Zwycięstwo na Monte Cassino krokiem ku zjednoczonej Europie

149
epa07583642 A handout photo made available by the Italian President's press office on 19 May 2019 shows Italian President Sergio Mattarella with President of Poland, Andrzej Duda, on the occasion of the 75th anniversary of the battle of Monte Cassino, Cassino, Italy, 18 May 2019. The Battle of Monte Cassino was a costly series of four assaults by the Allies against the Winter Line in Italy held by Axis forces during the Italian Campaign of World War II. The intention was a breakthrough to Rome. EPA-EFE/FRANCESCO AMMENDOLA / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Prezydenci Polski i Włoch w 75. rocznicę zdobycia Monte Cassino wspólnie podkreślali, że czyn polskich żołnierzy był krokiem ku zjednoczonej Europie. Andrzej Duda i Sergio Mattarella wzięli udział w rocznicowych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym nieopodal klasztoru, odbitego przez 2. Korpus Polski z rąk Niemców. 

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że to między innymi dzięki zwycięstwu na Monte Cassino, Polska jest wolna, a dziś jest też członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. 

„To właśnie dzięki także tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, której państwa mają współpracować ze sobą blisko a narody bywać u siebie, odwiedzać się nawzajem i współtworzyć dobrobyt. I to się dzieje, bo tamta wojna, tamta bitwa, zwycięska dla nas Polaków, ale okupiona krwią, była dla Europy i świata wielką lekcją – nigdy więcej wojny” – apelował polski prezydent. 

Andrzej Duda podziękował za obecność na obchodach prezydentowi Włoch Sergio Mattarelli. Jak podkreślił, to wydarzenie bez precedensu i wielki gest, który zostanie przez Polskę zapamiętany. 

EPA-EFE/FRANCESCO AMMENDOLA

Sergio Mattarella podkreślił, że bohaterstwo polskiego żołnierza na Monte Cassino wpłynęło na wiele narodów.  „Ci, którzy tu walczyli i polegli, zrobili to, by wyzwolić Włochy z nazistowskiego faszyzmu i by umożliwić narodziny nowej Europy. I aby po zburzeniu zbyt długo dzielących nas barier, nasze narody mogły czuć się bliskie. Tak jak ma to miejsce dziś, w nareszcie wolnej od przemocy ucisków i dyktatur Europie” – powiedział Sergio Mattarella. 

Obaj prezydenci w towarzystwie pierwszych dam i weteranów walk o Monte Cassino złożyli wieńce przy krzyżu Virtuti Militari. 
Na Polskim Cmentarzu Wojennym spoczywa ponad 1000 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich jej wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, żydów i muzułmanów.