Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport

Kołodziej przed Madsenem

09.09.2022
Dominik Kubera (2. miejsce), Janusz Kołodziej (zwycięzca) oraz Leon Madsen (3. miejsce) na podium w Łodzi FOTO: PAP/ROMAN ZAWISTOWSKI

Janusz Kołodziej wygrał w Łodzi trzecią rundę żużlowych mistrzostw Europy i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W finale wyprzedził Dominika Kuberę, Duńczyka Leona Madsena i Patryka Dudka. O losach tytułu zdecyduje turniej 23 września w Pardubicach.

We wcześniejszych zawodach cyklu w Rybniku triumfował Madsen, a w niemieckim Guestrow – Kołodziej.

W fazie zasadniczej turnieju na łódzkiej Moto Arenie z grona 16 czołowych żużlowców Europy najlepsi byli Madsen i Kubera, którzy w pięciu startach zdobyli, odpowiednio, 14 i 13 punktów uzyskując bezpośredni awans do finału. Po wyścigu barażowym dołączyli do nich Dudek i Kołodziej. Trzeci w biegu ostatniej szansy był kolejny Polak Kacper Woryna, który jechał w Łodzi z “dziką kartą”.

W finale początkowo prowadził Kubera, ale na trzecim okrążeniu popełnił błąd, co wykorzystał Kołodziej wygrywając zawody. Trzecie miejsce zajął Madsen, a czwarty był Dudek. Z pozostałych Polaków Bartosz Smektała zdobył osiem punktów i zajął siódme miejsce, a Piotr Pawlicki z pięcioma został sklasyfikowany na 13. pozycji.

Po trzech rundach ME prowadzi Kołodziej z dorobkiem 41 pkt, ale jego przewaga nad drugim Madsenem (zdobył w Łodzi więcej punktów od Polaka) zmalała do jednego punktu. Trzeci jest Dudek – 35 pkt.

Miejsce w TOP5, które gwarantuje udział w SEC 2023, utrzymał Smektała (26 pkt).

Tegoroczny cykl składa się z czterech turniejów. Ostatni odbędzie się 23 września w Pardubicach.