Aby uśmiech rozjaśniał ich buzie…

106

"Lato z uśmiechem" na Maspeth na stałe wpisało się w tradycję letnich imprez organizowanych przez Fundację "Uśmiech Dziecka". Kilka lat temu fundacja nawiązała współpracę ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej im. Bł. Jana Pawła II, co wzbogaciło polonijne imprezy dla dorosłych i dla dzieci. Dochód z nich przeznaczany jest na tę fundację.


Głównym celem Fundacji „Uśmiech Dziecka” jest pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom: chorym, pochodzącym z biednych rodzin, a szczególne tych z domów dziecka – aby jak najczęściej uśmiech rozjaśniał ich buzie.

Nawet najlepiej zaplanowane imprezy nie przynosą oczekiwanych efektów, jeśli nie są organizowane z pasją. Zarząd fundacji, na czele z prezesem Bogdanem Chmielewskim i dyrektorem wykonawczym Joanną Mrzyk, we współpracy z nieocenionym w swojej pedagogicznej misji dyrektorem polskiej szkoły na Maspeth Waldemarem Rakowiczem, z dużym rozmachem przygotował kolejne „Lato z uśmiechem”. A wszystko po to, aby pomóc 17-letniej Zosi, która urodziła sie z syndromem Downa i samotnie wychowuje ją mama, która boryka się z problemami finansowymi.
Część zebranych podczas zabawy funduszy zostanie przeznaczona na stypendia dla uczniów ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej imienia Bł. Jana Pawła II. „Wykształcona młodzież to nasza przyszłość, to przyszłość Polonii” – zarekomendował  stypendialne nagrody dyrektor Rakowicz.
Wszystkie polonijne zabawy letnią porą odbywają się na terenie parfii św. Krzyża w dzielnicy Nowego Jorku – Maspeth. To otwarcie na Polonię proboszcza Piotra Żendziana pozwala na zacieśnie wzięzi parafii z Polonią, szczególnie z polonijną młodzieżą i dziećmi.

W sobotę, 14 lipca wszystkie miejsca przy stolikach zajęły polskie rodziny już kilkanaście minut po oficjąalnym rozpoczęciu imprezy. Przybyli również rodacy z Brooklynu i Long Island. Na festiwal na Maspeth przybyła konsul Ewa Łukowicz-Oniszczuk. Pani konsul ciepło przywitała zebranych,  a potem wspierała organizatorów przy rozdawaniu dyplomów i wyróżnień za nadesłane prace stypendialne przez uczniów.
Atrakcji było naprawdę dużo – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najmłodsi pląsali w tanecznym korowodzie, który momentami wypełniał cały plac przy kościele. W programie artystycznym wystąpili znani  i lubiani  artyści: świetna śpiewaczka Ewa Lewandowska – laureatka programu TVN „Mam talent” oraz 16-letni Tomek Kozakiewicz – zdobywca I nagrody Woodland Idol of Long Island. Nie zabrakło dobrej polskiej kuchni, słodkości i najlepszego polskiego piwa. Do tańca przygrywała The Paradise Orchestra.

Sponsorami „Lata z uśmiechem” byli: Polish &Slavic Federal Credit Union (panie Alina Jucha i Ewa Milko reprezentowały oddzial Unii na Maspeth), Adam’s European Contracting Inc., Syrena  Bakery Inc. (sponsor ciast), W-Nassau Meat Market Kiszka (kiełbasy i kaszanka), Steve’s Meat Market, Old Poland Bakery (ciasta i chleb), Polsat Inc.  (nagrody w konkursach dla dzieci), parafia św. Krzyża i redakcja „Kuriera Plus”. Nagrody na loterię ufundowali: telewizor – adwokat Mariusz J. Śniarowski z The Perecman Firm P.L.L.C., tablet – US Money Express, dwa certyfikaty na bezpłatne wynajęcie samochodu w Polsce na 3 dni ufundował AMTA – American Travel Abroad, a certyfikat do Spa ufundował salon Beauty Shine przy Greenpoint Ave. Przedstawiciele „Super Expressu” przygotowali okazjonalną wystawę i wyprzedaż pięknych rysunków polonijnej młodzieży, które zostały nadesłane na konkurs do redakcji z okazji Dnia Matki.

Główna nagrodę w loterii – telewizor – wylosował Wojtek Nieprzecki z Queensu. Los naprawdę się uśmiechnął do młodej pary – Anety i Bartosza Koziarków: wylosowali certyfikatu na darmowy wynajem samochodu w Polsce, a właśnie już za miesiąc lecą do Polski, aby wziąć ślub kościelny. Gratulujemy i życzymy im pomyślności w przyszłym wspólnym życiu.
Joanna Mrzyk, dyrektor wykonawczy fundacji i jedna z głównych organizatorek festiwalu, poinformowała „Nowy Dziennik”, iż sprzedano 185 biletów, a podczas loterii zebrano około 1400 dolarów. Dokładne informacje o ilości zebranych pieniędzy oraz kwotach, jakie zostaną przekazane dla Zosi i na stypendia, zostaną podane do wiadomości po lipcowym zebraniu zarządu.

Autor: ELŻBIETA POPŁAWSKA