Zmarł Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta

114

W Warszawie, w wieku 76 lat, zmarł Ryszard Bugajski, reżyser filmowy i telewizyjny, a także pisarz i scenarzysta.

Debiutował w 1979 roku filmem „Kobieta i kobieta”. Jego najbardziej znanym obrazem jest „Przesłuchanie” zrealizowane na początku lat 80.. Z powodów politycznych film był wyświetlany w drugim obiegu, jego premiera odbyła się dopiero w 1989 roku. Po nakręceniu „Przesłuchania” reżyser wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie realizował filmy, w tym pełnometrażowy „Clearcut” oraz seriale. Do Polski wrócił w latach 90.

Do najbardziej znanych filmów Ryszarda Bugajskiego należą też „Generał Nil”, „Układ zamknięty” i „Zaćma” z 2016 roku – ostatnie dzieło.
Reżyser miał na koncie realizacje dla Teatru Telewizji, między innymi spektakle „Po tamtej stronie świec”, „Akwizytorom dziękujemy” oraz „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Opublikował powieści „Przesłuchanie”, „Przyznaję się do winy” i „Sól i pieprz”.

Twórca był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Złotego Grona w Łagowie, nagrody publiczności i nagrody specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody Srebrny Hugo na Festiwalu Filmowym w Chicago.

W 2008 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Ryszard Bugajski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2013 roku na Solanin Film Festiwal odebrał nagrodę Mocnego Solanina za „bezkompromisowe kino, odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina”.

Urodził się 27 kwietnia 1943 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w łódzkiej filmówce, którą ukończył w 1973 roku.