Zmarł o. Lucjusz Tyrasiński

495
FOTO: Shrine of Our Lady of Czestochowa, Doylestown, PA

O. Lucjusz Tyrasiński, był wieloletnim prowincjałem paulinów w Stanach Zjednoczonych, przeorem i kustoszem Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Miał 89 lat. 

O. Lucjusz Tyrasiński przeprowadził się do USA w 1963 roku. Miał wówczas 32 lata. Z nominacją na przeora klasztoru paulinów w Doylestown, w stanie Pensylwania, odbył swoją pierwszą podróż zagraniczną na statku m/s „Batory”. Od dnia swego przybycia do Ameryki o. Lucjusz nie ustawał w pracy na terenie przyszłego sanktuarium. Razem z o. Michałem M. Zembrzuskim i Jerzym Szeptyckim, architektem świątyni sanktuaryjnej, pracował nad planami jej budowy. Jak mówił w wywiadach – jego całe dzieciństwo związane było z Jasną Górą. Wiele lat był ministrantem. Z ul. św. Jadwigi, gdzie mieszkał z rodzicami i rodzeństwem -pieszo było 15 minut drogi do klasztoru. O powołaniu mówił, że “to wezwanie Pana Boga. To głębokie poczucie bycia na właściwym miejscu przychodzi wówczas, gdy podejmuje się decyzję, a potem trwa przy niej i potwierdza się jej słuszność. Chociaż czasami, gdy przychodzą trudności, rodzą się myśli, że być może gdzie indziej byłoby lepiej. Trzeba jednak być, gdzie się jest. Ci, którzy odeszli od zakonu, może mówią, że są szczęśliwi, ale czy tak jest? Wkraczamy jednak w zagadnienie szczęścia, a ono jest sprawą bardzo subiektywną”. W czasie posługi w USA, o. Lucjusz Tyrasiński był w Cadogan i Kittanning w zachodniej Pensylwanii, także w Aurorze w stanie Missouri i wiele lat na Manhattanie w Nowym Jorku w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, najstarszej polskiej parafii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o Doylestown, to wyjątkowym miejscem w sanktuarium dla o. Lucjusza Tyrasińskiego była kaplica Matki Bożej Częstochowskiej.  “Zbudowana została pod głównym kościołem. Ma wiele podobieństw do jasnogórskiej kaplicy. Wiele wpisów pozostawionych w księdze gości potwierdza przekonanie o tym, że ziściła się idea wykreowania miejsca służącego pogłębieniu kultu maryjnego i zbliżeniu go do człowieka. Kaplicę poświeciliśmy 26 sierpnia 2001 roku. Jest ona „sercem” sanktuarium” – mówił na łamach “Nowego Dziennika” o. Lucjusz Tyrasiński. 

O. Lucjusz Tyrasiński urodził się 24 kwietnia 1931 r. w Częstochowie.  W lipcu 1949 r. w Leśniowie koło Częstochowy rozpoczął nowicjat. 16 lipca 1949 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej dokonały się tzw. obłóczyny, czyli przyodzianie zakonnego habitu oraz nadanie nowego imienia – Lucjusz. 17 lipca 1950 r. odbyła się uroczystość ślubów zakonnych, po których nastąpił okres klerykatu i studiów na Skałce w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1956 r. z rąk bpa Stanisława Rosponda. Po święceniach duszpasterzował w Polsce: Warszawie, na krakowskiej Skałce, w Brdowie, Leśniowie, na Jasnej Górze i w Leśnej Podlaskiej. Jesienią 1963 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął posługę w sanktuarium maryjnym w Doylestown. Trzykrotnie sprawował urząd przeora i kustosza tej paulińskiej placówki; pełnił funkcje duszpasterskie również w innych placówkach w Stanach Zjednoczonych. Jako zasługę przypisuje mu się zaangażowanie w zachowanie podstaw ekonomicznych działalności Amerykańskiej Częstochowy, uzyskując pożyczkę i doprowadzając do spłaty dług za budowę sanktuarium w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie. W 1996 r. o. Lucjusz Tyrasiński otrzymał nominację na prowincjała paulinów w Ameryce. Tę funkcję pełnił przez dwie kadencje. Niewątpliwe zasługi zakonnika dla Polonii doceniły w 2000 r. władze Rzeczypospolitej Polskiej – prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał O. Lucjuszowi Tyrasińskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.