„Żadna złotówka, do żadnej organizacji, która ma siedzibę w Nowym Jorku nie popłynie”

407
„Dopóki jest rząd PiS nie ma mowy, by jakakolwiek złotówka trafiła do kogokolwiek, nawet jeśli ma siedzibę na bardzo drogiej ulicy nowojorskiej” – mówił na antenie TVP Info Joachim Brudziński, odnosząc się do ewentualnych roszczeń żydowskich wobec Polski.

W niedzielnym programie TVP Info „Woronicza 17” gościli m.in. Jerzy Wenderlich z SLD, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, Krzysztof Hetman z PSL i Tomasz Jaskóła z klubu Kukiz’15. Jednym z tematów dyskusji była sprawa odszkodowań, jakie Polska miałaby zapłacić organizacjom żydowskim za straty wojenne. „To są jakieś urojone żądania, które jakieś grupy samoistnie w USA wobec państwa Polskiego wysuwają” – mówił na antenie TVP Tomasz Jaskóła. – Nie są one zgodnie z prawem” – dodał. Polityk podkreślił też, że sprawa ewentualnych roszczeń została uregulowana już wiele lat temu. Wspomniał też o projekcie ustawy klubu Kukiz’15 dotyczącej amerykańskiej uchwały 447 (szerzej o projekcie polskiego klubu piszemy w bieżącym wydaniu tygodnika „Nowy Dziennik”). „Państwo nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo tą sprawą żyje Polonia amerykańska” – mówił Tomasz Jaskóła do zgromadzonych w studiu polityków. – Mój współpracownik w Denver, współorganizuje protesty w Stanach Zjednoczonych, dlatego że prosi go o to Polonia. Tam jest to dobrze odczytywane, że to (uchwała 447 – przyp. red.) stanowi zagrożenie” – kontynuował.

Szanowni państwo, o, figa z makiem. Dopóki jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie ma mowy o tym, aby jakiekolwiek roszczenia, by jakakolwiek polska złotówka, popłynęła w sposób nieuprawniony do kogokolwiek. Nawet jeśli ma siedzibę na bardzo drogiej, na bardzo prestiżowej, ulicy nowojorskiej – mówił minister Brudziński na antenie TVP Info

„Są też w Polsce tacy, którzy próbują Polaków straszyć, ja to sam odczuwam przy okazji różnego rodzaju spotkań. Ci wszyscy, którzy, jak sądzę, ku uciesze Kremla, co jakiś czas takie wnioski składają, czy postulaty, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości, będzie chciał wypłacać jakieś odszkodowania organizacjom żydowskim w Nowym Jorku” – mówił z kolei minister Brudziński. Następnie, pokazując do kamery gest „figa z makiem” oświadczył – Szanowni państwo, o, figa z makiem. Dopóki jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie ma mowy o tym, aby jakiekolwiek roszczenia, by jakakolwiek polska złotówka, popłynęła w sposób nieuprawniony do kogokolwiek. Nawet jeśli ma siedzibę na bardzo drogiej, na bardzo prestiżowej, ulicy nowojorskiej”. Dodał też, że „w tych sprawach trzeba stać bardzo mocno na gruncie prawdy historycznej”. Podkreślił, że rządowi PiS zależy na dobrych stosunkach „z wszystkimi, nawet z Izraelem, ale musimy czytać, to co, chociażby na potrzeby kampanii wyborczej, ile dyrdymałów, ile kłamstw, i złych słów pod adresem Polski pada z ust polityków izraelskich, żydowskich”. Następnie jeszcze raz powtórzył, że „żadna złotówka, do żadnej organizacji, która ma siedzibę na ulicy nowojorskiej, w Tel Awiwie czy Berlinie, nie popłynie”.