Jak się uczą małe dzieci

Dział "Młodzi piszą", który ukazuje się co dwa tygodnie, redaguje Kaya Wald, uczennica 11 klasy w szkole Le Lycee Francais de New York.

105
FOTO: KAYA WALD

Jeśli sądzisz, że dziecko spotyka swojego pierwszego nauczyciela wtedy, gdy zaczyna naukę w szkole, to się mylisz. Jego pierwszymi nauczycielami są rodzice i telewizja. Chociaż możesz myśleć, że jest to świetne dla dziecka, ponieważ rodzice chcą uczyć swoje dzieci tego, co dla nich najlepsze, to jednak nie zawsze tak jest.

Dziecko uczy się, obserwując rodziców i ich otoczenie. Obserwuje każdy ich ruch, każde słowo, które wypowiadają, i są najlepszymi, uroczymi, małymi uczniami. Mogą pamiętać każdy ruch, język ciała i słowa przez wiele tygodni, aż przyjmą je jako własne i staną się one dla nich ich własną naturą.

Wielu rodziców lub opiekunów, aby zająć czymś dzieci, włącza im telewizor i pozwala oglądać wszystko, co chcą. Badania pokazują, że obecnie małe dzieci oglądają telewizję około trzech godzin dziennie. Poza tym wiele rodzin twierdzi, że pozostawia telewizor włączony przez cały dzień, nawet podczas posiłków! Kiedy dzieci oglądają telewizję, automatycznie uczą się tego, co widzą na ekranie. Efekt jest taki, że wiele niechcianych idei jest im w ten sposób przekazywanych. Często to w większości telewizja kształtuje dzieci, ich poglądy, reakcje i zachowania.

Ciekawe badania zostały przeprowadzone na małych dzieciach. Połowa grupy maluchów oglądała trzy razy w telewizji, jak mężczyzna rozrywa zabawkę, a druga połowa wcale nie oglądała telewizji ani filmu. Spośród małych dzieci, które miały 24 miesiące i oglądały film, 90% z nich rozerwało zabawkę, kiedy ją dostało, tak jak mężczyzna w filmie. Natomiast tylko 20% małych dzieci, które nie widziały filmu, rozerwało zabawkę. Spośród dzieci, które miały 14 miesięcy i oglądały film, 65% z nich rozerwało zabawkę, kiedy ją dostało, tak jak mężczyzna w filmie. A tylko 30% tych dzieci, które nie widziały filmu, rozerwało zabawkę. Badania te pokazują nam, że dzieci w wieku 14 miesięcy zaczynają obserwować i naśladować swoje otoczenie.

Podczas gdy oglądanie telewizji może być pozytywnym i edukacyjnym doświadczeniem dla dziecka, jednocześnie może mieć katastrofalne skutki. Oglądanie brutalnych filmów może spowodować, iż dziecko myśli, że przemoc jest w rzeczywistości dobrą rzeczą i nawet może to uczynić z nich mordercę. Ale to bardzo skrajny przypadek. Ważne jest, aby dziecko znało i zrozumiało różnicę między dobrem a złem, gdyż wtedy jest większa szansa, aby uchronić je przed destruktywnym działaniem nieodpowiednich dla niego programów telewizyjnych.

Czasami rodzice tak łatwo zapominają, że dzieci obserwują ich ruchy i reakcje i tak uczą się życia. Rodzice, może nieświadomie, ale często, pozwalają, aby telewizja wychowywała ich dzieci. To jednak nie jest najlepsza droga rozwoju dla małego człowieka. Trzeba też wiedzieć, że dzieci uczą się łatwo i szybko, jak również łatwo nie zapominają, czego się nauczyły. A jeśli pewne zachowania staną się już nawykiem, to trudno jest ich się pozbyć. Rodzice powinni być bardzo czujni i zdawać sobie w pełni sprawę z tego procesu.