Od rozmowy przez wypoczynek po zrozumienie problemu…

Jak radzić sobie ze stresem?

254
epa08437293 A nurse takes advantage of her break to rest on an air cushion while wearing light-therapy glasses at a new wellness center set up inside the CHR Verviers hospital in Verviers, Belgium, 22 May 2020. The hospital decided to open the wellness center within the building for staff members so that they can relax amid the stress of the ongoing pandemic of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. In view of the positive feedback from the staff, the hospital is considering making the wellness center a permanent fixture. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Stres od zarania dziejów był nieodłącznym elementem człowieczeństwa. Wytwarzana w czasie stresujących chwil adrenalina pomagała naszym przodkom uporać się z niebezpieczeństwem. Zwiększała mobilizację do działania i siłę mięśni, jakże potrzebną do przetrwania.

We współczesnym świecie, gdzie siła psychiczna i inteligencja górują nad siłą fizyczną, również znajdą się dziedziny życia, w których hormon stresu jest wskazany. Należą do niej chociażby zawody sportowe.
Problem pojawia się jednak, gdy stres przejmuje nad nami kontrolę i nie pozwala normalnie funkcjonować. Ogranicza i pozbawia życiowych szans.
W tym artykule przedstawię łatwe i sprawdzone sposoby jak odzyskać spokój ducha i panowanie nad sytuacją. Zapraszam!

1. POROZMAWIAJ!
Nie duś problemu w sobie, porozmawiaj z rodzicami, przyjaciółmi czy innymi zaufanymi osobami – powiedz na głos, co cię martwi, a od razu poczujesz się lepiej. Dodatkowo uzyskasz ogląd sytuacji z innej perspektywy, obiektywna ocena może pomóc w rozwiązaniu problemu.

2. ZRÓB COŚ DLA SIEBIE
Wycieczka, spotkanie ze znajomymi, wypad na zakupy? A może jesteś typem domatora i oglądanie filmów, ulubionych seriali, czytanie książek czy gorąca kąpiel z zapachowymi olejkami okaże się najlepszym rozwiązaniem.

3. RUSZ SIĘ
A jeśli drzemie w tobie dusza sportowca, zacznij uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę: bieganie, piłka nożna, pływanie. Wydzielające się w trakcie treningu endorfiny (“hormony szczęścia”) znacznie poprawią twoje samopoczucie, a jak wiadomo nie od dziś: “w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

4. ZJEDNOCZ CIAŁO I UMYSŁ
Spacery na świeżym powietrzu, praktyka jogi i sztuka medytacji nauczą cię jak oddychać pełną piersią. Dzięki spokojnemu i głębokiemu oddechowi łatwiej  zapanować nad naszym ciałem, wyciszyć się i skupić myśli.

5. WYŚPIJ SIĘ
Pamiętaj, że odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna, połóż się wcześniej spać, następnego dnia organizm ci za to podziękuje. Wstaniesz zwarty i gotowy do pokonywania trudności i wyzwań, jakie przyniesie kolejny dzień.

6. WYPIJ ZIOŁA
Zamiast sięgać po chemiczne suplementy diety, wypróbuj naturalne dobra od naszej matki natury. Domowej roboty napary, mieszanki, herbaty z melisy, głogu, dziurawca czy rumianku nie tylko uspokoją nerwy, a także zwalczą bezsenność.

7. ZRÓB SOBIE “RACHUNEK SUMIENIA”
Może twój stres wynika z odkładania wszelakich obowiązków na później, przez co po czasie zbiera się ich cała masa i ciągle masz je z tyłu głowy? Przestrzegaj regularności, a nagle okaże się, że na wszystko znajdziesz czas i miejsce.

8. WYJDŹ ZE STREFY KOMFORTU
Ze stresem, jak i z lękami trzeba walczyć, a nie omijać szerokim łukiem. Pokonywanie wewnętrznych granic zwiększy wiarę w siebie i pomoże dostrzec, że nie było czym tak naprawdę się przejmować. Wszystko tkwi w naszych głowach!

9. WYSŁUCHAJ SIEBIE
Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos i porozmawiaj ze sobą. Jak głupio by to nie brzmiało, powiedz na głos co w tej chwili czujesz, co te emocje wywołało i najważniejsze z pytań: “czy to, że się teraz stresuję, w czymś mi pomoże”? Odpowiedź jest prosta: NIE, jedynie może przeszkodzić w dojściu do celu. Zastanów się, co zamiast tego możesz zrobić. Bądź przygotowany, a nic nie będzie w stanie cię zaskoczyć.

10. UŚMIECHNIJ SIĘ
Śmiej się z siebie i całej sytuacji, pozwoli to rozładować napięcie i nabrać lekkiego dystansu do wydarzeń.

11. DAJ SOBIE POMÓC
Jeśli jest to twój poważny, nawracający problem, który utrudnia ci funkcjonowanie, zawsze możesz udać się do specjalisty. Doświadczeni i wyrozumiali psychologowie są gotowi pomóc ci w przywróceniu stanu równowagi emocjonalnej.
Są to moje wszystkie metody, stosuję je od lat i przynoszą efekty. A ty? Jak sobie radzisz w stresujących momentach? Podziel się patentami w komentarzu…