New York
63°
Clear
6:48 am6:45 pm EDT
5mph
54%
29.94
WedThuFri
72°F
70°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Prawo i Finanse
Wiadomości
Ameryka

Inflacja w USA nadal na najwyższym poziomie od ponad 40 lat, w czerwcu wyniosła 9,1 proc.

13.07.2022

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wzrósł i w ujęciu rocznym w czerwcu inflacja osiągnęła poziom 9,1 proc. – podały w środę amerykańskie władze. Od maja inflacja utrzymuje się na najwyższym poziomie od ponad 40 lat – informuje Associated Press.

Od maja do czerwca ceny wzrosły w USA o 1,3 proc., podczas gdy już w maju roczna inflacja była na rekordowym poziomie i wynosiła 8,6 proc.

Według przeprowadzonego w czerwcu sondażu dla agencji AP, 40 proc. Amerykanów uważa, że walka z inflacją powinna być priorytetem rządu, podczas gdy w grudniu opinię taką wyrażało 14 proc. respondentów.

Czynnikami napędzającymi inflację są ceny energii, żywności i czynszów. Sytuację pogarsza inwazja Rosji na Ukrainę; wywindowała notowania surowców energetycznych.

Agencja AP podkreśla jednak, że zdaniem inwestorów i ekonomistów wejście gospodarki w recesję jest znacznie bardziej prawdopodobne w Europie niż w Stanach Zjednoczonych.

W USA oczekuje się, że Fed, czyli bank centralny, podniesie w tym miesiącu stopy procentowe o trzy czwarte procenta i aby zapanować nad inflacją będzie je podnosić jeszcze przez jakiś czas. Szef Fed Jerome Powell zapowiedział w czerwcu, że będzie musiał mieć “przekonujące dowody”, że inflacja zwalnia, zanim zdecyduje się na ograniczenie wzrostu stóp procentowych. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY