Aromaterapia, czyli olejki eteryczne

199
FOTO: EPA

Aromaterapia jest często niewystarczająco doceniana, a tak dużo może pomóc. Warto pogłębić swoja wiedzę w tej dziedzinie chociaż troszeczkę...

Aromaterapia polega na stosowaniu olejków eterycznych lub innych aromatycznych związków roślinnych do leczenia i odnowy biologicznej. Takie olejki można wdychać, wcierać w skórę lub nawet przyjmować doustnie pod profesjonalnym nadzorem. A wszystko to ma na celu zrównoważenie umysłu, ciała i ducha. Zgodnie z “National Association for Holistic Aromatherapy”, aromaterapia dąży do ujednolicenia procesów fizjologicznych, psychologicznych i duchowych w celu wzmocnienia naturalnego procesu uzdrawiania.

To francuski perfumiarz i chemik, Rene-Maurice Gattefossé w roku 1937 stworzył termin “aromaterapia”. Po raz pierwszy zainteresował się olejkami eterycznymi, kiedy wyleczył olejkiem lawendowym oparzenie dłoni. To spowodowało, że zaczął analizować jego zastosowania w leczeniu ran, infekcji skóry, a nawet gangreny wśród żołnierzy podczas pierwszej wojny światowej. W swojej książce Gattefossé opisał stosowanie olejków eterycznych do wielu celów terapeutycznych.

Podobne praktyki stosowano jednak już wcześniej, przez prawie 6000 lat. Wiele starożytnych kultur, w tym Chińczycy, Hindusi, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, stosowało olejki eteryczne w kosmetykach, perfumach i lekach – do celów od duchowych do terapeutycznych. We współczesnych czasach aromaterapia stosowana jest w niektórych placówkach służby zdrowia, uzdrowiskach i domach opieki, zarówno przez profesjonalnych aromaterapeutów, jak i amatorów. Natomiast badania potwierdzają wiele potencjalnych zastosowań i wiele korzyści.

Jak już zostało wspomniane, aromaterapia opiera się na stosowaniu olejków eterycznych. Zazwyczaj są to pachnące esencje z roślin, które są od nich odseparowywane. Esencje te są wytwarzane w specjalnych komórkach roślin, często pod powierzchnią liści, kory lub skórki przy użyciu energii słonecznej i pierwiastków z powietrza, gleby i wody. Kiedy roślina zostaje zmiażdżona, esencja i jej wyjątkowy zapach zostaną uwolnione. Olejki wytwarzane w procesach modyfikujących ich skład chemiczny nie są uważane za prawdziwe olejki eteryczne.

Olejki te z różnych roślin maja inny skład chemiczny, który wpływa na to jak pachną, jak są wchłaniane i jak są wykorzystywane przez organizm. Nawet olejki eteryczne z odmian tego samego gatunku rośliny mogą mieć różne składy chemiczne. To samo dotyczy roślin, które są uprawiane lub zbierane na różne sposoby lub w różnych lokalizacjach.

Jak zacząć swoją przygodę z aromaterapią? Wiele osób wybiera olejki eteryczne o zapachach, które im się podobają. Można na przykład popróbować, dodając kilka kropli do naturalnego olejku do masażu, a następnie wmasować go w skórę. Następnym najczęstszym sposobem używania olejków eterycznych to dodawanie ich do wody w czasie kąpieli lub używanie ich w gorącym kompresie. Ogrzewa się je wtedy w dyfuzorze. Ponadto często wciera się krople w skórę zamiast perfum.

Olejki eteryczne są ogromnie skoncentrowane, więc wystarczy odrobina, aby osiągnąć rezultat. Na przykład często trzeba zużyć ponad dwieście funtów kwiatów lawendy, by wytworzyć jeden funt olejku eterycznego. Trzeba również pamiętać, że niektóre olejki mogą być niebezpieczne dla części osób, takich jak chorzy z padaczką, z niektórymi alergiami lub dla kobiet w ciąży. Niektóre olejki mogą również powodować nadwrażliwość na światło, zwiększając oddziaływanie słońca na skórę. Mogą też wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Dlatego najlepiej jest zasięgnąć porady profesjonalnego aromaterapeuty.

Aromaterapeuta, czyli właśnie specjalista w tej dziedzinie, może zasugerować, aby wdychać olejki eteryczne lub wcierać olejki w skórę. Podpowie także, jak bezpiecznie i skutecznie używać ich w domu.

Eksperci z University of Maryland uważają, że olejki eteryczne działają w różny sposób. Na przykład twierdzą, że nasz zmysł węchu odgrywa bardzo duża rolę. Receptory zapachu, które znajdują się w nosie, komunikują się z niektórymi częściami mózgu, z ciałem migdałowatym i z hipokampem, służącymi jako magazyny emocji i wspomnień. Właśnie te części mózgu są stymulowane poprzez cząsteczki olejków, które wdychamy i wpływają one na zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Dla przykładu naukowcy uważają, że lawenda stymuluje aktywność komórek mózgowych w ciele migdałowatym, podobnie do działania niektórych leków uspokajających. Inni badacze uważają, że cząsteczki olejków eterycznych mogą oddziaływać we krwi z hormonami lub enzymami.

Skuteczność aromaterapii zależy od jakości olejku eterycznego. Oleje niskiej jakości mogą nie mieć takich samych właściwości terapeutycznych jak oleje wyższej jakości. A te pierwsze mogą być rozcieńczone z tańszymi olejkami lub nawet z toksycznymi dodatkami. Pamiętajmy zatem, aby unikać olejków oznaczonych jako “zapachowe” lub “perfumowe”, ponieważ zazwyczaj nie są to w stu procentach olejki eteryczne. Ponadto wybierając olejki eteryczne warto upewnić się, że rośliny, z których pochodzą, są uprawiane w ich rodzimych regionach. Rośliny takie są zdrowsze oraz mamy większą pewność, że jest to właściwy gatunek rośliny. Nazwa botaniczna powinna być wyraźnie zapisana na etykiecie.

Należy wreszcie zwrócić uwagę, aby olejki były tłoczone na zimno lub destylowane z parą, a nie otrzymane dzięki rozpuszczalnikom. Tym samym olejki powinny być bezpieczne do stosowania miejscowego, czyli do wmasowania w skórę, po zmieszaniu z olejem nośnikowym. Można wypróbować pojedynczy olejek lub mieszankę olejków uzupełniających, takich jak na przykład lawenda, mięta pieprzowa, goździk i pomarańcza lub cytryna i eukaliptus. Gdy już odnajdziesz swoje ulubione olejki lub mieszankę olejków, możesz je stosować z kreatywnością, dodając do kremów do ciała lub do szamponów, czy nawet możesz dodać do suszenia prania. Do tego użyj wełnianych kulek. Wkrótce przekonasz się, że zastosowania aromaterapii sa bardzo różnorodne, jak również ogromne są ich możliwości w poprawie jakości życia i samopoczucia.