Znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej z okazji 100-lecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej

Do obiegu trafił dziś wspólny znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej, wyemitowany z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej. Uroczysta jego prezentacja odbyła się w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

131

Na znaczku znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego na tle Belwederu oraz papieża Benedykta V przy Bazylice św. Piotra. Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski powiedział, że znaczek ma symboliczne znaczenie i przypomina o uznaniu przez Stolicę Apostolską, 30 marca 1919 roku, istnienia odrodzonego państwa polskiego „Cieszymy się, że wspólnie z Pocztą Watykańską wydaliśmy znaczek poświęcony stuleciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną Rzeczpospolitą a państwem watykańskim” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Przemysław Sypniewski.

Autorem projektu znaczka jest Stefano Morri. Znaczek o nominale pięciu złotych trafił do obiegu w nakładzie 240 tysięcy egzemplarzy.
Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio mówił, że „związki Stolicy Apostolskiej i Polski konsolidowały się przez sto lat, mimo że w sensie formalno-prawnym były zawieszone przez okres Polski Ludowej”. Dodał, że „Polska zawsze została wierna”.

Kierownik Biura Filatelistycznego i Numizmatycznego Poczty Watykańskiej Mauro Olivieri powiedział, że watykańskie biuro filatelistyczne z wielką radością przyjęło prośbę Nuncjusza Apostolskiego i propozycję Poczty Polskiej dotyczącą współpracy przy emisji filatelistycznej.

„Historia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską jest dość zawikłana oraz naznaczona ciemnymi i złożonymi okresami historycznymi w dziejach narodu polskiego” – mówił Mauro Olivieri. Przypomniał, że pierwsze stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Polską sięgają 1555 roku, kiedy do Warszawy przybył pierwszy przedstawiciel papieski w randze nuncjusza. Wskazał również, że już na początku XVII wieku, zanim Polska była jeszcze pod zaborami, podpisano pierwszy konkordat między Stolicą Apostolską a Polską.

W 1919 roku ponownie nawiązano stosunki dyplomatyczne. Papież Benedykt XV mianował 25 kwietnia 1919 roku prałata Achillesa Rattiego, ówczesnego prefekta Biblioteki Watykańskiej, wizytatorem apostolskim w Polsce. Półtora miesiąca później, 6 czerwca 1919 roku, prałat Ratti, wybrany później na papieża, w wyniku przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską i Watykanem, został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Mauro Olivieri przypomniał, że Stolica Apostolska utrzymywała stosunki dyplomatyczne z rządem polskim na uchodźstwie do 1961 roku. „Stosunki dyplomatyczne zostały wznowione w 1989 r., jedenaście lat po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wraz z mianowaniem arcybiskupa Józefa Kowalczyka na nuncjusza w Polsce” – mówił Mauro Olivieri.

Znaczek z okazji stulecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską to kolejny efekt współpracy Watykańskiego Biura Filatelistycznego z Pocztą Polską. W historii wyemitowano wspólnie między innymi znaczek z okazji 25. rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II.