New York
61°
Fair
6:51 am6:40 pm EDT
10mph
60%
30.19
SatSunMon
59°F
57°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

 Jeden pieróg po prostu nigdy nie wystarczy!

17.08.2022

“O pierogach należy prawie zawsze mówić w liczbie mnogiej, ponieważ jeden pieróg po prostu nigdy nie wystarczy” – napisał w środę brytyjski dziennik “Financial Times” w recenzji książki “Pierogi: Over 50 Recipes to Create Perfect Polish Dumplings”.

Książka, będąca zbiorem ponad 50 przepisów na pierogi, której autorką jest urodzona w Polsce pisarka i blogerka kulinarna Zuza Zak, ukazuje się w Wielkiej Brytanii w czwartek.

“Miękkie w środku, chrupiące na brzegach i pełne smaku, pierogi od dawna walczą o miano polskiej potrawy narodowej (…) W Polsce pierogi były świadkami imperiów, najazdów i zyskały własnego patrona. Choć ich pochodzenie jest niejasne, wiemy, że wersja z cielęcymi nerkami pojawiła się w pierwszej polskiej książce kucharskiej, wydanej w 1682 roku. Od tego czasu danie to stało się podstawą w całym kraju, z setkami kreatywnych słodkich i pikantnych adaptacji” – pisze “Financial Times”.

Jak relacjonuje gazeta, przepisy są podzielone na tradycyjne i nowoczesne, a autorka omawia wersje regionalne, dawne przepisy, tradycje i historie, które się za nimi kryją, a także współczesne wersje, które są wegańskie, bezglutenowe i sezonowe – takie jak przyprawione pierogi z dynią, twarogiem i miodem czy pierogi z makiem wypełnione słodkim nadzieniem o smaku migdałowym.

“Pierogi są symbolem polskości w kraju i poza nim. Moim celem jest zachowanie dawnych tradycji, ale także unowocześnianie i uczynienie polskich pierogów przystępnymi i przyjemnymi dla wszystkich pokoleń” – wyjaśniła Zak.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY