Zmiany w polskim rządzie

141
Prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych ministrów, a wśród nich nowego wicepremiera – Jacka Sasina. Część z nich zastąpiła ministrów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

Nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji została posłanka PiS Elżbieta Witek, która zastapiła Joachima Brudzińskiego. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej objęła posłanka PiS Bożena Borys-Szopa, zastępując Elżbietę Rafalską. Dariusz Piontkowski, także poseł PiS, objął tekę ministra edukacji narodowej w miejsce Anny Zalewskiej. Ponadto powołany został nowy minister finansów – dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś zastąpił Teresę Czerwińską. W skład rządu weszło tez dwóch ministrów – członków Rady Ministrów: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Wcześniej dotychczasowa wicepremier Beata Szydło poinformowała, że piastowaną przez nią dotychczas funkcję szefa Komitetu Społecznego Rady Ministrów objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wręczając nominacje prezydent Andrzej Duda mówił, że nowym członkom rządu należą się gratulacje i podziękowania. Podkreślił, że te stanowiska są jednymi z najważniejszych w Polsce. Andrzej Duda podziękował także nowo mianowanym ministrom za podjęcie trudu pracy, który na ich czeka.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował byłym ministrom za współpracę i dodał, iż liczy na to, że wraz z wejściem do rządu nowych ministrów wzmocni się współpraca między resortami. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowi ministrowie wskakują do „rozpędzonego pociągu”. „Wiem, że państwo ministrowie nie będą marnować ani chwili, tylko z zapałem przystąpią, po tej aksamitnej rekonstrukcji, do pracy. Do cieżkiej pracy, która w dużym stopniu będzie oznaczała kontynuację tego dzieła waszych poprzedników” – mówił Mateusz Morawiecki.