New York
73°
Sunny
6:57 am6:30 pm EDT
5mph
37%
29.94
FriSatSun
77°F
59°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież: nie zapominajmy o Ukrainie i cierpieniu udręczonego narodu

22.06.2022

Papież Franciszek ponownie zaapelował, by nie zapominać o Ukrainie i – jak dodał – o “cierpieniu udręczonego narodu” tego kraju. Mówił o tym podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. W dniu rozpoczęcia Światowego Spotkania Rodzin papież zawierzył polskie rodziny Matce Bożej.

Podczas spotkania na placu Świętego Piotra papież wyjaśnił, że w papamobile, którym przed audiencją objechał sektory witając się z wiernymi, były z nim dzieci z Ukrainy. Razem z Franciszkiem pozdrawiały one wiernych.

Papież dodał: “Nie zapominajmy o Ukrainie. Nie traćmy pamięci o cierpieniu tego udręczonego narodu”.

Zwracając się do Polaków nawiązał do rozpoczynającego się w środę w Rzymie i jednocześnie w diecezjach na świecie X Światowego Spotkania Rodzin.

“Życzę wszystkim polskim rodzinom, by we wzajemnej miłości odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości. Zawierzam je Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Szczególnie modlę się za rodziny, które przeżywają trudności, by każdego dnia doświadczały Bożej obecności i miłosierdzia” – mówił Franciszek.

W kolejnej katechezie na temat starości papież przywołał fragment Ewangelii świętego Jana, w którym Jezus ostrzegł Apostoła Piotra: “Gdy byłeś młody, byłeś samodzielny; ale kiedy się zestarzejesz, nie będziesz już panował nad sobą i twoim życiem. Także twojemu świadectwu będzie towarzyszyła słabość”.

“Ta rozmowa – stwierdził Franciszek – zawiera cenne nauczanie dla wszystkich uczniów, wszystkich wierzących i także dla wszystkich osób starszych”.

Papież odnotował znaczenie tych słów w odniesieniu do niego samego i zauważył: “Ja sam muszę jeździć na wózku”. Tak nawiązał do swych problemów z kolanem, które zmusiły go do rezygnacji z części planów.

Mówił też, że trzeba “nauczyć się z naszej kruchości wyrażać spójność naszego świadectwa życia w warunkach, gdy jest ono w dużej mierze powierzone innym, zależne od inicjatywy innych”. Jak zaznaczył Franciszek, upływ lat prowadzi do “rezygnacji z bycia protagonistami własnego życia”.

Papież zauważył również, że ludzie starsi nie powinni być zazdrośni o osoby młode, zajmujące ich miejsce.

Na zakończenie audiencji Franciszek modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Afganistanie i wyraził nadzieję, że mieszkańcy tego kraju otrzymają pomoc.

Mówił także, że jest wstrząśnięty śmiercią dwóch jezuitów i osoby świeckiej w Meksyku. “Przemoc nie rozwiązuje problemów, ale zwiększa cierpienie” – powiedział. “Ileż zbrodni jest w Meksyku” – dodał papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Tagi Ukraina Wojna

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY