New York
57°
Cloudy
6:52 am6:38 pm EDT
10mph
73%
30.09
SunMonTue
59°F
57°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Media: “kucharz Putina” osobiście rekrutuje więźniów na wojnę na Ukrainie

14.09.2022

Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako “kucharz Putina”, osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie – informuje w środę portal Mediazona, powołując się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.

Na nagraniu, udostępnionym przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, widać mężczyznę przypominającego wyglądem Prigożyna, który przedstawia więźniom jednej z kolonii karnych warunki “współpracy”. Biznesmen mówi m.in., że zabroniona jest dezercja, szabrownictwo, narkotyki i alkohol oraz oddanie się do niewoli.

Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn – szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera – obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.

Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że nagranie z kolonii w republice Mari El przesłał im jeden z więźniów. (https://t.me/ZhdanovIoann/1051)

https://t.me/ZhdanovIoann/1051

Mediazona zaznacza, że już wcześniej więźniowie, z którymi rozmawiał serwis, przyznawali, że do niektórych kolonii karnych Prigożyn przyjeżdża osobiście, by przeprowadzać werbunek. Portal podkreśla, że dotychczas w przestrzeni publicznej wiadomo o kilku więźniach, którzy zginęli na wojnie na Ukrainie. (PAP)

ndz/ mal/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY