Zbliżają się Polonijne Mistrzostwa Strzeleckie

291
Edward Szybisty (w środku) do tej pory sześciokrotnie zdobywał tytuł najlepszego uczestnika mistrzostw strzeleckich oraz Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Z lewej strony stoi Józef Birnbach, prezes Centennial Gun & Bow Club, a z prawej konsul Kamil Henne. Z tyłu widać Ryszarda Tyszkę, prowadzącego imprezę / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Działający na Greenpoincie Centennial Gun & Bow Club zaprasza wszystkich myśliwych na 13. Polonijne Mistrzostwa Strzeleckie Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Doroczny turniej odbędzie się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

13. edycja zawodów określanych jako tzw. myśliwska olimpiada, będą miały miejsce w sobotę, 7 sierpnia, i rozpoczną się o godz. 9 rano. Turniej odbędzie się na strzelnicy sportowej Catskill Pheasantry and Sporting Clays w Long Eddy, NY.

Rywalizacja zostanie rozegrana w tzw. klasie otwartej w konkurencji określanej jako sporting clays, polegającej na strzelaniu to glinianych rzutek, które swoim ruchem naśladują sposób poruszania się różnych dzikich zwierząt.

W mistrzostwach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani posiadający odpowiednią licencję strzelecką, niezależnie od tego, czy należą do jakiegokolwiek klubu myśliwskiego, czy też nie. Swoje umiejętności strzeleckie będą mogły także sprawdzić kobiety oraz juniorzy i sponsorzy.
Organizatorzy zapewniają świetną atmosferę, wspaniałą zabawę oraz doskonałą kuchnię myśliwską.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją impreza rozpocznie się rano specjalnym śniadaniem, a zakończy wieczorem piknikiem myśliwskim z pieczonym prosiakiem. Więcej informacji dotyczących udziału w zawodach można uzyskać pod numerem telefonu: (914) 562-7510 lub pod e-mailem: [email protected].

W ten sam sposób można się także zarejestrować do udziału w turnieju. Jak zwykle na Polonijnych Mistrzostwach Strzeleckich Wschodniego Wybrzeża pojawią się przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, którzy wręczą puchary najlepszym zawodnikom. Zwycięża – myśliwy, który sumarycznie zdobędzie najwięcej punktów ze wszystkich stacji strzeleckich – otrzyma główne trofeum, którym jest puchar ufundowany przez konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Podczas ostatnich zawodów najlepszym strzelcem okazał się Edward Szybisty, łowczy z greenpoinckiego Centennial Gun & Bow Club. W trakcie 12. edycji turnieju “wystrzelał” on sześć konsularnych pucharów, a dodatkowo raz zajął miejsce drugie. Niewątpliwie do tej pory jest on najlepszym i na pewno najbardziej utytułowanym uczestnikiem Polonijnych Mistrzostw Strzeleckich Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Kilka razy rywalizację tę wygrywali zawodnicy reprezentujący chicagowskie kluby i koła myśliwskie, bowiem w zawodach mogą również brać udział strzelecy z innych stanów.

Generalnie impreza, której organizatorem jest działający na Greenpoincie Centennial Gun & Bow Club zawsze cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu myśliwych i strzelców niezrzeszonych posiadających odpowiednią licencję. W dodatku stanowi ona pewną formę pikniku rodzinnego ponieważ na turniej ten często przyjeżdżają myśliwi ze swoimi żonami i dziećmi. Sprzyja temu piękna okolica i atrakcje przy strzelnicy sportowej Catskill Pheasantry and Sporting Clays.

Przez kilkanaście lat mistrzostwa te zdążyły zdobyć bardzo dobrą opinię dotyczącą organizacji i przebiegu. Podczas 12. edycji tej tzw. myśliwskiej olimpiady odbywającej się w 2019 roku w sumie wzięło udział około 110 osób. Wyjątkowości tegorocznej edycji mistrzostw dodaje fakt, że w tym roku Centennial Gun & Bow Club świętuje 45. rocznicę działalności.

*********

Polonijne Mistrzostwa Strzeleckie Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula RP w Nowym Jorku organizowane są od 2007 roku i cieszą się dużą popularnością wśród całej amerykańskiej Polonii.

Pomysł organizacji zawodów, w którym główną nagrodą jest puchar ufundowany przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i wręczany przez konsula, zrodził się w 2006 roku tuż po wygraniu przez nowojorskich łowczych podobnych zawodów w Chicago.

Z propozycją organizacji turnieju wyszedł wówczas greenpoincki Centennial Gun & Bow Club, a nowojorski konsulat wyraził aprobatę i objął swoim patronatem mistrzostwa odbywające się na strzelnicy sportowej w Brookhaven na Long Island.

W tym roku, 7 sierpnia, konkurs strzelecki zorganizowany zostanie po raz 13. Turniej nie odbył się tylko w roku ubiegły bowiem na przeszkodzie stanęły obostrzenia pandemiczne.

Plakat 13. edycji Polonijnych Mistrzostw Strzeleckich Wschodniego Wybrzeża o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku/ Foto: ZBIGNIEW KAMIŃSKI