24. Festiwal Kultury Polskiej na Maspeth

0
1

Festiwal Kultury Polskiej na Maspeth – organizowany przez parafię św. Krzyża i zapoczątkowany 24 lata temu przez ks. Ryszarda Kopera – była zarazem początkiem wakacyjno-letnich szaleństw, mających miejsce pod charakterystycznym „białym namiotem”, rozstawianym na dużym przykościelnym placu. W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości festiwal zdominowany był patriotycznymi elementami, które pojawiły się zarówno w programie artystycznym, konkursie plastycznym dla dzieci oraz biało-czerwonej scenografii, którą prócz polskiego godła zdobiły podobizny marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina. Do rocznicowej tematyki nawiązywano także w okolicznościowych przemowach, które miały miejsce w drugim dniu festiwalu. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wieczorem odbyły się zabawy taneczne z zespołem The Masters. Nie brakowało dobrego polskiego jedzenia oraz stoisk z patriotycznymi koszulkami i emblematami.

SOBOTNI WERNISAŻ
W pierwszym dniu 24. Festiwalu Kultury Polskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Grażyny i Tadeusza Benkowskich, członków Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, który w tym roku świętuje 20-lecie swojego istnienia. Ekspozycję, na której znalazł się wybór zdjęć będący przekrojem podróży Grażyny i Tadeusza Benkowskich, można było także oglądać podczas drugiego festiwalowego dnia. Na wystawie pojawiły się zdjęcia m.in.: z Chin, Indii, Kostaryki, ale także z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych, które są bardzo malownicze i ciekawe. Zaprezentowane fotografie stanowiły tylko maleńki fragment ogromnej kolekcji państwa Benkowskich, którzy zwiedzili prawie cały świat.

„Nie było łatwo wybrać kilkunastu zdjęć z tylu wypraw, jakie odbyliśmy wciągu 45 lat wspólnych wojaży po świecie. Mamy nadzieję, że dzięki temu zachęcimy innych do podróżowania, chociażby po Ameryce, która jest przepiękna” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Grażyna Benkowska. Podróżowanie oraz fotografowanie to dwie pasje państwa Benkowskich, które realizują całe swoje życie.

Podczas sobotniego wernisażu miał również miejsce recital pochodzącej z New Jersey sopranistki Patrycji Jarosz, która zaprezentowała m.in. utwór „Pie Jesu”, pieśni „Czarna Madonna” i „Polskie kwiaty” oraz kilka utworów operowych. Kuratorem artystycznym pierwszego dnia festiwalu była Teresa Rysztof.

OTWARCIE FESTIWALU
W drugim dniu 24. Festiwalu Kultury Polskiej, prócz bogatego programu artystycznego, miały także miejsce okolicznościowe przemowy. Imprezę prowadził Waldemar Rakowicz, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, który również przywitał wszystkich uczestników imprezy oraz przedstawił gości.

Wśród nich był konsul Mateusz Gmura, a także bp Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża na Maspeth oraz jej administrator ks. Andrzej Salwowski i wikariusz ks. Paweł Lis. Były hymny narodowe oraz krótka modlitwa odmówiona przez bp. Mroziewskiego. Wygłosił on także krótką przemowę nawiązującą do 100-lecia niepodległości Polski.

„Festiwal Kultury Polskiej łączy w sobie elementy narodowe, ludowe, religijne i katolickie. Wszyscy jesteśmy częścią tej samej ojczyzny – polskiej ziemi, która nas wydała, i na której wyrośliśmy w duchu polskości. W tymże duchu kształtujemy następne pokolenia na ziemi amerykańskiej, aby budować ten piękny most kulturowo-obyczajowy, który jest między Nowym Jorkiem i Warszawą, między Stanami Zjednoczonymi i Polską. Dlatego też pokolenia polskie, które wyrastały i wyrastają na Maspeth, w naszej części Nowego Jorku, starają się być zjednoczone w duchu miłości i życzliwości, w zgodzie i radości, a przede wszystkim w poszanowaniu polskiej kultury i tradycji” – podkreślał bp Witold Mroziewski.

W patriotycznym tonie wypowiadał się również przedstawiciel polskiego rządu.

„W tym szczególnym roku 2018 warto przypomnieć maksymę nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że 'Warto być Polakiem”. Pamiętajcie o tym i bądźcie dumni ze swojego dziedzictwa” – podkreślał konsul Mateusz Gmura.

WITAJ, POLSKO
Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się inscenizacja „Witaj, Polsko” – przygotowana przez uczniów Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II na Maspeth pod opieką nauczycielki Marii Paluch. Był to program artystyczno-patriotyczny złożony z wierszy, piosenek i tekstów historycznych nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również do powstańczych zrywów i do teraźniejszości naszego kraju.

Teksty historyczne i poetyckie były ubarwione muzyką Fryderyka Chopina, którą na żywo zaprezentował Patryk Such, oraz piosenkami z okresu odzyskania niepodległości śpiewanymi przez Izabelę i Benjamina Świerzawskich. Prócz nich swoje umiejętności zaprezentowali: Laura Such, Antoni Poślednik, Filip Puskarczyk i Natalia Bar, która pięknie z pamięci recytowała długie teksty i wiersze.

Podczas inscenizacji towarzyszył im również Zbigniew Paluch, który przygrywał wykonawcom na gitarze. Wszyscy uczniowie posługiwali się piękną polszczyzną, mimo że są urodzeni i wychowani w Stanach Zjednoczonych.

Podkreślić należy również duże walory wokalne 13-letniej Izabeli Świerzawskiej, która pięknie zaśpiewała m.in.: „Biały krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Jest takie miejsce ” oraz „Och, życie, kocham cię nad życie”. W dalszej części festiwalu miała ona także swój krótki recital. Młodzi wykonawcy po zakończeniu inscenizacji zostali nagrodzeni zasłużonym aplauzem, tym bardziej że przedstawiony program był mocno rozbudowany i momentami bardzo trudny do zaprezentowania.

Jak jednak podkreśliła Maria Paluch, „mamy wspaniałych i uzdolnionych uczniów, co ułatwiło mi zadanie. Dużą rolę odegrali też ich rodzice, którzy mi pomogli w przygotowaniu dzieci, za co im serdecznie dziękuję”.

MŁODE GWIAZDY
Tradycją Festiwalu Kultury Polskiej na Maspeth jest prezentacja młodych polonijnych gwiazd piosenki, dlatego zawsze w jego drugim dniu odbywają się krótkie recitale. W tym roku miały miejsce trzy występy.

Jako pierwsza zaprezentowała się wspomniana wcześniej Izabela Świerzawska, która tym razem zaśpiewała dwie piosenki: „Ave Maria Jasnogórska” z oratorium Piotra Rubika oraz „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko.

Kolejną młodą wokalistką była Julia Bielska, która na festiwal na Maspeth przyjechała aż z Connecticut. Zaśpiewała znaną kompozycję „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena i piosenkę Ireny Santor „Powrócisz tu”.

Trzecią wokalistką była mezzosopranistka Aleksandra Ambroziak, która po wakacjach zacznie trzeci rok nauki na Carnegie Mellon University w Pittsburghu, PA. Zaśpiewała pieśń „Prząśniczka”, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę do słów Jana Czeczota, utwór z „Wesela Figara”, opery Mozarta oraz arię „Habanera” z opery „Carmen” Bizeta.

GAUDETE
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali także podopieczni Ewy Gindorowcz z zespołu Gaudete. Jego występ również należy do stałych punktów Festiwalu Kultury Polskiej na Maspeth. W tym roku został przedstawiony program częściowo poświęcony wakacjom, a częściowo 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z tym pojawiły się m.in. takie piosenki, jak: „Lato, lato, lato czeka”. „Niech żyją wakacje”, „Jak dobrze nam zdobywać góry” oraz sparafrazowana, wakacyjna wersja przeboju zespołu Piersi pt. „Balkanica”.

Z kolei w części patriotycznej dzieci z zespołu Gaudete zaprezentowały pieśni: „Szare szeregi”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”, „My, Pierwsza Brygada” oraz „Hej, sokoły”. Wiele z tych piosenek wraz z najmłodszymi wykonawcami śpiewała publiczność podziwiająca ich występ.

KONKURS PLASTYCZNY
Najmłodsi uczestnicy festiwalu mieli także okazję wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Polska łąka”. Był on przeprowadzony pod artystyczną opieką Krystyny Pituły, prowadzącej na Maspeth program „Art-onia”. Nazwa ta pochodzi od słów „art” oraz „Polonia'” i związana jest z tym, że podczas zajęć polonijne dzieci zajmują się zagadnieniami związanymi ze sztuką.

„Dzieci rysowały swoje wyobrażenie naszej polskiej łąki, a więc w ich pracach pojawiły się bociany, maki, bławatki, stokrotki itd. Dodatkowo miały za zadanie zamieścić jakiś polski element. Tak więc rysowały np. polską flagę, serduszka lub nawet malowały biało-czerwone chmury itp.” – opowiada Krystyna Pituła. Konkursowi towarzyszyła również wystawa prac plastycznych przygotowanych przez dzieci z programu „Art-onia” i również dotyczących polskiej łąki, co w pewnym stopniu stanowiło inspirację dla jego uczestników.

Autorzy najlepszych prac otrzymali słodkie upominki, a laureaci miejsca pierwszego i drugiego certyfikaty pieniężne ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

Konkurs był podzielony na dwie grupy wiekowe. Laureatami wśród dzieci w wieku od 5 do 7 lat zostali: Kaya Lupinski (1. miejsce), Emilia Jamrozik (2. miejsce), Rose Regula (3. miejsce). Dodatkowo nagrodę pocieszenia otrzymała Sandra Lupiński.

W grupie wiekowej powyżej 8 lat zwyciężyli: Julia Ciszewski (1. miejsce), Natalia Sitarz i Julia Milewski (obie zajęły ex aequo 2. miejsce), Daniel Banas (3. miejsce). Dodatkowo nagrody pocieszenia otrzymali: Gabriela Polak, Amelia Bujak, Albert Bujak i Mateusz Gindorowicz.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA