80 lat Stowarzyszenia Polonia Technica

259
Dr inż. Janusz Romański – prezes honorowy Stowarzyszenia Polonia Technica FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Stowarzyszenie Polonia Technica w tym roku świętuje jubileusz 80-lecia działalności. Uroczystości będą okazją do podsumowania historycznego wkładu polskich inżynierów w rozwój nauki i techniki. W minionym okresie wielu wybitnych polskich inżynierów i techników, członków Stowarzyszenia, dokonało epokowych osiągnięć mających wpływ na rozwój Ameryki i Polski.

Polonia Technica Inc., Association of Polish-American Engineers – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich w Stanach Zjednoczonych, zostało założone 16 maja 1941 roku w Nowym Jorku. Inspiracją do powstania Stowarzyszenia była potrzeba wzajemnej pomocy i szerokiej współpracy profesjonalistów w wielu dziedzinach nauki i techniki, pomoc w adaptacji Polaków i osób polskiego pochodzenia, którzy po zakończeniu II wojny światowej przybyli do nowej ojczyzny – Stanów Zjednoczonych.

Uroczyste obchody jubileuszu 80-lecia Stowarzyszenia „Polonia Technica” odbędą się w dniach 21-23 maja 2021 roku w Nowym Jorku. Zasadniczym punktem obchodów będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej, które nastąpi w niedzielę, 23 maja w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika na dolnym Manhattanie (101 E Seventh Street). Najpierw, o godzinie 12, zostanie odprawiona msza święta. Po mszy, o godz. 1:30 po południu, w tym szczególnym miejscu zostanie odsłonięta historyczna tablica. Stanowić ona będzie dobitny dowód epokowego dorobku polskich inżynierów i techników. Będzie też wyrazem hołdu dla Polonii amerykańskiej w Nowym Jorku.

Planowane jest sympozjum naukowe za pośrednictwem platformy internetowej Zoom, ujmujące tematykę z zakresu najnowszych osiągnięć polskich inżynierów, określenie perspektyw współpracy naukowej pomiędzy USA i Polską oraz profesjonalny dorobek polonijnych inżynierów. Hasło Sympozjum: „Polscy inżynierowie w Ameryce i Polsce oraz ich wybitne osiągnięcia”.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w jubileuszowych wydarzeniach lub wsparciem finansowym produkcji i instalacji tablicy, mogą się kontaktowć z honorowym prezesem Januszem Romańskim – [email protected] lub ze Stowarzyszeniem Polonia Technica.

***

Association of Polish American Engineers

“POLONIA TECHNICA Inc.”

208 E. 30th Street, New York, NY 10016

www. Polonia-Technica.org