Zabójca z Teksasu zabarykadował się w klasie z dziećmi, po czym zastrzelił 19 z nich

386
epa09974540 Police and investigators continue to work at the scene of a mass shooting at the Robb Elementary School which killed 19 children and two adults according to Texas Governor Greg Abbott in Uvalde, Texas, USA, 25 May 2022. The eighteen-year-old gunman was killed by responding officers. EPA/AARON M. SPRECHER Dostawca: PAP/EPA.

Wszystkie dzieci, które zginęły we wtorkowej strzelaninie w Teksasie, były w jednej klasie, w której zabarykadował się z nimi zabójca – poinformowały w środę władze stanowe. Sprawca, który zastrzelił 20 osób – 19 dzieci i nauczycielkę – wszedł do szkoły podstawowej ubrany w kamizelkę kuloodporną.

“Zabójca zamknął drzwi i zaczął po prostu strzelać do dzieci i nauczycieli, którzy byli w klasie. To pokazuje całe zło napastnika” – powiedział dziennikarzom porucznik Christopher Olivarez ze stanowego resortu bezpieczeństwa. Sprawcą masakry był 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde.

Telewizja NBC podaje, że policja w Ulvade została po raz pierwszy zaalarmowana, gdy otrzymała informację o mężczyźnie, który wjechał do rowu przed szkołą, wysiadł z samochodu, był uzbrojony i udał się w kierunku szkoły.

Według Associated Press kilku policjantów, którzy znaleźli się na miejscu, zostało postrzelonych, niektórzy wyszli na zewnątrz, gdzie wybili okna, by ewakuować dzieci.

Policjanci wezwali posiłki w tym specjalną grupę taktyczną SWAT. Na miejscu pojawili się też uzbrojeni agenci celni i strażnicy graniczni.

Gdy strażnicy i policjanci włamali się do zamkniętej klasy Ramos otworzył do nich ogień, ale udało im się go zastrzelić. “Narażając życie ci agenci i inni funkcjonariusze zajęli miejsce między napastnikiem a dziećmi”, by jak najwięcej z nich ocalić – poinformowała na Twitterze rzeczniczka ministerstwa bezpieczeństwa narodowego Marsha Espinosa.

Sprawca strzelaniny kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18 urodzin, które świętował w maju tego roku. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Ramos kupił legalnie karabiny szturmowe, o czym poinformował w mediach społecznościowych.

W wyniku wtorkowej strzelaniny zginęło 21 osób – 19 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dwoje dorosłych, w tym napastnik. Przed strzelaniną postrzelił także swoją babcię, której stan oceniany jako krytyczny.

W ciągu ostatnich 13 lat w Teksasie doszło do ośmiu masowych strzelanin, z których wiele wywołało debatę publiczną na temat zmian prawnych uniemożliwiających ich przeprowadzanie. Zdaniem Uniwersytetu w Teksasie 40 proc. mieszkańców stanu popiera zaostrzenie prawa o dostępie do broni; w ciągu 13 ostatnich lat jednak zdecydowana większość przyjętych przez republikańskie władze stanu ustaw rozszerza zakres dostępności do broni palnej. (PAP)

fit/ adj/

arch.