Z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o wyzdrowieniu

4901
EPA-EFE/TANNEN MAURY

Negatywny test na obecność koronawirusa lub dowód wyzdrowienia – to warunki wpuszczenia na pokład samolotu z Polski do USA. Zasady te nie dotyczą dzieci poniżej 2. roku życia. Granice mogą przekraczać amerykańscy obywatele, stali rezydenci lub osoby posiadające specjalne wizy. Turyści wciąż mają zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych.

Takie zapisy znalazły w dekrecie prezydenta podpisanym w poniedziałek, 25 stycznia. Tym samym Joe Biden anulował rozporządzenie Donalda Trumpa o zniesieniu restrykcji i otwarciu amerykańskich granic.
@$:Na dwa dni przed końcem kadencji prezydent Donald Trump wydał proklamację o zniesieniu od 26 stycznia obowiązującego od wiosny ubiegłego roku zakazu przyjazdów do Stanów Zjednoczonych mieszkańców Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Brazylii. Restrykcje wobec obywateli Iranu oraz Chin miały pozostać w mocy.

Nowa rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki od razu jednak zapowiedziała, że restrykcje zostaną utrzymane. Imigranci, którzy przebywali co najmniej 14 dni przed planowaną podróżą do USA, w wymienionych regionach, nie zostaną wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych. Nawet pomimo posiadania wizy turystycznej czy zarejestrowania się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Są wyjątki, na przykład konieczność zaopiekowania się chorym rodzicem przebywającym na terenie USA czy wyjazd na leczenie do specjalistycznej kliniki. Każdy przypadek jest jednak rozważany indywidualnie i należy wcześniej zgłosić się do amerykańskiej ambasady lub konsulatu.

Generalnie do Stanów Zjednoczonych mogą podróżować obywatele, stali rezydenci czy posiadacze specjalnych wiz na przykład pracowniczych czy naukowych. Ale to nie wystarczy. Maksymalnie 3 dni przed wylotem należy wykonać test na obecność koronawirusa. Negatywny wynik należy dostarczyć linii lotniczej w postaci pisemnej dokumentacji wyników badań laboratoryjnych w wersji papierowej lub elektronicznej. Innymi słowy należy mieć go ze sobą na lotnisku.

Podróżni zostaną poproszeni o pokazanie testu albo przez pracowników linii lotniczych przy odprawie, albo przez funkcjonariuszy straży granicznej. “Linie lotnicze muszą potwierdzić wynik testu dla wszystkich pasażerów lub udokumentować ich powrót do zdrowia przed wejściem na pokład. Jeśli pasażer nie przedstawi dokumentów potwierdzających negatywny wynik testu lub dowodu wyzdrowienia – nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu” – można przeczytać na stronie miedzy innymi polskiego przewoźnika.

Podczas gdy wymogi dotyczące testu są jasne, bardziej skomplikowany wydaje się dowód wyzdrowienia. Jak tłumaczą przedstawiciele Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) powinien to być “dowód niedawnego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa oraz pismo od lekarza lub innego pracownika służby zdrowia stwierdzające, że podróż jest możliwa”. W tym wypadku także ważny jest czas – zaświadczenie będzie honorowane przy wlocie do USA, jeśli Covid-19 przeszło się nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą podróży. Zaszczepienie przeciwko koronawirusowi nie zwalnia z obowiązku przedstawienia negatywnego testu lub dowodu wyzdrowienia. Wiadomo, że przeciwciała mogą się utrzymywać przez maksymalnie kilka miesięcy, ale u wielu pacjentów w ogóle się one nie wytworzyły, co oznacza, że przebyty Covid-19 nie zabezpiecza przez kolejnym ewentualnym zakażeniem.

Co ważne, z obowiązku testowania przed podróżą, zwolnione są dzieci poniżej 2. roku życia. Po upłynięciu 3 do 5 dni od przekroczenia granicy USA podróżny powinien poddać się kolejnemu testowi na obecność koronawirusa i pozostać w kwarantannie przez siedem dni, nawet jeśli wynik testu jest negatywny – czytamy w komunikacie Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. W tym samym komunikacie zaleca się osobom, które nie poddadzą się drugiemu testowi, pozostanie w kwarantannie domowej przez 10 dni. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana.

Jedno z częściej zadawanych pytań brzmi: co jeśli wykonam test 3 dni przed planowaną podróżą, a linia lotnicza (na przykład z powodu warunków atmosferycznych) przesunie datę wylotu o jeden lub dwa dni?

Jedno z częściej zadawanych pytań brzmi: co jeśli wykonam test 3 dni przed planowaną podróżą, a linia lotnicza (na przykład z powodu warunków atmosferycznych) przesunie datę wylotu o jeden lub dwa dni? W takim wypadku, niestety, trzeba powtórzyć test tak, by był on wykonany 3 dni przed wylotem. Jeszcze przed podpisaniem dekretu dotyczącego obostrzeń związanych z podróżą do USA, nowa rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, powiedziała – “Wraz z postępującą pandemią i coraz bardziej zaraźliwymi wariantami wirusa pojawiającymi się na świecie, to nie czas na znoszenie ograniczeń dotyczących podróży międzynarodowych. Za radą naszego zespołu medycznego administracja nie zamierza znieść tych ograniczeń 26 stycznia. W rzeczywistości planujemy wzmocnić środki ochrony zdrowia publicznego, aby jeszcze bardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19”. Dr Martin Cetron z CDC, wyjaśnia że wymóg dotyczący testów lub zaświadczenia jest konieczny w świetle wzrostu liczby przypadków Covid-19 po wakacjach i większej liczby międzynarodowych podróżnych przybywających do USA. Choć międzynarodowy ruch lotniczy wciąż spada w porównaniu z 2019 r., to jednak liczba przylatujących pasażerów wzrosła sześciokrotnie od czerwca do listopada w ub. roku.

Jeśli chodzi o podróże do Polski, to przestaje obowiązywać kwarantanna, ale jest ważny warunek dla przyjeżdżających. Aby zostać zwolnionym z obowiązkowej, 10-dniowej izolacji, należy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa jeszcze przed przekroczeniem granicy. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku. To oznacza, że test należy wykonać za granicą. Nowe przepisy obowiązują od 23 stycznia.Jak przypomina “Rzeczpospolita”, o zamianę kwarantanny na testy postulowała branża turystyczna. Kwarantanna stanowiła bowiem trudny do zaakceptowania warunek dla klientów biur podróży. I chociaż jest to sukces połowiczny- touroperatorzy apelowalio to, by 10-dniową izolację można było zastąpić testamijuż po powrocie do kraju, a nie za granicą- nowe przepisy mogą być sporym ułatwieniem dla części podróżujących.

Jak informuje polska straż graniczna, z obowiązku kwarantanny są też zwolnione osoby, które zostały zaszczepione na Covid-19. Warunkiem jest jednak przyjęcie dwóch dawek. Jak dowiedzieliśmy się w polskiej placówce, zdarzają się przypadki, kiedy podróżni otrzymali tylko pierwszą dawkę medykamentu i sądzą, że to wystarczy, aby uniknąć 10-dniowej izolacji.

Jak informuje polska straż graniczna, z obowiązku kwarantanny są też zwolnione osoby, które zostały zaszczepione na Covid-19. Warunkiem jest jednak przyjęcie dwóch dawek. Jak dowiedzieliśmy się w polskiej placówce, zdarzają się przypadki, kiedy podróżni otrzymali tylko pierwszą dawkę medykamentu i sądzą, że to wystarczy, aby uniknąć 10-dniowej izolacji. Tak nie jest i należy o tym pamiętać. Aktualną informację o tym, kto może podróżować do Polski można znaleźć na stronie straży granicznej (www.strazgraniczna.pl). Na liście oprócz polskich obywateli są też m.in. cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy posiadający prawo do pracy w Polsce. A także m.in. studenci, uczestnicy studiów podyplomowych oraz kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci kształcący się w Polsce oraz uczniowie pobierający naukę w Polsce oraz ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki.

Jeśli chodzi o ruch lotniczy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, to na przykład polskie linie LOT obsługują połączenia do Nowego Jorku i Chicago. W marcu mają wrócić bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Newarku. Z lotniska Jasionka wylot planowany jest w poniedziałki o godz. 14:10, przylot do Newark o 17:50 czasu lokalnego. Z kolei rejsy z Newark mają być w każdą niedzielę – wylot o 19:45, przylot do Jasionki o 10:20 następnego dnia.Jest jednak jeden warunek – muszą zostać zniesione ograniczenia pandemiczne. W przeciwnym wypadku połączenie nie zostanie uruchomione.