Zmarł ojciec Łucjan Królikowski

1175
Ojciec Łucjan Królikowski przeżył sto lat i był najstarszym franciszkaninem na świecie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Odszedł o. Łucjan Królikowski, franciszkanin, sybirak, kapelan armii gen. Władysława Andersa i opiekun sierot syberyjskich oraz wielki polski patriota. Miesiąc temu skończył sto lat i był najstarszym bratem konwentualnym na świecie.


O. Łucjan Królikowski zmarł w piątek nad ranem, 11 października, w Our Lady of the Angels Care Center w Enfield w stanie Connecticut. W ubiegłym miesiącu, 7 września, w bazylice św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee w stanie Massachusetts uroczyście obchodzono setne urodziny duchownego. Z tej okazji specjalny list gratulacyjny przesłał prezydent RP Andrzej Duda. Podczas jubileuszowej ceremonii o. Łucjan Królikowski został także odznaczony Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków. Właśnie w związku z opieką, jaką sprawował nad sierotami syberyjskimi przebywającymi w obozie w Tengeru w Tanzanii oraz nad grupą 150 dzieci, które po likwidacji obozu wywiózł do Kanady, przylgnęło do niego określenie “ojciec sierot”. Grupa takich osób mieszkających obecnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie również uczestniczyła w jubileuszowych uroczystościach urodzinowych franciszkanina, którego do Zakonu Braci Mniejszych przyjmował o. Maksymilian Maria Kolbe, późniejszy święty.

CEREMONIA POGRZEBOWA

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej prowincji zakonnej Our Lady of the Angels ostatnie pożegnanie o. Łucjana Królikowskiego rozpocznie się czuwaniem w bazylice św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee, MA, gdzie duchowny posługiwał przez ostatnie lata (566 Front St., Chicopee, MA 01013).

Wystawienie trumny z ciałem zmarłego zakonnika odbędzie się tam w godz. od 2 po południu do 7 wieczorem. Następnego dnia, we wtorek, 15
października, o godz. 11 przed południem w świątyni zostanie odprawiona msza żałobna za duszę o. Łucjana Królikowskiego. Zmarły spocznie na cmentarzu św. Stanisława w Chicopee, MA (800 Montgomery St., MA 01013).

O. Łucjana Królikowskiego do Zakonu Braci Mniejszych przyjmował św. Maksymilian Maria Kolbe / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIKO. Łucjana Królikowskiego do Zakonu Braci Mniejszych przyjmował św. Maksymilian Maria Kolbe / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PIĘKNE DŁUGIE ŻYCIE

Ojciec Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 roku w Nowym Kramsku koło Zielonej Góry. Mając 15 lat rozpoczął naukę w Małym Seminarium Misyjnym w Niepokalanowie, w którym w obecności Maksymiliana Marii Kolbego złożył śluby proste, wstępując do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Studia filozoficzne zaczął we Lwowie. Latem 1940 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, do Archangielska, gdzie pracował przy wyrębie lasu. Po tzw. amnestii dla zesłanych Polaków skończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji, a później do Iraku.

Następnie w Libanie na Universite Saint-Joseph de Beyrouth odbył studia teologiczne i w Bejrucie w 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie, po czym powrócił do korpusu gen. Władysława Andersa, gdzie pełnił obowiązki kapelana wojskowego w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w obozie w Tengeru w Tanzanii. Opiekował się tam m.in. polskimi sierotami. W 1949 r., kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zebrał 150 dzieci i przez Włochy i Niemcy udał się z nimi do Kanady, chroniąc je tym samym przed przejęciem przez komunistów, którzy nawet wydali za nimi list gończy. Wszystkim sierotom zapewnił odpowiednie warunki do rozwoju oraz zajął się ich wychowaniem aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

W Kanadzie pracował do roku 1966, po czym wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1966-1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym “Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs w stanie Nowy Jork. Od 1999 roku o. Łucjan Królikowski był wikariuszem parafialnym w bazylice św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Chicopee, MA. Funkcję tę pełnił do 2009 r. Później został powiednikiem i doradcą duchowym w klasztorze św. Hiacynta w Chicopee, MA. W 2016 r. został przeniesiony do Our Lady of the Angels Care Center w Enfield, CT, gdzie również pełnił funkcję spowiednika i doradcy duchowego. Cały czas, aż do śmierci – 11 października 2019 r. – był w kontakcie z innymi franciszkanami, wieloma członkami rodziny oraz przyjaciółmi.

O. Łucjan Królikowski jest autorem czterech książek poświęconych losom polskich sierot z obozów w Tanzanii. Są to: “Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950”, „Pamiętnik sybiraka i tułacza”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła” oraz „Abba – Ojcze! Przemyślenia sybiraka i tułacza”. Jest także autorem dwutomowego wydawnictwa “Modlitwy chorych”.

O. Łucjan Królikowski za swoją posługę duszpasterską i działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Order Odrodzenia Polski – Polonia Restituta (1961), Złoty Krzyż Weteranów (1969), Złoty Medal Kongresu Polonii Kanadyjskiej (1974), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2007), Order Uśmiechu (2012), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków (2019); posiadał także tytuł Harcerza Rzeczypospolitej.