24. Diecezjalny Dzień Dziedzictwa Polskiego – Nie wstydźcie się waszego kraju

67

Trzech biskupów, ponad dwudziestu księży oraz setki wiernych z całej diecezji brooklyńskiej wzięło udział w uroczystej mszy św. związanej z Miesiącem Dziedzictwa Polskiego. Specjalne nabożeństwo zostało odprawione w niedzielę, 18 października, w kościele św. Alojzego na Ridgewood.

W wypełnionej do ostatniego miejsca świątyni została odprawiona patriotyczna msza św., na którą przyjechali wierni z różnych polskich parafii rozsianych po całym Brooklynie i Queensie. Nabożeństwo, które od 24 lat tradycyjnie odprawiane jest w każdą trzecią niedzielę października, stanowiącego Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, połączone było z obchodami Światowego Dnia Misyjnego.

Wyjątkowości dodawało mu uczestnictwo aż trzech biskupów i wielu księży koncelebrujących mszę św. Obecni byli dwaj biskupi z diecezji brooklyńskiej – ks. bp. Nicolas DiMarzio oraz ks. bp. Witold Mroziewski – a także bp Janusz Stepnowski z diecezji łomżyńskiej, który był głównym celebransem uroczystego nabożeństwa oraz wygłosił okolicznościową homilię. Mówił w niej bardzo dużo na temat służby misyjnej i duchowej dla bliźniego, ale także zachęcał do okazywania patriotyzmu i umiłowania swojej ojczyzny.

„Nie wstydźcie się waszego kraju, miejsca z którego pochodzicie, wracajcie do pięknej polskiej poezji i literatury. Jest to wielki skarb naszego narodu” – podkreślał bp. Stepnowski, zachęcając jednocześnie do utrzymywania więzów z ojczyzną oraz do odwiedzania Polski. „Wysyłajcie do Polski młodzież, aby mogła poznać kraj swoich ojców i matek oraz zafascynować się krajem ze skomplikowaną i krwawą historią” – apelował biskup łomżyński, zapewniając równocześnie, że na pewno dzięki temu nikt nie będzie poszkodowany, a wręcz przeciwnie – ubogacany nowymi doświadczeniami i wiadomościami. „Polska ze swoim skarbem duchowym nie zabiera nic Ameryce, a raczej dodaje do tego wielkiego skarbca amerykańskiej kultury” – stwierdził na koniec homilii ks. bp. Janusz Stepnowski, za wygłoszenie której otrzymał gromkie brawa.

Na zakończenie mszy św. związanej z 24. Diecezjalnym Dniem Dziedzictwa Polskiego ks. Grzegorz Stasiak, koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów, odpowiedzialny jednocześnie za przygotowanie całej uroczystości, złożył serdecznie podziękowania wszystkim trzem biskupom uczestniczącym w ceremonii oraz księżom, którzy – mimo swoich obowiązków parafialnych – znaleźli czas, by pojawić się na Ridgewood, a także gospodarzom tegorocznego nabożeństwa – ks. Jerzemu Półtorakowi, proboszczowi parafii św. Alojzego na Ridgewood, i jej wikaremu ks. Markowi Rudeckiemu. Nie zapomniał także o skierowaniu miłych słów do licznie przybyłych wiernych z różnych części diecezji brooklyńskiej oraz pocztów sztandarowych Ligi Morskiej, Klubu Myśliwskiego Saint Hubert Hunting and Fishing Club z Maspeth, strażaków z parafii św. Franciszki de Chantale z Boro Parku, a także wielu polonijnych szkół.

Wśród gości na uroczystości pojawili się m.in. konsul Szymon Pękala, Dorota Andraka, dyrektorka Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz dyrektorzy kilku placówek oświatowych w niej zrzeszonych, Rycerze Grobu Pańskiego, Mieczysław Pająk, prezes Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku, a także przedstawiciele wielu innych polonijnych organizacji i instytucji.

Po mszy św. wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i herbatę do Centrum Konferencyjnego znajdującego się na terenie parafii św. Alojzego. Tam każdy mógł zamienić parę słów ze wszystkimi biskupami uczestniczącymi w uroczystościach związanych z 24. Diecezjalnym Dniem Dziedzictwa Polskiego, a także zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA