Zapisz się do harcerstwa!

25

Czy chcesz być harcerzem? Jeśli tak – zgłoś się! Możesz się skontaktować z najbliższą drużyną harcerską w twojej okolicy. Co roku zaczynamy rok harcerski we wrześniu. A teraz trochę historii…

Wydanie specjalne „Nowego Dziennika” na Paradę Pułaskiego 2019 było współfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

W 1908 roku Robert Baden-Powell napisał książkę pt. “Scouting for Boys”. W 1910 Andrzej Małkowski przetłumaczył tę książkę na język polski. Pierwsze drużyny harcerskie powstają we Lwowie i Warszawie. To były początki skautingu w Anglii oraz w Polsce. Trudno jest natomiast uchwycić początek harcerstwa męskiego w Stanach Zjednoczonych.

Być może było nim istniejące przy Związku Narodowym Polskim harcerstwo, z którego w lutym 1932 r. druh Stanisław Kołodziejczyk mianowany został naczelnym harcmistrzem ZHP, lub być może była nim osoba hm. Leopolda Obierka, przedstawiciela ZHP na Stany Zjednoczone w latach 1943-1951. Na pewno jednak „historycznym” początkiem było utworzenie listem naczelnictwa ZHP w Londynie z 20 lipca 1951 r. Delegatury na Stany Zjednoczone. Wówczas powstały pierwsze hufce harcerskie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie są ich cztery: Warmia, Warta, Kraków oraz Kresy.

Hufiec Warmia oficjalnie powstał w 1957 r. Obejmuje on wschodnią część Stanów Zjednoczonych i należy do Stanów: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Connecticut, Massachusetts oraz Maryland. Hufiec Warmia składa się z 4 gromad zuchów, 8 drużyn harcerskich, 1 zastępu harcerzy, 4 drużyn wędrowników oraz 4 szczepów.

Hufiec Kresy miał początki na terenie Detroit od czasu przebywania emigracji politycznej II wojny światowej na terenie Stanów Zjednoczonych. Ośrodek Harcerski zamieniono na hufiec, najpierw Kresowy, a od 1953 r. przemianowany na Hufiec Harcerzy „Kresy”. Hufiec ten obejmuje Michigan i działa głównie w Detroit. Składa się z 3 gromad zuchów, 2 drużyn harcerskich, 1 drużyny wędrowników oraz 1 szczepu.
Hufiec Warta jest pierwszym hufcem utworzonym w Stanach Zjednoczonych. Powstał w 1950 r. na terenie Chicago. Obejmuje Illinois i działa głównie w Chicago. Składa się z 5 gromad zuchowych, 6 drużyn harcerskich, 1 drużyny wędrowników oraz 1 szczepu.

Hufiec Kraków miał swoje początki na terenach Kalifornii pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Już przed rokiem 1958 powstały pierwsze zastępy harcerskie i gromady zuchowe na terenie Los Angeles. Hufiec Kraków obejmuje stany: Kolorado, Waszyngton, Arizona oraz Kalifornia. Składa się z 9 gromad zuchowych, 6 drużyn harcerskich, 1 zastępu harcerzy, 1 drużyny wędrowników oraz 5 szczepów.

Bardzo zachęcam młodych Polaków, żeby się zaangażowali w polskim harcerstwie w Stanach Zjednoczonych. Nawet jeżeli nie ma hufca w stanie, gdzie mieszkają, zawsze można stworzyć nowy hufiec, żeby harcerstwo się rozwijało; choćby na Florydzie lub w Teksasie. Ja jestem harcerzem Hufca Warmia w Szczepie Nowy Jork. Mogę powiedzieć, że harcerstwo to piękna przygoda. To prawdziwe braterstwo, które służy pomocą wszystkim – najmłodszym czy najstarszym. Obowiązki harcerskie cementują przyjaźń, uczą odpowiedzialności za siebie i innych. Harcerstwo pozwoliło mi poznać i odkryć bardzo wiele tradycji i zwyczajów polskich.

Harcerstwo przede wszystkim wychowuje kolejne pokolenia młodzieży na zasadach, których dzisiaj większość ludzi nie przestrzega, a mogą one pomóc rozwijać pokolenia dzieci na zasadach wychowania w Polsce przedwojennej. Zachęcam zatem ludzi młodych od 11 lat w górę, by szukali najbliższych drużyn harcerskich i do nich dołączyli. Młodsze dzieci mogą się dołączyć do gromad skrzatów lub zuchów. Harcerstwo to jedna wielka gra. Wiążą się z tym harcerskie zbiórki, wycieczki, biwaki, obozy itd. Każda zbiórka ma plan i ten plan polega na tym, by przede wszystkim dojść do ostatecznego celu, żyjąc zgodnie z zasadami i pomagać wszystkim w drodze życia.
Czuwaj!