Zlot polskich klubów motocyklowych w USA

587
Uczestnicy pierwszego Zlotu Polskich Klubów Motocyklowych w USA / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC

Dużym sukcesem zakończył się pierwszy Zlot Polskich Klubów Motocyklowych działających na terenie wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wzięli w nim udział członkowie: Iron Slavs MC, Saints and Sinners MC, Husaria RC, Polish Legion RC, Polska Sfora RC oraz Eagle Knights. Podczas całodniowej imprezy bawiło się około 400 osób.

„My, Polacy, nie damy rady?” – takie retoryczne pytanie postawił podczas dyskusji organizacyjnej Artur Niedbała, prezes Iron Slavs MC i zarazem pomysłodawca zlotu. Spotkań na temat, jak zlot ma wyglądać, odbyło się pięć, i każde było zorganizowane przez inny klub. A wszystko zaczęło się w głowie prezesa Iron Slavs MC.

„Zawsze marzyłem, aby być częścią ‚bikerskiej’ kultury. Obracając się od siedmiu lat w takich kręgach i ciesząc się z tego, co było do tej pory, zaczęło mi czegoś brakować” – wyjaśnia w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Artur Niedbała dodając, że ma na myśli słynne zloty motocyklistów połączone z różnymi zawodami i koncertami, tworzącymi razem specyficzny „bikerski” klimat.

Artur Niedbała, prezes Iron Slavs MC i zarazem pomysłodawca zlotu, prezentuje puchar, wykonany z części motocyklowych / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC

„Brak tego nie dawał mi spokoju. W marcu br. zadzwoniłem do wszystkich znanych polskich klubów w Connecticut, New Jersey, Nowym Jorku i Pensylwanii i zwołałem spotkanie, na którym zaproponowałem wspólny zlot” – wspomina szef Iron Slavs MC.

Pomysł został szybko zaakceptowany przez wszystkich szefów. W dyskusjach, które później się odbywały na kolejnych posiedzeniach, oraz w toku rozmów telefonicznych ustalono projekty plakatu i koszulek, miejsce i termin imprezy, a także wymyślono konkursy i wybrano zespoły, które miały ją uatrakcyjnić.

Podczas zlotu przeprowadzono m.in. konkurs w toczeniu beczki piwa przednim kołem motocykla na dystansie 100 stóp / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC

Zadecydowano, że najlepszym czasem na pierwszy Zlot Polskich Klubów Motocyklowych będzie sobota, 22 września, a miejscem – park w Tappan, NY. Tak więc spotkanie polskich klubów motocyklowych odbyło się dwa tygodnie przed 82. Paradą Pułaskiego, przez co ich prezesi mieli także okazję spokojnie porozmawiać na temat przejazdu Piątą Aleją podczas tej dorocznej październikowej, biało-czerwonej manifestacji Polonii.

Podczas zlotu przeprowadzono szereg różnych zawodów, w których rywalizowali ze sobą członkowie poszczególnych klubów motocyklowych. Wśród „męskich” konkursów były m.in.: rzuty siekierą lub nożem do celu, przeciąganie liny czy też przenoszenie „Freda” o wadze 150 funtów na dystansie 50 stóp. Były także bardziej „bikerskie” dyscypliny, jak np. bardzo wolna jazda na dystansie 100 stóp oraz toczenie beczki piwa przednim kołem motocykla na dystansie 100 stóp.

Jedną z konkursowych dyscyplin było rzucanie siekierą lub nożem do celu / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC

Bardzo duże znaczenie miał również konkurs dotyczący oceny reprezentacji danego klubu pod względem barw firmowych, polskości oraz motorów. Ostatecznie największą sumaryczną liczbę punktów zdobył Polish Legion RC i jego członkowie wyjechali z imprezy z pucharem zaprojektowanym i wykonanym z części motocyklowych przez kilka klubów.

Trofeum to będzie miało charakter przechodni, tzn. będzie przekazywane podczas kolejnych zlotów następnym zwycięzcom.

Członkowie Iron Slavs MC podczas konkursu przeciągania liny / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC

Już w listopadzie odbędzie się spotkanie wszystkich sześciu klubów motocyklowych założonych przez rodowitych Polaków – Iron Slavs MC, Saints and Sinners MC, Husaria RC, Polish Legion RC, Polska Sfora RC oraz Eagle Knights – podczas którego zostanie podsumowany pierwszy, historyczny zlot oraz odbędzie się dyskusja na temat jego drugiej, przyszłorocznej edycji.

W planach jest przygotowanie dwudniowej imprezy pod namiotami oraz zachęcenie kolejnych motocyklistów do czynnego udziału, by zlot z każdym rokiem rozrastał się oraz służył zjednoczeniu polskich klubów i wzbogacał „bikerską” kulturę – co jest jego głównym celem.

Puchar pierwszego Zlotu Polskich Klubów Motocyklowych w USA trafił w ręce przedstawiciela klubu motocyklowego Polish Legion RC (z prawej) / Foto: ARCHIWUM IRON SLAVS MC