Zmiany skórne objawem koronawirusa

650
EPA-EFE/Alba Vigaray

Jednym z objawów, które występują podczas zakażenia koronawirusem mogą być zmiany skórne. Dyskutowali o tym specjaliści podczas konferencji „Dermatologia 2020”, która odbyła się w Warszawie. Podkreślali oni, że podstawowymi objawami zakażenia koronawirusem są: kaszel, wysoka temperatura, duszność i zmiany w płucach. 

Profesor Irena Walecka ze Szpitala MSWiA w Warszawie powiedziała, że szczególnie u dzieci należy zwracać uwagę na zmiany skórne, gdyż u nich zazwyczaj są to jedyne objawy zakażenia koronawirusem. Jeśli dzieci mają kontakt z osobami starszymi mogą nieświadomie przenosić zakażenie i stwarzać śmiertelne zagrożenie. Według profesor Waleckiej, najczęściej są to tak zwane zmiany odmrozinowe czyli podobne do tych powstających po odmrożeniu palców i dlatego mają już nazwę „palce covidowe”.  
Innymi zmianami skórnymi, które mogą występować podczas zakażenia koronawirusem jest między innymi pokrzywka – dodała profesor Irena Walecka. Zmiany pokrzywkowe występują zwykle u starszych dzieci lub młodzieży. Są dość charakterystyczne, gdyż część pacjentów w ogóle nie zgłasza świądu, który towarzyszy zwykłej pokrzywce – podkreśliła profesor.  Jeśli u dzieci i młodzieży zmiany skórne występują po raz pierwszy, a szczególnie, gdy towarzyszy temu inny objaw charakterystyczny dla przeziębienia, zalecane jest rozważenie wykonania testu w kierunku koronawirusa.