Prawdziwy wizjoner: Nicola Tesla

390

Wszyscy słyszeliśmy o niesamowitych samochodach marki Tesla, które potrafią jeździć same, bez kierowcy. Ale nie wszyscy wiemy, że nazwa ta została wzięta od nazwiska Nicoli Tesli. Rozmawiając z moimi przyjaciółmi, ku mojemu zaskoczeniu, zorientowałam się, że niewielu wie kim on był. Postanowiłam więc przybliżyć tę postać naszym Czytelnikom i zachęcić do własnych poszukiwań, gdyż z pewnością była to nieprzeciętna osoba, a z jego wynalazków korzystamy do dziś. Za największego rywala w dziedzinie wynalazków i wielkich odkryć miał samego Thomasa Edisona.

Nicola Tesla żył w latach 1856-1943. Urodził się 10 lipca w Smiljanie, w Serbii, gdzie teraz mieści się jego muzeum. Miał pójść w ślady swojego ojca, który szykował go na prawosławnego duchownego. Jednak ubiegło te plany przyznanie młodemu Tesli stypendium naukowego. Studiował w Grazie na politechnice. Został okrzyknięty przez wielu geniuszem Europy, ale niedocenionym lub z przyczyn nieznanych trzymany był w cieniu. Okazał się niesamowicie inteligentnym wynalazcą, który wyprzedzał swoje czasy o kilka pokoleń. Mówi się, że jego wynalazki wyprzedziły czas o 300 do 1000 lat i że świat byłby około pół wieku w tyle, gdyby nie Tesla. Jego praca badawcza i eksperymenty dały podstawy do rozwiazań, z których korzystamy dzisiaj. Miał on ponad 1000 patentów na wynalazki, w tym swój patent z 1905 roku zatytuowany “Sztuka przesyłania energii elektrycznej przez medium naturalne”. Opierał się on na jego przekonaniu, że Ziemia jest generatorem elektrycznym, który może dostarczyć nieograniczoną ilość energii elektrycznej.

Jest to bardzo słynny naukowiec, który dokonał wielu przełomowych wynalazków i odkryć dotyczacych elektryczności i energii. Jest znany ze swojego ogromnego wkładu w umożliwienie bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Udało mu się zapalić dwieście lamp, które były włożone w ziemię w odległości czterdziestu kilometrów od niego.

W 1887 roku Tesla rozpoczał badania nad promieniowaniem rentgenowskim. Do swoich eksperymentów wykorzystywał lampy próżniowe i wysokie napięcie. Udało mu się wygenerować dość silne promieniowanie. Zaobserwował jednak zły wpływ tego promieniowania na żywe istoty. Odkrył też, że katodowe promieniowanie pozwala zobaczyć wnętrze człowieka.

Nasz bohater jest również twórcą turbin talerzowych, które są powszechnie wykorzystywane w silnikach Tesli. Ta nieskomplikowana konstrukcja na początku swojego powstania została uznana za absurdalny wymysł. Później natomiast okazała się niezbędną częścią nuklearnych statków podwodnych czy wierteł dentystycznych.

Silnik elektryczny był również wynalazkiem Tesli. Wykorzystywał on siły magnetyczne wirujacych magnesów. Wprowadzenie tego silnika w życie było spowolnione przez kryzys ekonomiczny lat 30. Jednakże wynalazek ten został dość szybko spopularyzowany przez twórców silników samochodowych. Zmienił on fundamenty podstawowych dla nas już urządzeń: wentylatorów przemysłowych, obrabiarek, pomp wodnych, narzędzi elektrycznych, sprężarek czy zegarków elektrycznych.

Nicola Tesla zdobył światową sławę dzięki prądowi przemiennemu (AC). Jest to prąd okresowo zmienny, którego wartości chwilowe zmieniają się regularnie, przyjmując na zmianę wartości ujemne i dodatnie. Prąd przemienny nie działa bez przerwy, a najwyższą moc osiąga tylko na ułamek sekundy. Jest on powszechnie wykorzystywany w elektroenergetyce. Miał tu wielkiego konkurenta wyżej wspomnianego Tomasa Edisona, który pracował nad prądem stałym, kosztownym w dystrybucji na długie dystanse. Prąd przemienny jest łatwiejszy do trasformowania na inne poziomy natężenia i bezpieczniejszy w codziennym zastosowaniu. Tesla, chcąc zademonstrować bezpieczeństwo swojej technologii, przepuszczał prąd przez własny organizm, aby zapalić żarówke. Była to odpowiedź na pokaz rywala, podczas którego raził prądem stałym zwierzęta. Ostatecznie metoda prądu przemiennego znalazła zastosowanie.

Następnym odkryciem jest transformator rezonansowy wielkich częstotliwości, inaczej transformator Tesli. Potrafi on wytworzyć napięcie o wysokości milionów woltów i przenosi energię elektryczną prądu przemiennego z jednego obwodu do drugiego drogą indukcji. Dzięki temu można zmieniać napięcie panujące w sieci wysokiego napięcia.

W 1943 roku serbski inżynier otrzymał prawa patentowe do urzadzenia, które podbiło świat. Było to radio, dzięki któremu informacje mogły być przekazywane na odległość za pomocą fal radiowych. Fale dźwiękowe mogły być odbierane za pomocą radioodbiorników. Jednak, zreszta niesłusznie, za twórcę radia został uznany Guglielmo Marconi. Sąd ostatecznie przyznał tytuł patentowy Włochowi, mimo iż Tesla opracował odbiornik rok przed Marconim. Wpływ na decyzje mogły mieć powiązania Włocha ze środowiskiem finansistów stanowych.

Technologia radiowa Nicola Tesli jest obecnie używana w dzisiejszych komputerach, smartfonach, systemach nawigacyjnych, satelitach, pociskach i siatkach kosmicznych…

Radiotechnika i zdalne sterowanie były obsesjami Tesli. W 1898 roku zaprezentował urządzenie, które było statkiem bez załogi. Można było nim zdalnie sterować za pomocą fal radiowych. Nota bene pokaz tego urządzenia odbył sie w Nowym Jorku i był poniekąd fiaskiem, gdyż część gości uznała go za przedstawienie magiczne, a nie naukową prezentację. Choć przez jakiś czas technologia ta nie znajdowała powszechnego zastosowania, wkrótce przejęły ją armie, budując zdalnie sterowane samoloty i czołgi. Te ostatnie wykorzystywane były przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po opatentowaniu zdalnego sterowania Tesla zabrał się do tworzenia maszyn kroczących i latających. Planował wmontowanie urządzeń sterujących w maszyny i puszczenie ich wolno, tworząc tym samym pierwsze roboty.

Niesamowite, że dziesiątki lat przed stworzeniem smartfona, przewidział, że ludzie będą w stanie komunikować się, widząc i słysząc się nawzajem bez względu na to, gdzie się znajdują na kuli ziemskiej, za pomocą małego urządzenia, które zmieści się w kieszeni.

Dwa wynalazki Tesli, bezprzewodowa komunikacja i wolna energia, są ze soba nierozerwalnie powiązane. Wiążą sie bowiem z kontrolą i sprawowaniem władzy. Dostarczyłyby one darmową i nieograniczoną energię oraz równie wolny przepływ informacji. W urzeczywistnieniu tej idei społeczeństwa, milioner J.P. Morgan, przekazał wynalazcy 150 tysięcy dolarów. Chciał aby Tesla zbudował transmiter wykorzystujący naturalne częstotliwości naszego wszechświata do transmisji danych, w tym szerokiego zakresu danych, obrazów i komunikatów głosowych. Pomysł miał być pierwszym bezprzewodowym połączeniem na świecie. Nicolas Tesla zakładał również, że wszechświat jest pełen darmowej energii, którą możemy przechwycić i wykorzystać do utworzenia ogólnoświatowej sieci łączącej darmowo całą ludzkość. Mistyczna wieża, którą w tym celu naukowiec zbudował w Wanderclyffe, na Long Island, nigdy nie była jednak w pełni funkcjonalna.

Dla ciekawostki, dynamo rowerowe opatentował właśnie Tesla. Przetwarza ono energię mechaniczną na elektryczną. Dzięki niemu, w czasie jazdy na rowerze obroty koła powodują świecenie się lampki elektrycznej z intensywnością zależną od prędkości obrotów. Tesla pracował również nad bateriami słonecznymi, dzięki którym możliwe jest przetworzenie energii słonecznej na elektryczną. Mają one dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie. W Kanadzie, Tesla wykorzystał ogromną siłę spadających mas wody wodospadu Niagara do obrotu turbin i zamiany energii potencjalnej wody w energię elektryczną. Powstała tak zwana hydroelektrownia przepływowa.

Ze względu na swoją ekscentryczną postawę, zgromadził wokół siebie legendy, które uczyniły go prawie większym niż samo życie. Objawem tego było budowanie funkcjonalnego promienia śmierci, a także czas, w którym najwyraźniej stworzył działającą maszynę wywołujaca zjawiska przypominajace trzęsienia ziemi.

Foto: Archiwum

W 1908 roku miała miejsce katastrofa Tunguska. Doszło tam do niezwykle silnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu do 40 kilometrów, a widziana była w promieniu 650 kilometrów, a słyszana w promieniu 1000 kilometrów. Tego dnia sejsmografy na całej Ziemi zarejestrowały silny wstrzas. Oficjalnie mówiło się o zderzeniu z asteroida lub antymateria, ale nieoficjalnie łączyło się to wydarzenie z Teslą. Jakiś czas przed tym wydarzeniem, Nicolas Tesla objawił, że wynalazł urządzenie, dzięki któremu będzie zdolny przenieść konkretny ładunek energii w dowolne miejsce na Ziemi.

Wynalazca ten jest także znany z wielu innych pionierskich wynalazków, które zmieniły świat jaki znamy. Parę z nich to cewka Tesli, światła neonowe, sztuczne błyskawice, wirujące pole magnetyczne, laser i wiele, wiele innych.

W 1943 roku, 7 stycznia, Nicola Tesla został znaleziony nieżywy w swoim apartamencie w hotelu New Yorker na Manhattanie, a jego wszystkie dokumenty zostały zabrane przez tajną policję, prawdopodobnie ze względu na “promień śmierci”. Ciało Tesli skremowano i przewieziono do Belgradu, gdzie obecnie znajduje się w Muzeum Nicoli Tesli.

Chociaż niektóre z jego wynalazków mogą być nam nadal nieznane, dziedzictwo Tesli żyje. Widzimy je w urządzeniach, których używamy na co dzień, jak i w technologiach różnego rodzaju. Tesla jest wynalazcą technologii bezprzewodowej. Jest wynalazcą możliwości tworzenia nieograniczonej liczby kanałów bezprzewodowych. A więc systemy naprowadzania radiowego, szyfrowanie, zdalnie sterowane roboty – wszystko to opiera się na technologiach Tesli. Zasługi tego fascynującego człowieka z pewnością nie mogą zmieścić sie na tej stronie. To tylko próba odsłoniecia rąbka tajemnicy tego czlowieka i zachęta do ciekawej przygody odkrywania reszty jego niezwykłych osiagnięć i nietuzinkowego życia.