Zieloną kartę w końcu można stracić

5664

Pod koniec lipca na popularnym polonijnym forum pojawił się wpis: “Jestem na lotnisku w Warszawie i poznałam chłopaka, który ma ważną zieloną kartę, ale nie był w USA trzy lata. Bardzo się stresuje. Czy ma szanse na wjazd?”. Teoretycznie nie.

Jak informują przedstawiciele Customs and Border Protection już rok, poza granicami USA, uprawnia urzędników imigracyjnych do pozbawienia posiadacza zielonego dokumentu statusu rezydenta. A w niektórych sytuacjach nawet 181 dni. Dlatego w przypadku konieczności pozostania dłużej poza granicami USA można postarać się o tzw. biały paszport, czyli reentry permit. Wniosek składa się wyłącznie w amerykańskim urzędzie imigracyjnym, można jednak zaznaczyć, że chce się go odebrać poza granicami Stanów Zjednoczonych, na przykład w konsulacie amerykańskim w Polsce. Dokument ten pozwala na przebywanie poza granicami USA maksymalnie dwa lata.

W przypadku Polaka, który w lipcu po trzech latach podróżował do USA na podstawie zielonej karty, historia ma szczęśliwy finał. Mężczyzna został wpuszczony na teren Stanów Zjednoczonych, ale po uprzednim pouczeniu, że kolejna taka podróż (po tak długiej nieobecności) może skończyć się zawróceniem z lotniska. Podobnych historii jest więcej. „Mój syn przesiedział w Polsce 10 miesięcy i musiał się tłumaczyć, dlaczego nie wrócił przed upływem 6 miesięcy. Urzędnik imigracyjny w Newarku powiedział, że następnym razem nie wpuszczą go” – pisze pani Bożena. „Ja w Polsce byłam ponad 2 lata na zielonej karcie. Wpuścili mnie, ale pan po drugiej stronie długo się zastanawiał, czy wbić pieczątkę” – dzieli się swoją historią Angela.

Prawnicy imigracyjni uczulają, że podczas rozmowy na lotnisku stałemu rezydentowi może zostać zaproponowana wymiana: wiza turystyczna za zieloną kartę. Zgoda oznacza dobrowolne zrzeczenie się zielonej karty. Natomiast gdy się odmówi, to – przynajmniej teoretycznie – urzędnik imigracyjny powinien wpuścić rezydenta na teren Stanów Zjednoczonych i wtedy posiadacz zielonej karty musi wytłumaczyć się z tak długiej nieobecności w sądzie imigracyjnym. Jedynie amerykańscy obywatele mogą podróżować na dowolny czas poza granicę USA bez obawy o utratę statusu. Mogą nawet nigdy nie wrócić do Stanów Zjednoczonych, a i tak nie będzie to podstawą do odebrania paszportu.