, oraz że byliśmy w stanie w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie zorganizować imprezę, która była poświęcona tylko naszemu konkursowi. Wcześniej była ona łączona z uroczystością upamiętniającą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Cieszę się, że mieliśmy świetnych laureatów i chcę gorąco podziękować Kapitule i ludziom, którzy pracowali przy tym konkursie. Jestem również zadowolony, że specjalne wyróżnienie zostało przyznane śp. Januszowi Sporkowi. Myślę, że po takim wielkim sukcesie, jakim była dzisiejsza ceremonia wręczenia nagród, w przyszłym roku będziemy mieli bardzo dużo nominacji i będziemy kontynuować tę piękną tradycję, która ma już 12 lat. Wybitny Polak to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana Polonii poza granicami kraju. To są takie polonijne Oscary i cieszę się, że nowojorska Kapituła też je przyznaje i ludzie z Polonii, którzy niekoniecznie dostają medale państwowe, również mogą zostać docenieni i w pewien sposób wyróżnieni statuetką Wybitnego Polaka” – stwierdził Grzegorz Fryc.

Dwunastą nowojorską galę swoją obecnością uświetniło wiele znanych osobistości. Wśród nich – prócz wymienionych wcześniej osób – byli m.in.: Ed Cox – były przewodniczący komitetu Partii Republikańskiej w stanie Nowy Jork i zarazem zięć prezydenta Richarda Nixona, Owen Pataki – syn byłego nowojorskiego gubernatora George’a Patakiego, Don Hutton – prezes kolei NY-NJ, dr Vincent Boudreau – prezes The City College of New York (CUNY), Rita Cosby z WABC Radio z mężem Tomaczkiem Bednarkiem, a także przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji. Uroczystość zakończyła się fortepianowym recitalem Nicholasa Kaponyasa.