ZUS czeka na pytania od Polaków w USA

886

29 stycznia 2020 roku (środa) to ważna data dla tych, którzy mają pytania do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To właśnie tego dnia pod specjalnym numerem na amerykańskich Polonusów czekają polscy konsultanci, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące rent i emerytur.

ZUS po raz drugi w swojej historii uruchomił specjalną infolinię dla Polonii w USA i Kanadzie. Za nami dwie tury rozmów, a przed nami ostatnia szansa, by jeszcze w styczniu otrzymać odpowiedzi na ważne dla nas pytania.

KONSULTANCI SŁUŻĄ RADĄ
29 stycznia 2020 r. w godzinach 18:00-21:00 czasu polskiego specjalnie dla Polonii zamieszkałej w USA i Kanadzie, w tym w prowincji Quebec, konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) będą udzielać informacji na temat polskich emerytur i rent. Pierwszy raz specjalna linia telefoniczna została uruchomiona 8 stycznia i cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ten dzień Centra Usług Telefonicznej zanotowały kilkadziesiąt połączeń ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Na pytania odpowiadają specjaliści. Będą oni dostępni pod numerem + 48 22 560 16 00. Aby z nimi porozmawiać, należy po uzyskaniu połączenia z infolinią wybrać na klawiaturze numerycznej „6”.
„ZUS chce być nowoczesną instytucją, dlatego w 2019 i w 2020 roku wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić współpracę i kontakt z Zakładem – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. – Nasi konsultanci służą radą dla osób, które szukają podstawowych informacji. Odpowiedzą na najważniejsze pytania, np. jakie trzeba spełnić warunki, by uzyskać polską emeryturę lub rentę, w jaki sposób ZUS wyliczy emeryturę lub rentę, jak można złożyć wniosek o polską emeryturę lub rentę” – wyjaśnia pani prezes.
Ponadto konsultanci podpowiedzą, jak udokumentować okresy ubezpieczenia społecznego w Polsce, w jaki sposób można otrzymywać polską emeryturę i rentę, czy można otrzymywać amerykańską lub kanadyjską emeryturę, jeśli wróci się do Polski. Prezes ZUS przypomina, że Polska, Stany Zjednoczone i Kanada mają podpisane dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym, które zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego. „Umowy ułatwiają ubezpieczonym w nabywaniu praw do świadczeń z zabezpieczenia społecznego, w tym emerytur” – podkreśla prof. Uścińska. Zwraca uwagę, że od kilku lat wsparcia klientom w obszarze świadczeń udzielają doradcy emerytalni powołani przy realizacji projektu obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku. “Na co dzień pomagają oni klientom w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę, wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń emerytalnych, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają za pomocą kalkulatora emerytalnego wysokość prognozowanego dla konkretnej osoby świadczenia – tłumaczy prezes ZUS i dodaje, że “klient, mając do dyspozycji informacje pozyskane od doradców oraz wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury z kalkulatora emerytalnego, sam może zdecydować, kiedy przejść na emeryturę”.
W 2019 roku doradcy emerytalni obsłużyli ponad 7,8 mln klientów, dla których wykonali blisko 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Od początku działania usługi, tj. od lipca 2017 do 27 grudnia 2019, doradcy emerytalni obsłużyli ponad 19 mln klientów. W 2019 roku ZUS udzielił porad dla 18 mln osób w Salach Obsługi Klientów. Z kolei Centra Obsługi Telefonicznej obsłużyły w ubiegłym roku 4,2 mln klientów w Centrum Obsługi Telefonicznej. W minionym roku ZUS przyjął 26 mln wniosków.

O CO PYTAJĄ POLSCY IMIGRANCI?
“Klienci mieszkający w USA i Kanadzie, dzwoniąc na infolinię dla Polonii, najczęściej pytają o dokumenty niezbędne do otrzymania świadczeń, o dokumentowanie okresów zatrudnienia, zmiany sposobu przekazywania świadczeń, warunki wymagane do otrzymania świadczeń polskich oraz o warunki wymagane do otrzymania emerytury amerykańskiej/kanadyjskiej – mówi rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. – Pytają także dlaczego mają potrącany podatek w USA/Kanadzie, o wpływ dokumentów do ZUS z USA/Kanady, a także o zasady składania wniosków”.
Rzecznik ZUS – zapytany, czy przez infolinię można zadawać tylko pytania, czy można też załatwić jakieś konkretne sprawy – wyjaśnia, że w taki sposób można uzyskać ogólne informacje dotyczące przepisów, warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenia, oraz wymaganych dokumentów, terminów i sposobu ich złożenia. Na przykład: jakie trzeba spełnić warunki, aby uzyskać polską emeryturę lub rentę, w jaki sposób ZUS wyliczy emeryturę lub rentę, jak można złożyć wniosek o polską emeryturę lub rentę, jak udokumentować okresy ubezpieczenia społecznego w Polsce, w jaki sposób można otrzymywać polską emeryturę i rentę, czy można otrzymywać amerykańską lub kanadyjską emeryturę, jeśli wróci się do Polski, a także w innych kwestiach dotyczących emerytur i rent”.
Jak dodaje rzecznik, konsultant przez telefon może przyjąć wniosek o wydanie zaświadczenia, o duplikat PIT-u, duplikat decyzji czy wydanie legitymacji. „Nie jest możliwe przyjęcie przez konsultanta wniosku o świadczenie. Odpowiedzi na tak złożony wniosek zostaną wysłane na adres podany w ZUS. Jeżeli klient posiada konto na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) ZUS, konsultant może pomóc w wypełnieniu dokumentów i wysyłce do ZUS” – tłumaczy Paweł Żebrowski.
Rozmówca „Nowego Dziennika” podkreśla też, że “w ostatnim czasie nie zmieniły się zasady ustalania polskich świadczeń emerytalno-rentowych, o które mogą ubiegać się osoby zamieszkałe w USA”. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania emerytury lub renty z ZUS z zastosowaniem umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i USA dostępne są na stronie internetowej ZUS w dziale świadczenia – emerytury i renty dla osób pracujących zamieszkałych za granicą. Na stronie internetowej ZUS dostępny jest również poradnik zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane uzyskaniem świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie tej umowy”.
Polacy w kraju mogą liczyć w ZUS na doradców emerytalnych, niestety, jak powiedział nam rzecznik tej instytucji, nie planuje się powołania stałych doradców dla Polaków mieszkających poza granicami RP. Na razie muszą więc im wystarczyć akcje ZUS, takie jak m.in. infolinia. W ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało z niej około 100 osób. Były dwa dyżury dla Polonusów z USA i Kanady – 8 stycznia i 15 stycznia.
Rzecznik ZUS dodaje, że jeśli ktoś nie zdąży zadzwonić w ostatni dzień tej akcji, czyli 29 stycznia, może liczyć na jej kontynuowanie. “Planujemy już kolejne dyżury. Ich częstotliwość jest uzależniona od zainteresowania dzwoniących z USA i Kanady. O planowanych dyżurach będziemy Polonię informować” – mówi dla „Nowemu Dziennikowi” rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.