Świat kolorów

218
Kolory mają wiele różnych wpływów na nasze codzienne życie FOTO: ARCHIWUM

Gdzie tylko nie spojrzymy, widzimy wszystko w kolorowych barwach. Kolory tworzą wszystko, co widzimy naokoło nas. Mają swój świat i oddzielną domenę. Spektrum kolorów jest niezwykle szerokie, od uspokajających, takich jak niebieski, po kolory kojarzone z gniewem, jak czerwień. Każdy kolor reprezentuje inną emocję, inne uczucie i inaczej wpływa na ludzkie ciało. Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym kolorom, takim jak kolor niebieski, czerwony, żółty, zielony, czarny i biały.

Niebieski to kolor nieba i morza. Jest zwykle uważany za uspokajający dla ludzkiego umysłu. Wyciąga spokój i ciszę z głębi naszej duszy. Pomaga nam się odstresować i pozwala naszemu mózgowi się zrelaksować. Tworzy poczucie porządku dla burzliwych myśli w naszym codziennym życiu, uspokaja. Jednak zbyt dużo niebieskiego może wywoływać uczucie negatywności i melancholii.

Czerwony to kolor miłości, zwykle reprezentowanej przez czerwone róże lub serca. Ale to także kolor gniewu. Dwa zupełnie przeciwstawne uczucia. Jest to kolor, który może sprawić, że odczuwamy w tym samym czasie różne sprzeczne emocje. Kiedy widzimy kolor czerwony, możemy odczuć spięcie, które może być uwolnione w postaci złości lub namiętnej miłości. Zbyt dużo czerwieni sprawia, że tracimy kontrolę nad naszymi emocjami, stajemy się wymagający. Wtedy też czerwień wprawia nas w bardzo pobudzony stan umysłu.

Żółty to kolor słońca. Jego porywające światło wita nas każdego ranka. Żółty może oznaczać, że ktoś otwiera nowy rozdział w swoim życiu. Jest to kolor „restartu”. Żółty to kolor raczej pozytywny, kolor szczęścia i oświecenia, świeżości i energii, jasności i optymizmu. Jednak matowy odcień żółtego może wydawać się podstępny, tchórzliwy i chorowity. Zbyt dużo żółtego może sprawić, że stracimy koncentrację w naszej pracy, ale brak żółtego może sprawić, że będziemy niewidzialni i przebiegli.

Zieleń to kolor trawy i pięknej otaczającej nas przyrody. Może dać poczucie gościnności, życia, odnowy i harmonii. Oczywiście jak każdy kolor, zielony ma również swoją negatywną stronę, kojarzy się z pieniędzmi i dlatego może wywoływać zazdrość i chciwość wobec innych. W widmie światła kolor zielony zajmuje więcej miejsca niż jakikolwiek inny kolor. Jako ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wszędzie widzimy zieleń. Ona może koić, relaksować i pomóc nam poczuć się młodo, ponieważ mówi się, że jest to kolor, który pomaga naszemu mózgowi myśleć, że rozpoczynamy nowy cykl w życiu. Pomaga również ustabilizować emocje i wzmacnia nasza wytrzymałość. Na przykład nie czujemy się tak dotknięci, gdy jesteśmy zastraszani. Zieleń niesie ze sobą poczucie nadziei, zdrowia, przygody i współczucia. Dodatkowo pomaga obniżyć poziom lęku. Pod koniec XX wieku psychologowie środowiskowi badali skutki zdrowotne kontaktu człowieka z naturą i odkryli, że ludzie są zależni od przyrody nie tylko w zakresie wody, pożywienia i schronienia, ale także w zakresie potrzeb emocjonalnych i duchowych.

Czerń jest zwykle kojarzona z kolorem ciemności, nocy oraz tajemniczych i przerażających rzeczy. Czarny to niesamowity kolor, który jednocześnie reprezentuje elegancję i smutek, siłę, autorytet i tajemnicę życia. Kolor czarny dodaje nam odwagi i pewności siebie, ale może też wywołać uczucie przygnębienia, pustki i smutku. Czarny jest często przedstawiany jako kolor, który może wprawić niektórych nastolatków w buntowniczy nastrój. Zazwyczaj antagoniści w filmach są ubrani na czarno, ale obecnie czasami protagoniści są również ubrani na czarno, aby stworzyć poczucie tajemnicy wokół swojej postaci.

Biel jest uważana za niebiański kolor, kolor chmur. Postrzegana jest jako „czysty” kolor, zwykle reprezentujący czystość, dziewictwo, zrozumienie, doskonałość, prostotę, a nawet miękkość. Kolor biały może przyprawić nas o bóle głowy, czasami może nawet oślepiać. Kolor ten może pomóc w zachowaniu jasności umysłu i sprzyjać uczuciu odnowy, świeżości i nowych początków. Zachęca nas również do oczyszczenia naszych dusz. Zazwyczaj biały jest używany w szpitalach, aby zapewnić pacjentom czystość pomieszczeń. Biel daje nam poczucie czystości i bezpieczeństwa. Podsumowując, kolory mają wiele różnych wpływów na nasze codzienne życie. Zawsze dobrze jest być otoczonym mieszanką różnych kolorów, bo wtedy mogą one codziennie wpływać na nasze emocje i stan zdrowia psychicznego. Kolorów można używać na wiele sposobów. Używa się je między innymi w lecznictwie, bardzo podobnie jak olejki eteryczne, które działają na nas przez zmysł zapachu. Przyroda ma nam tak dużo do zaoferowania. Czerpmy z niej korzyści.