Życzenia dla Polonii

254

Premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski złożyli życzenia Polonii i Polakom mieszkającym za granicą z okazji ich święta – Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą premier Mateusz Morawiecki złożył w mediach społecznościowych życzenia wszystkim Polakom mieszkającym poza granicami Polski. Podkreślił, że nie bez powodu Dzień Flagi i Dzień Polonii są obchodzone tego samego dnia, bo biel i czerwień zapisane są przede wszystkim w sercu bez względu na miejsce zamieszkania Szef rządu podziękował Polonii za godne reprezentowanie Polski na całym świecie.
„Co roku 2 maja ze szczególną mocą podkreślamy, że Polska nie liczy sobie 38 milionów obywateli, a Polska to 60 milionów Polek i Polaków żyjących na całym świecie. Drodzy rodacy, chcę wam podziękować za to, że jesteście, za to, że swoją pracą i swoim talentem tak godnie reprezentujecie Polską na całym globie. I proszę, pamiętajcie, gdziekolwiek jesteście wasza ojczyzna, Polska, wasz dom jest razem z wami” – mówił premier Morawiecki.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podziękował polskiej społeczności na całym świecie za jej wierność i przywiązanie do kraju oraz za nieustanną pracę na rzecz wspólnego dobra. W nagraniu opublikowanym przez MSZ z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Jacek Czaputowicz życzył wszystkim, którzy przebywają poza ojczyzną, zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości.
Jacek Czaputowicz podkreślił, że dziś Polacy w kraju w sposób szczególny łączą się myślami z rodakami, którzy swą przyszłość budują na obczyźnie.
„Myślimy zwłaszcza o tych, którzy pozostali w swoich domach, ale poza granicami współczesnej Polski. Chciałbym wyrazić wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich, którzy pomimo trudności i oddalenia, nie zaniechali kontaktów z ojczyzną i nie zapomnieli o mowie swoich przodków, przekazując polskość kolejnym pokoleniom” – powiedział szef MSZ.
Minister zwrócił uwagę na rolę Polonii w dobie globalnej pandemii koronawirusa. Podkreślił, że w tym czasie wyjątkowo mocno odczuwa się siłę narodowej wspólnoty Polaków.
„Jesteśmy dumni z postawy naszych rodaków, którzy w walce z epidemią organizują pomoc dla potrzebujących. Pamiętamy o polskich lekarzach, pielęgniarkach zatrudnionych na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem. Ministerstwo spraw zagranicznych wspiera solidarnie działania Polonii w ramach akcji #Polonia4Neighbours. Pokazuje ona, że Polacy są wrażliwymi i ofiarnymi sąsiadami. Za tę solidarność serdecznie dziękujemy” – zauważył.
Jacek Czaputowicz podkreślił, że skoordynowane i wspólne działania pozwolą rozwinąć potencjał Polaków rozproszonych po świecie. Wyraził nadzieję, że relacje między państwem polskim a Polonią będą coraz lepsze i bliższe i zauważył, że sukcesy Polonii to sukcesy naszego państwa.
„Pragniemy, aby relacje państwa polskiego z Polonią i Polakami za granicą opierały się na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu, a nasze współdziałanie było pomyślne i harmonijne. Chcemy, aby Polacy za granicą śmiało podejmowali nowe wyzwania i wnosili istotny wkład do społeczeństw, w których żyją. Dostrzegamy ścisły związek między osiągnięciami i pozycją Polonii w poszczególnych państwach a sukcesami i prestiżem Polski na arenie międzynarodowej” – wyjaśnił minister spraw zagranicznych.

Z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski złożył życzenia nauczycielom szkół polonijnych. Podziękował im też za wysiłek włożony w podtrzymywanie polskiej tożsamości narodowej. Szef resortu edukacji powiedział, że dzięki szkołom polonijnym patriotyzm budowany jest nie tylko w kraju, ale także wśród Polonii za granicą.
Minister Piontkowski zaznaczył, że szkoły polonijne są miejscem podtrzymywania pamięci o polskości.  „Nauczyciele, rodzice, uczniowie, rodacy – to dzięki wam kolejne pokolenia Polaków pamiętają skąd wywodzą się ich przodkowie. To dzięki wam Polska pozostaje w sercach Polaków na całym świecie. Dziękuję także rodzicom, bez których zachowanie tego poczucia tożsamości narodowej nie byłoby możliwe” – powiedział minister edukacji. 

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja. Święto to zostało ustanowione w roku 2002 przez Sejm.