100-lecie praw wyborczych i osiągnięć polskich kobiet

86

Gala "Women Entrepreneurs Power Trip" uhonorowała polskie i amerykańskie kobiety walczące na początku XX wieku o prawo do głosowania. Uroczystość, która odbyła się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, była także okazją do pokazania osiągnięć przedsiębiorczych Polek, zarządzających firmami lub prowadzących swoje i reprezentujących różne dziedziny gospodarki.

„Dzisiejsze wydarzenie miało za zadanie przypomnieć historię dotyczącą nadania kobietom praw wyborczych, ale także pokazać to, co teraz dzieje się w Polsce, a naprawdę mamy się czym pochwalić. Nowy Jork jest miejscem, w którym istnieje bardzo dużo działań służących wzmacnianiu przedsiębiorczości oraz wspomaganiu kobiet w rozwoju, dlatego warto było właśnie tutaj pokazać silne Polki prowadzące własne biznesy, które z sukcesem podbijają nie tylko nasz kraj czy Europę, ale nawet cały świat” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Agata Golubiewska, prezes Polish & American Women Entrepreneurs, organizacji będącej głównym organizatorem środowej gali.

Impreza odbyła się w środę, 28 listopada, czyli dokładnie w dniu, w którym, 100 lat wcześniej Józef Piłsudski wydał dekret nadający polskim kobietom prawa wyborcze. „Zależało nam na tym, żeby pokazać wspaniałe Polki w historii, jak np. Maria Skłodowska-Curie, Helena Modrzejewska czy też Helena Rubinstein, ale także odważne kobiety, które walczyły o niepodległość naszego kraju. Chcieliśmy również zaprezentować współczesne Polki, które mają wspaniałe osiągnięcia” – wyjaśniała Agata Golubiewska.

Szefowa Polish & American Women Entrepreneurs w swoim przemówieniu nawiązała do osiągnięć polskich emigrantek sprzed wielu lat. W tym kontekście przywołała sylwetki XIX-wiecznych nowojorskich emigrantek: Marii Elisabeth Zakrzewskiej i Ernestyny Potockiej-Rose, które swoimi działaniami przyczyniły się do rozwoju Ameryki, poprzez promowanie dostępu do nauk medycznych dla Afroamerykanów i kobiet, a także (w przypadku Potockiej-Rose) prawa dającego możliwość legalnego posiadania majątku przez kobiety. Wspominała również o aktorkach, takich jak Helena Modrzejewska oraz Pola Negri.

Mówiła również o współczesnych amerykańskich biznesmenkach mających polskie pochodzenie, jak Martha Stewart czy siostry Susan i Anne Wojcicki, z których pierwsza pełni funkcję prezesa YouTube, a druga jest współzałożycielką i prezesem firmy biotechnologicznej 23andMe. Przykładem Amerykanki z polskimi korzeniami odnoszącej sukcesy w Stanach Zjednoczonych jest także Rita Cosby – która prowadziła środową uroczystość – dziennikarka telewizyjna i korespondentka stacji CBS oraz trzykrotna laureatka nagrody Emmy. W swojej przemowie Rita Cosby podkreślała znaczenie polskich kobiet w nauce oraz w walce o wolność naszego kraju.

Wspominała m.in. Marię Skłodowską-Curie oraz Emilię Plater. Odnosząc się do współczesności zaznaczyła, że obecnie w Polsce jedna trzecia firm jest założona i prowadzona przez kobiety, które również zajmują 40 proc. stanowisk kierowniczych w dużych biznesach i korporacjach. Podczas gali przemowę na temat znaczenia kobiet wygłosił również Adrian Kubacki, rzecznik prasowy LOT-u. Mówił on o roli płci pięknej w lotnictwie. W tym kontekście wspominał m.in. Jadwigę Piłsudską, Annę Leską i Stefanię Wojtulanis, Polki, które podczas II wojny światowej trafiły do brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF. Opowiadał również o pierwszych kobietach pilotach w Polskich Liniach Lotniczych, jak np. Adelajda Szarzec-Tragarz, ale także o oficerach na dreamlinerach, jak np. Joanna Biedermann.

Podczas gali odbyły się także dwa panele dyskusyjne z udziałem polskich i amerykańskich biznesmenek, które opowiadały, w jaki sposób udało im się przebić i zdobyć wysokie stanowiska w świecie korporacyjnym zdominowanym przez mężczyzn. Opowiadały również o swoich sukcesach i wyzwaniach, jakie przed nimi są stawiane. W pierwszym panelu, który prowadzili Samuel Palmer, dyrektor zarządzający w banku JPMorgan Chase, udział wzięły: Rachel Barnet – dyrektor i główny radca prawny Travelzoo, Monika Krajewska – dyrektor komunikacji Polskiej Grupy Energetycznej, Lidia Marcinkowska-Bartkowiak – dyrektor wykonawcza ds. komunikacji w KGHM Polska Miedź S.A., Sylwia Migdał – reprezentująca Ernst & Young LLP, oraz Elena Zislin – dyrektor wykonawcza JP Morgan Chase. W panelu, który moderował Matthew Tyrmand, inwestor i komentator polityczny, dyskusję prowadziły: Elizabeth Foster – wiceprezes National Association of Women Business Owners, Urszula Herman – dyrektor generalna Pelvifly, Olga Malinkiewicz – dyrektor generalna Salute Technologies, Toby Moskovitz – założycielka i dyrektor generalna Heritage Equity Partners, Anna Ogar – dyrektor generalna Insignes Labs, Lydia Sarfati – dyrektor generalna Sarkli-Repechage, oraz Monika Żochowska – współzałożycielka i dyrektor generalna GLOV.

Gościem specjalnym gali „Women Entrepreneurs Power Trip” była senator Anna Maria Anders, pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, reprezentująca również Polskę w organizacji Women Political Leaders, która wspiera działalność kobiet w polityce, zwłaszcza w krajach afrykańskich oraz na Bliskim Wschodzie.

Podczas uroczystości Polish & American Women Entrepreneurs wyróżniło Ritę Cosby specjalną nagrodą za całokształt osiągnięć zawodowych. Wręczyła ją prezes tej organizacji Agata Golubiewska wraz ze swoim mężem Maciejem Golubiewskim, konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. Dodatkowo amerykańska dziennikarka telewizyjna otrzymała nagrodę w postaci biletu lotniczego do Polski ufundowanego przez PLL LOT. Z kolei Agata Golubiewska otrzymała specjalną proklamację Rady Miasta Nowy Jork przyznaną Polish & American Women Entrepreneurs w związku ze stuleciem nadania praw wyborczych polskim kobietom oraz zasługami tej organizacji w budowaniu dobrych relacji pomiędzy polskimi i amerykańskimi biznesami.

Na zakończenie gali jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć występ Izy Lach, młodej polskiej piosenkarki, mającej na swoim koncie m.in. współpracę ze Snoop Doggiem, znanym amerykańskim artystą, raperem i producentem muzycznym.

Gala „Women Entrepreneurs Power Trip”, prócz przypomnienia zasług znanych Polek oraz zaprezentowania osiągnięć współczesnych kobiet, była także okazją do poszerzenia znajomości i kontaktów oraz nawiązania współpracy między polskimi i amerykańskimi biznesami. Służyły temu także spotkania organizowane przez kolejne dwa dni – w czwartek i piątek, 29 i 30 listopada – w różnych nowojorskich firmach związanych z procesami technologicznymi oraz start-upami.

Galę „Women Entrepreneurs Power Trip” na pewno należy zaliczyć do udanych. Chwalili ją uczestnicy oraz goście. Zadowolenie podkreślali także jej organizatorzy. „To było unikalne i zarazem wyjątkowe wydarzenie, ponieważ pokazało osiągnięcia różnych Polek. Wiele osób zna Marię Skłodowską-Curie, ale niewiele z nich wie, że była Polką. Tak więc myślę, że mieliśmy dzisiaj lekcję historii, dzięki której bardzo dużo osób mogło się dowiedzieć o tym, że możemy być dumni z osiągnięć wielu Polek – stwierdziła Rita Cosby, która była pod wielkim wrażeniem uroczystości. – Czuję się ogromnie zainspirowana tym niezwykłym wydarzeniem. To nieprawdopodobne, że w stulecie nadania praw wyborczych polskim kobietom mogliśmy zobaczyć wiele wspaniałych Polek, mających piękne osiągnięcia w różnych profesjach i biznesach” – dodała Cosby.

„Jednym zdaniem można powiedzieć, że było super. Panie biorące udział w dyskusjach świetnie się zaprezentowały i miały imponujące osiągnięcia. Jestem pod wielkim wrażeniem tego spotkania” – podkreśliła z kolei senator Anna Maria Anders. Jej zdaniem dużym plusem tego wydarzenia był fakt, że jego uczestnicy mieli dużo czasu na rozmowy kuluarowe, dzięki czemu mogli się lepiej poznać, nawiązać współpracę czy też wymienić kontaktami.

„To wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ przyłączyły się do niego prawie wszystkie organizacje kobiece działające w Nowym Jorku – zaznaczyła Agata Golubiewska. – Wszystkie panie z przyjemnością chciały partycypować i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Muszę także podkreślić, że wszystko udało się świetnie zorganizować dzięki wsparciu mojego męża Macieja Golubiewskiego, konsula generalnego, który wyraził zgodę, żeby to wydarzenie miało miejsce w Konsulacie Generalnym RP.

Tak naprawdę to pokazuje, że jeżeli mężczyźni wspierają kobiety, to dzieją się cudowne rzeczy i mają miejsce wspaniałe wydarzenia” – dodała prezes Polish & American Women Entrepreneurs, głównego organizatora imprezy. W jej przygotowaniu partycypowało także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Wsparcia udzieliły także polskie firmy, takie jak: PLL LOT, KGHM Polska Miedź S.A. i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA