Wyborów 10 maja nie będzie. Prawdopodobnie 12 lipca

341
EPA-EFE/Wojciech Olkusnik POLAND OUT

Sejm za ustawą o trybie korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Posłowie odrzucili weto Senatu do tej ustawy. Zgodnie z konstytucją, uchwałę Senatu odrzucającą ustawę uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Za odrzuceniem głosowało 236 posłów, 213 było przeciwnych, wstrzymało się 11 posłów. Większość bezwzględna wyniosła 231. W wyniku wieczornego porozumienia liderów Prawa i Sprawiedliwości i Porozumienia – Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina – Zjednoczona Prawica popiera ustawę. Wybory nie odbędą się 10 maja. 
Wspólne oświadczenie prezesów PiS i Porozumienia – Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina – głosi, że wybory odbędą się w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Będą ponadto organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą. 
Wspólne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina zakłada, że wybory zostaną przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą. „W trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym” – napisano.