Zmiana planu wizyty Trumpa w Warszawie

517
PREZYDENT.PL

Amerykański prezydent Donald Trump nie złoży jednak wizyty w bazie wojskowej w Powidzu. Polskie Radio potwierdziło tę informację w Kancelarii Prezydenta. Wcześniej informowała o tym “Wirtualna Polska”. Nie wiadomo na razie, czy oznacza to skrócenie wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce.


Urzędnicy z Kancelarii Prezydenta potwierdzili nieoficjalnie Polskiemu Radiu, że w planie wizyty Donalda Trumpa w Polsce zabraknie bazy lotniczej w Powidzu. Amerykański prezydent miał wygłosić tam przemówienie. Przedstawiciele amerykańskiej administracji, którzy przygotowują wizytę i są już na miejscu w Polsce doszli jednak do wniosku, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że olbrzymi Air Force One mógłby bezpiecznie wylądować w Powidzu.


Plan całej wizyty wciąż nie jest zatem gotowy. Wiadomo, że Donald Trump ma przylecieć do Polski wieczorem 31 sierpnia, by następnego dnia wraz z przywódcami z całego świata wziąć udział w warszawskich uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.


Następnego dnia Donald Trump ma zostać przyjęty na rozmowy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przez Andrzeja Dudę. To właśnie po tym spotkaniu Donald Trump miał wraz z polskim prezydentem lecieć do Powidza. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, nie zapadła jeszcze decyzja, czy zmiany oznaczają szybszy powrót prezydenta USA do kraju czy też do programu wizyty zostanie dodany nowy punkt.


Wcześniej Donald Trump odwołał swoją wizytę w Danii, po tym, jak doszło do dyplomatycznego spięcia między nim a władzami w Kopenhadze wokół pomysłu kupna przez USA Grenlandii. Do Danii prezydent Trump miał lecieć z Polski.