2 października spotkajmy się na 5 Alei – Zapowiada się wspaniała parada

39

Senator Anna Maria Anders, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, znany prezenter radiowy Bill Shibilski, a nawet Golec uOrkiestra i mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk wezmą udział w tegorocznej Paradzie Pułaskiego, której po raz pierwszy od 13 lat będzie przewodziła kobieta – dr Donna Koch-Kapturski.

Już niebawem, 2 października, najważniejsza aleja świata pokryje się biało-czerwonymi barwami. To za sprawą wielkiej manifestacji polskości, która począwszy od 1937 roku odbywa się w pierwszą niedzielę października i jest po Columbus Day Parade najstarszą paradą w Nowym Jorku. Hasło przewodnie 79. Parady Pułaskiego – „Celebrating Polish American Youth in Honor of World Youth Day in Krakow” – nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbyły się w Krakowie i ma stanowić pewną formę uczczenia tego wydarzenia.

„Minęło 30 lat od chwili gdy papież Jan Paweł II zaprosił młodzież na spotkanie z nim. Wtedy w 1985 roku pojawiło się 300 tys. osób. Natomiast w tym roku do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przybyło już ponad 3 mln pielgrzymów, by spotkać się w papieżem Franciszkiem. Możemy być z tego bardzo dumni i będziemy również tę dumę okazywać podczas tegorocznej parady” – podkreśliła dr Donna Koch-Kapturski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2016. Jest ona zarazem pierwszą od 2003 roku kobietą, która piastuje tę honorową funkcję. 13 lat temu Wielkim Marszałkiem została dr Krystyna Wiśniewski (w 2012 była dr Krystyna Szczęch, ale wraz z mężem).

W tegorocznej manifestacji polskości na Piątej Alei weźmie udział trzech honorowych marszałków, którymi będą: córka generała Władysława Andersa senator Anna Maria Anders, pełniąca funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP oraz Bill Shibilski, znany prezenter i dziennikarz radiowy oraz konferansjer Parady Pułaskiego w latach 1978-1998.

„Tradycyjnie na paradę zostali zaproszeni najważniejsi nowojorscy politycy, senatorzy, burmistrz i gubernator, a nawet prezydent i kandydaci na prezydenta” – zdradził Richard Zawisny, prezes Komitetu Parady Pułaskiego. Niestety, do chwili oddawania gazety do druku, żaden z nich nie potwierdził jeszcze udziału, ale organizatorzy wierzą, że niektórzy z nich pojawią się 2 października na Piątej Alei. „Politycy bardzo często w ostatniej chwili deklarują swoją obecność lub przychodzą bez zapowiedzi” – stwierdził Zawisny.

Podobnie jak w poprzednich latach parada rozpocznie się o godzinie 12:30 w południe i potrwa do około 5 ppoł. Przemarsz będzie miał miejsce na odcinku od 35 do 56 Ulicy. „W tym roku jako pierwsze pójdą kontyngenty z New Jersey, co związane jest również z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego, którym w tym roku jest dr Donna Koch-Kapturski pochodząca z Garfield w New Jersey – podkreślił Zygmunt Bielski, jeden z wiceprezydentów Komitetu Parady Pułaskiego. – Uczestnicząc w różnych miejscowościach w uroczystościach szarfowania marszałków i wyborów Miss Polonii obserwuję również ich przygotowania do parady i mogę śmiało stwierdzić, że te kontyngenty są już gotowe do marszu i wszystko dobrze się zapowiada” – dodał Bielski.

W tym roku na Piątej Alei pojawi się około 40 dywizji, w których w sumie będzie maszerowało od 20 do 25 tys. ludzi. Organizatorzy parady bardzo liczą na duży udział Polonii zarówno wśród osób maszerujących w pochodzie, jak i obserwujących ją z chodników i bocznych ulic. Jednocześnie proszą o jak największe wsparcie, ponieważ dzięki temu możemy zostać zauważeni przez Amerykanów i inne nacje.

„Zachęcam wszystkich, a szczególnie młodzież, do przyjścia na paradę, ponieważ dzięki temu możemy pokazać naszą kulturę oraz jak dużą i mocną grupę etniczną stanowimy w Stanach Zjednoczonych – apeluje dr Donna Koch-Kapturski. – Pokażmy, że nasz głos może być bardzo mocny i liczący się, tym bardziej że właśnie w Ameryce mamy rok wyborczy”. Tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego apeluje także do wszystkich polonijnych szkół dokształcających o czynny udział w paradzie, ponieważ dzięki temu te placówki oświatowe nie tylko wspierają całą Polonię, ale także uczą dzieci i młodzież patriotycznych postaw.

„To jest obowiązek wszystkich szkół. W ten sposób ja jako dziecko i nastolatka uczestniczyłam na wszystkich paradach i dzięki temu obecność na Piątej Alei podczas parady bardzo głęboko utkwiła mi w świadomości. Dlatego też zwracam na to uwagę i proszę nauczycieli i dyrekcję szkół o włączenie się do marszu Piątą Aleją” – podkreśla Donna Koch-Kapturski, która w paradzie brała udział z Polską Szkołą Dokształcającą im. Adama Mickiewicza w Passaic, NJ, a po raz pierwszy pojawiła się na niej wraz z rodzicami jako 3-letnie dziecko.

Wśród kontyngentów, które 2 października będą maszerowały najbardziej znaną aleją świata, będzie można zobaczyć – po wielu latach nieobecności – także przedstawicieli Polskich Linii Lotniczych. Polski przewoźnik będzie w ten sposób promował swój powrót na lotnisko w Newarku. LOT wspólnie ze Stowarzyszeniem Polsko-Amerykańskich Biur Podróży SPATA przygotował wiele niespodzianek i gadżetów, które trafią do uczestników parady.

„Będziemy mieli wspólną flotę, na której pojedzie prezes LOT-u Rafał Milczarski oraz stewardesy – wyjaśnia Honorata Pierwola, prezes SPATA. – Poza tym będziemy ubrani w koszulki z napisami LOT i SPATA, a w trakcie marszu będziemy rozdawać różne gadżety. Polskie Linie Lotnicze, które wracają na lotnisko w Newarku, bardzo chcą przypomnieć o sobie całej Polonii, tym bardziej że mają z tego lotniska być aż cztery loty do Warszawy” – zdradza Pierwola.

Poza tym na Piątej Alei będzie można zobaczyć także Anitę Włodarczyk i Golec uOrkiestrę. Mistrzyni olimpijska oraz mistrzyni świata, a także rekordzistka świata w rzucie młotem będzie maszerowała wraz z dywizją Polish American Sports Association. Natomiast muzycy Golec uOrkiestry pójdą w pochodzie wraz z kontyngentem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Zespół ten po zakończeniu 79. Parady Pułaskiego zagra koncert w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie, jednak bezpłatne wejściówki na ten występ, rozdawane wśród członków Unii, bardzo szybko się skończyły.

Zanim Polonia będzie 2 października maszerowała Piątą Aleją to wcześniej w tym samym dniu tradycyjnie o godz. 9 rano w katedrze św. Patryka zostanie odprawiona uroczysta msza św., której przewodniczył będzie ks. bp Andrzej Zglejszewski z diecezji Rockville Centre. Natomiast w sobotę, 24 września, o godz. 6 wieczorem w hotelu Marriott Marquis na Manhattanie odbędzie się uroczysty 79. Bankiet Parady Pułaskiego, podczas którego nastąpi m.in. prezentacja Miss Polonii, Małych Miss Polonii oraz marszałków poszczególnych kontyngentów biorących udział w wielkiej manifestacji polskości na Piątej Alei.

Parada mająca uczcić Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwojga narodów – polskiego i amerykańskiego – odbywa się dzięki hojności sponsorów, wśród których są m.in.: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Con Edison, Fundacja Kościuszkowska, Weill Cornell Medicine, Syrena Bakery oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Dystrykt nr 2.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA