Wystawa „Amerykanie w Polsce 1919-1947” w Domu Spotkań z Historią

177

Od dziś w Warszawie w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę „Amerykanie w Polsce 1919-1947”. Ekspozycję przygotowano w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przedstawia sylwetki między innymi prezydentów Thomasa Woodrow Wilsona i Herberta Hoovera, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz odbudowy Polski w latach 1919-1947.

Współautor wystawy Jan-Roman Potocki powiedział: „Nikt nie zna tej historii. To jest opowieść o Amerykanach, którzy angażowali się u boku Polski. Na początku z bardzo idealistycznych powodów: walki o wolność czy wspieraniu demokracji. To pokolenie Amerykanów walczyło wspólnie z Polską przeciwko Rosji” – mówił współautor wystawy.

Jan-Roman Potocki zaznaczył, że wystawa przypomina mało znane sylwetki Amerykanów oraz historię relacji polsko-amerykańskich. „Działania ostatniego ambasadora Arthura Bliss Lane’a w latach 1945-1947 były bardzo ważne, ponieważ sprowadził do Polski amerykańskich dziennikarzy, aby udokumentowali zawładnięcie przez Rosję sowiecką -Polski”- podkreślił Jan-Roman Potocki. Na wystawie pokazano około stu starannie wybranych zdjęć z archiwów amerykańskich, przedstawiających pokolenie Amerykanów, którzy przybyli do Polski wraz z Herbertem Hooverem na początku lat 20. XX wieku.

Autorzy wystawy, Jan-Roman Potocki i Vivian Reed, opisują między innymi działania Amerykańskiej Administracji Pomocy. Przypominają sylwetki między innymi Borisa Bogena, Hugh Gibsona – pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, – Maurice’a Pate’a, późniejszego założyciela UNICEF’u, Szarych Samarytanek – Amerykanek polskiego pochodzenia, które zgłosiły się jako ochotniczki, aby nieść pomoc dzieciom w Polsce.

Wystawa pokazuje też dzieje Eskadry Myśliwskiej imienia Tadeusza Kościuszki i losy amerykańskich pilotów podczas wojny polsko-bolszewickiej, pracę dyplomatów i ich życie w Warszawie oraz pracę dziennikarzy i fotografów, między innymi Juliena Bryana w 1939 roku czy Larry’ego Allena, korespondenta Associated Press w Warszawie od września 1945 roku.

Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2019 w Domu Spotkań z Historią. Partnerem jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce i American Center Warsaw.