Zmarł radny Michael Yun

1388
Radny Michael Yun był wielkim przyjacielem Polonii oraz niestrudzonym obrońcą pomnika Katyń 1940 / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nie żyje Michael Yun, radny Jersey City, który był wielkim przyjacielem Polonii oraz niestrudzonym obrońcą pomnika Katyń 1940. Zmarł w wyniku komplikacji zdrowotnych spowodowanych przez koronawirusa.

O śmierci radnego Michaela Yuna poinformował w poniedziałek, 6 kwietnia, burmistrz Jersey City Steven Fulop.

“Z bólem serca dzielimy się wiadomością o śmierci radnego Yuna. Był bardzo dobrym współpracownikiem i rzecznikiem mieszkańców Jersey City. Ponadto był świetnym ojcem, mężem i dziadkiem. W imieniu całej społeczności Jersey City mogę powiedzieć, że jesteśmy zdruzgotani” – napisał na Twitterze włodarz Jersey City.

Radny Michael Yun 24 marca trafił na oddział intensywnej opieki medycznej w Jersey City Medical Center. Wcześniej przez tydzień walczył z gorączką, a także z uczuciem duszności. W szpitalu stwierdzono u niego zarażenie chorobą Covid-19, co w konsekwencji doprowadziło do komplikacji zdrowotnych i śmierci.

Michael Yun dał się poznać Polonii jako obrońca pomnika Katyń 1940. Był jednym z trzech radnych, którzy byli przeciwni jakiemukolwiek przesuwaniu monumentu autorstwa Andrzeja Pityńskiego i opowiadali się za pozostawieniem go na dotychczasowym miejscu – Exchange Pl. Wcześniej wsławił się jako obrońca pomnika weteranów wojny koreańskiej.

Michael Yun był radnym od 2013 r. Był pierwszą osobą urodzoną w Korei, która dostała się do Rady Miasta Jersey City – zasiadał w niej po raz drugi. Obecną kadencję miał pełnić do końca 2021 r. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w marcu 1979 r., a dwa lata później zamieszkał w Jersey City Heights.