Media społecznościowe: pozytywy i negatywy

Dział "Młodzi piszą", który ukazuje się w "Nowym Dzienniku" co dwa tygodnie, redaguje Kaya Wald, uczennica 11 klasy w szkole Le Lycee Francais de New York.

160
FOTO: KAYA WALD

Daj mi chwilkę… Właśnie dostałam SMS-a od mojej przyjaciółki! Czekaj, ona jest w Grecji? Ale fajnie! O rany, jak Michał może być w Nowym Jorku i nie mówi mi o tym! Wyobraź sobie, że trwa to 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Jest to rzeczywistość dla większości ludzi na świecie, posługujących się Facebookiem, Twitterem, Instagramem, Snapchatem czy innymi mediami społecznościowymi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób te media wpływają ciebie i na twój mózg? Cóż, jak każdy temat, są tu zarówno pozytywne, tak jak i negatywne efekty.

Mediów społecznościowych używa większość nastolatków. Do pozytywów możemy zaliczyć to, że te portale są wspaniałymi narzędziami, za pomocą których można komunikować się z przyjaciółmi i z rodziną.
Prawdopodobnie zdarzyło się, że opuściłeś lekcje w szkole ze względu na wycieczkę, chorobę, a nawet dłuższy wyjazd. Teraz łatwiej jest nadrobić zaległości w nauce! Twój kolega czy koleżanka z klasy mogą szybko zrobić zdjęcie swoich notatek i wysłać je do ciebie. Jeśli natomiast zrobili notatki cyfrowo, mogą po prostu udostępnić je lub zrobić zdjęcie i wysłać do ciebie.

Teraz rzućmy okiem na negatywny wpływ mediów społecznościowych na młodzież. Media społecznościowe pozwalają młodym ludziom publikować, co chcą, o każdej porze. Obejmuje to też zastraszanie w internecie, które może przyczynić się do złych ocen w szkole, ponieważ osoba prześladowana w sieci zaczyna obawiać się uczestniczenia w zajęciach szkolnych, a nawet wyrażania własnych opinii. Może to prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, a co za tym idzie – do depresji, a nawet w niektórych przypadkach cyberprzemoc może doprowadzić do samobójstwa.

Kolejnym ważnym niebezpieczeństwem mediów społecznościowych jest uzależnienie się od nich. Osoba uzależniona ciągle spogląda na ekran telefonu, starając się śledzić wszystkie posty i historie znajomych. Młodzi ludzie wtedy rozmawiają przez telefon tak często, że ledwie mają czas na cokolwiek innego. Udowodniono również, że w tym przypadku ludzie stają się bardziej od siebie odlegli i mniej społeczni między sobą.

Badanie przeprowadzone przez American Journal of Preventive Medicine dowodzi, że osoby, które spędzają najwięcej czasu w mediach społecznościowych (ponad dwie godziny dziennie), miały dwukrotnie większą możliwość na widoczną izolację społeczną niż ci, którzy spędzają tylko 30 minut lub mniej dziennie. Ponadto osoby, które najczęściej odwiedzały platformy społecznościowe (ponad 58 wizyt tygodniowo), mają trzykrotnie większe szanse na widoczną izolację społeczną w porównaniu do osób, które odwiedzały platformy mniej niż dziewięć razy w tygodniu.

To uzależnienie może potencjalnie obniżyć oceny w szkole, ponieważ młodzież ma bardzo rozproszoną uwagę przy ciągłym brzęczeniu telefonu i konieczności dowiedzenia, co dzieje się z przyjaciółmi lub ulubionym celebrytą. A zatem uczniowie nie będą w stanie wykonać swojej pracy domowej w zadowalający sposób. Jakość takiej pracy będzie dużo niższa, niż mogłaby być.

Chociaż więc media społecznościowe mogą być użytecznym narzędziem w naszym codziennym życiu, można je również postrzegać w negatywnym świetle. Są one w stanie zniszczyć nasze życie i uczynić nas nieszczęśliwymi. Z tego względu trzeba używać ich odpowiedzialnie, zdając sobie sprawę z wszystkich konsekwencji.