Co robić podczas pandemii?

273
FOTO: PEXELS.COM

"Spadł na nas niczym grom z jasnego nieba". To polskie powiedzenie bardzo dobrze opisuje sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. I rzeczywiście wszyscy zostaliśmy zaskoczeni: młodzi i starzy, małe miejscowości i metropolie, w końcu narody, państwa i cały świat.

Pandemia koronawirusa radykalnie zmieniła styl naszego życia. Zamknięcie szkół początkowo wywołało radość wśród dzieci i młodzieży: wreszcie trochę wolnego czasu! Zaś perspektywa przeniesienia zajęć szkolnych do strefy online wydawała się fascynująca. Jednak już po kilku dniach dało się odczuć gasnący entuzjazm, a jego miejsce, choć dyskretnie, ale coraz większym zasięgiem poczęła zajmować nuda.
Jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Jak zorganizować czas, szczególnie dzieciom, by był on czasem dobrze spędzonym, dającym poczucie spełnienia, rozwoju i będącym przeciwwagą nudy, a w dalszej konsekwencji depresji?
Szkoła online trwa przeciętnie 2 godziny dziennie. Po odrobieniu pracy domowej pozostaje więc sporo czasu, który można pożytecznie wykorzystać i cieszyć się resztą dnia.
Oto kilka pomysłów…
Zacznijmy od internetu, gdyż z niego najchętniej dziś korzystają dzieci. W świecie wirtualnym jest wiele stron przyjaznych dzieciom, które nie tylko oferują rozrywkę, ale także czegoś nauczą. Można np. wejść na stronę duolingo.com, która umożliwia naukę języka obcego. Można uczyć się przez cały dzień lub wybrać opcję od pięciu do 20 minut dziennie. Uczenie się nowego języka nie tylko pomoże dzieciom zagospodarować wolny czas, ale także sprzyja rozwijaniu ich intelektu, ponieważ znajomość języków obcych czyni człowieka mądrzejszym i podwyższa jego IQ oraz daje lepsze rozumienie świata.
Z kolei na stronie internetowej seterra.com dzieci mogą się nauczyć geografii świata, poznać państwa, ich stolice i duże miasta, stany, województwa, granice, góry, rzeki, morza, oceany, flagi itd. Znając geografię, dzieci mogą poznać świat, podróżować po nim wirtualnie i poczuć trochę wolności.
Strona khanacademy.org umożliwia uczenie się przedmiotów, których dzieci nie mają w programie szkolnym. Jest też pomocna uczniom przygotowującym się do egzaminów SAT czy AP na studia.

Strona literat.ug.edu.pl jest stroną polską, dzięki której polonijne dzieci mogą poczytać sobie wiersze w języku ojczystym, a przy dobrych chęciach nawet nauczyć się niektórych z nich na pamięć.
W wolnym czasie można też grać w gry komputerowe, czasowo skorzystać z telefonu komórkowego i kontaktu z przyjaciółmi, obejrzeć dobry film familijny, poczytać książki, które bardzo dobrze rozwijają wyobraźnię. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać z tych propozycji dla relaksu, gdyż długie siedzenie przed ekranem komputera, telewizora czy nawet z książką szybko może się znudzić. Warto dobrze rozplanować poszczególne zajęcia na kolejne dni, by urozmaicić swoją codzienność.
Rozwijając swoje zainteresowania i intelekt trzeba pamiętać też o ciele, gdyż jak mówi polskie przysłowie “w zdrowym ciele zdrowy duch”. I choć przebywanie na świeżym powietrzu jest obecnie mocno ograniczone, to nie wolno rezygnować z ćwiczeń fizycznych.
Czas kwarantanny można też wykorzystać angażując się w prace domowe, takie jak nauka gotowania, sprzątanie, pranie czy prasowanie. Być może wcześniej nie było na to czasu, więc teraz jest okazja, by to nadrobić. Zdobycie tych podstawowych umiejętności bardzo porządkuje życie dziecka i daje dużo satysfakcji.
Zachęcam również wszystkich do prowadzenia pamiętnika lub dziennika, który po wielu latach może stać się ciekawą lekturą, dokumentującą przeżycia i refleksje z tego nadzwyczajnego czasu.