5. Festiwal Szkół Polonijnych

255
Kruszwica – PSD im. bł. ks. J. Popiełuszki, Derby, CT/BOŻENA MAHMOUD

Festiwal Szkół Polonijnych – organizowany przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – odbył się, 7 kwietnia, już po raz piąty, tym razem pod hasłem „Jestem Polakiem i jestem dumny”.
Sponsorstwo nad festiwalem objęły: CPSD, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz firma Lowell Food.

Do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ, która była gospodarzem piątej edycji festiwalu, zjechały się setki uczniów, nauczycieli i rodziców z 30 szkół zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających ze stanów Nowy Jork,New Jersey i Connecticut.

Tegoroczny festiwal miał za zadanie przybliżyć dzieciom sylwetki zasłużonych Polek, piękno polskiego krajobrazu , polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak również skłonić do zastanowienia się, po raz kolejny, dlaczego jesteśmy dumni ze swoich polskich korzeni.
Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty w 5 kategoriach.

Prace literackie napisane przez starszą młodzież poświęcone były postaciom wybitnych Polek, które zasłużyły się w dziedzinie kultury i sztuki, literatury, sportu, medycyny, historii i geografii, rozsławiając imię Polski, a młodsi literaci pisali z kolei o wynalazkach z polskim rodowodem. Dzieci z talentem plastycznym miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami wykonując plakaty przedstawiające polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i regionu, w którym on się znajduje lub projekt znaczka pocztowego z wizerunkiem sławnej Polki.

Znalazło się też miejsce dla uzdolnionych muzycznie i aktorsko – poprzez piosenkę prezentowano Polskę. Nie zabrakło piosenek Maryli Rodowicz, Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza oraz wielu innych, znanych wszystkim przebojów, a grupy teatralne zaprezentowały publiczności postacie wspaniałych Polek, poczynając od św. Jadwigi, a kończąc na znanej wszystkim związanym ze szkolnictwem polonijnym i nie tylko Barbarze Kosmowskiej, która odwiedziła zebranych wirtualnie.

Uczniowie „medialni” mieli do dyspozycji gry edukacyjne, a konkretnie aplikację Kahoot, umożliwiającą tworzenie qiuzów, dyskusji i ankiet, która zawojowała platformę edukacyjną i jest szeroko wykorzystywana na co dzień w szkołach i innych instytucjach.

Uroczystości festiwalowe uświetnili goście z Polski – aktorki z Teatru Czwarte Miasto: Dorota Sadowska, która na czas festiwalu wcieliła się w rolę sympatycznej Ciotki Klotki, oraz Anna Kociarz i Maciej Konopiński z Teatru Wybrzeże, którzy dzielili się informacjami i anegdotami na temat prezentowanych postaci. Należy zaznaczyć, że goście z Polski od momentu przybycia do USA do ostatniego dnia ich pobytu prowadzili warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców na terenie stanów NY, NJ i CT.

Miłośnicy militariów mogli podziwiać bogate zbiory przywiezione na festiwal przez Krzysztofa Czuja i nawet przymierzyć niektóre z nich.
Podczas festiwalu Anna Napomuceno udzielała bezpłatnych konsultacji psychologiczno-logopedycznych, z których skorzystało wielu rodziców.

Uczestnicy festiwalu otrzymali piękne dyplomy, których projektantem i wykonawcą był Jakub Staniewski, oraz pamiątkowe plecaki pełne prezentów ufundowanych przez CPSD i Lowell Foods,  jak również nagrody pieniężne ufundowane przez PSFCU, którą reprezentował przedstawiciel Rady Dyrektorów Paweł Maciąg.

Przedsięwzięcie na miarę Festiwalu Szkół Polonijnych wymaga zaangażowania wielu osób i dokładnego zaplanowania wiele miesięcy przed jego realizacją, pozyskania środków i sponsorów i tu duży ukłon w stronę zarządu CPSD, a szczególnie prezes Dorocie Andrace oraz koordynatorkom tegorocznego festiwalu Marii Paździor-Marchwińskiej, prezes terenowej na stany NJ i PA, oraz wiceprezes Centrali Annie Tracz.
Gospodarzom 5. Festiwalu Szkół Polonijnych – nauczycielom i rodzicom, z dyrektor szkoły Elizabeth Laskowski na czele, z PSD im.Gniazda 945 Sokołów Polskich w Manville, NJ, należą się serdeczne podziękowania za użyczenie lokalu i pracę włożoną w przygotowania, które pozwoliły przyjąć setki uczestników, wyeksponować prace literackie i plastyczne oraz zapewnić przebieg całego wydarzenia w prawdziwie festiwalowej atmosferze.

Cel festiwalu, nakreślony w regulaminie, jest niezmienny od początku pomysłu jego organizacji: „Integrowanie polonijnych społeczności szkolnych, promowanie szkół i talentów uczniów, prezentowanie ich dorobku artystycznego oraz rozwijanie umiejętności językowych dzieci i młodzieży poprzez muzykę, śpiew i zabawę; kształtowanie wartości moralnych i patriotycznych, jako ważnego czynnika wychowawczego, integrującego współczesne, młode pokolenie Polaków”. Można stwierdzić z całkowitym przekonaniem, że został w pełni zrealizowany już po raz piąty.

Stare Miasto, Kraków – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY/BOŻENA MAHMOUD