20-lecie chóru Angelus

0
1

Jubileuszowa uroczystość chóru Angelus odbyła się w sobotę, 23 lutego, w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie, gdzie od 20 lat odbywają się jego próby. Wzięło w nich udział około 200 osób, wśród których byli członkowie i sympatycy chóru, ich rodziny, a także zaproszeni goście. Wszystkich uczestników uroczystości powitał Bogdan Błusewicz, prezes Angelusa, który również prowadził całą imprezę. Specjalną inwokację wygłosił ks. Marek Sobczak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który złożył też gratulacje chórowi z okazji 20-lecia jego istnienia oraz podziękowania za uczestnictwo w nabożeństwach i uroczystości kościelnych.

„Wasz śpiew zawsze dodawał wielkiej powagi liturgii mszy św., w której braliście udział. Dlatego gratuluję i zachęcam do tego, byście nie tracili ducha i zaawsze z taką wielką energią i zaangażowaniem oraz wiarą w to, co robicie, śpiewali dalej na chwałę Bogu i dla dobra ludzi” – mówił ks. Sobczak.

Z kolei Marek Chrościelewski odczytał list gratulacyjny przesłany przez konsula generalnego Macieja Golubiewskiego, który nie mógł osobiście pojawić się na uroczystości.

„Chór od 20 lat rozwija poczucie dumy wśród Polonii przez uczestniczenie w wielu oficjalnych uroczystościach i przekazuje dziedzictwo polskie następnym pokoleniom. Cieszy mnie, że chór jest nadal aktywny i życzę państwu wielu lat dalszej działalności” – napisał konsul. Dodał, że doskonale zna przyjemność płynącą ze śpiewu, ponieważ sam kiedyś był członkiem chóru, ale dlatego także wie, ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie każdego występu.

„Moja babcia, żona oficera zamordowanego w Katyniu, od dzieciństwa śpiewała i uczyła mnie ułańskich pieśni. To przez te piosenki uczyłem się o polskiej historii w latach 80., kiedy jeszcze wolnej Polski nie było. Za promowanie tej naszej cudownej polskości i podtrzymywanie więzi z ojczystą kulturą polską jestem wam dozgonnie wdzięczny” – oświadczył konsul Golubiewski.

Później prowadzący imprezę Bogdan Błusewicz przybliżył postać założycieli Angelusa, którymi są: zmarła w roku ubiegłym Waleria (Lunia) Chrościelewska oraz obecny na uroczystości Antoni Chrościelewski, który cały czas pełni funkcję honorowego prezesa chóru. Na jego ręce Bogdan Błusewicz wraz z sekretarką chóru Teresą Maksimiak przekazali bukiet czerwonych róż oraz złożyli podziękowania.

Były także gratulacje dla chóru. Wygłosili je: dr Teofil Lachowicz z Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz Bożena Kankiel, marszałek Greenpointu, która na ręce dyrygentki Izabeli Grajner-Partyki wręczyła chórowi bukiet 20 białych róż. Życzenia „stu lat istnienia chóru” przekazał także jego założyciel Antoni Chrościelewski, wznosząc przy okazji okolicznościowy toast.

Chór Angelus uświetnił swoim występem jubileuszową uroczystość utworami: „Santa Maria”, „Wnijdę Panie” Giuseppe Verdiego, „Polonez” Michała Kleofasa Ogińskiego, „Uwierz, Polsko” i „Kocham Cię, Polsko”, a wraz z publicznością zaśpiewał „Poszła Karolinka” i „Góralu, czy ci nie żal”. Był też specjalny utwór zaśpiewany przez mezzospranistki – dyrygentkę Izabelę Grajner-Partykę i jej córkę Julię Partykę. Kompozycja Andrew Lloyda Webbera „Pie Jesu” została zadedykowana wszystkim zmarłym chórzystom oraz członkom ich rodzin, a w szczególności Walerii Chrościelewskiej, założycielce Angelusa, oraz Antoniemu Domino, przyjacielowi chóru.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA