Acura NSX Supercar z… Ohio

3

Pokazany w Nowym Jorku i ostatnio w Pekinie najnowszy model Acury NSX powstanie w USA.

Opracowanie pojazdu, jak i jego produkcja, odbywać się będzie na terenie Stanów Zjednoczonych, a nie Japonii, jak uprzednio. W latach 2013-2014 Acura jako marka luksusowa ma wkroczyć na rynek Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji i Ukrainy. W Europie NSX sprzedawana będzie pod nazwą Hondy.

Poprzednia Acura NSX powstawała w japońskiej fabryce Tochigi w latach 1990 do 2005 roku. Mimo niezbyt wielkiej mocy 400 koni jak na supercar (gatunek lepszych aut sportowych), stosunek mocy do masy pojazdu ma być wyjątkowo wysoki, co zapewni znakomite osiągi. Lekka aluminiowa konstrukcja, lekkie podwozie, silnik V6 zainstalowany za plecami kierowcy i nowy napęd zwany Sport Hybrid SH-AWD (Super Handling All Wheel Drive), to gwarancje iż Acura NSX popędzi konkurencję również na torach wyścigowych. Nie zapomniano o nowościach technologicznych, jak bezpośredni wtrysk paliwa do cylindrów, pamiętano też o szybkiej skrzyni biegów z podwójnym sprzęgłem i dźwigniami przy kierownicy.

Nowością w najnowszym modelu NSX ma być dodatkowy napęd kół przednich za pomocą dwóch silników elektrycznych. Wykorzystanie technologii hybrydowej, odzysk energii hamowania to “normalka” dla inżynierów Hondy/ Acury. Można stworzyć mocne auto sportowe jak Dodge Viper z silnikiem V10 o pojemności 8,4 litra, ale Acura pragnie podnieść osiągi z minimalnym obciążeniem dla środowiska. Niska masa, niskie spalanie to dodatkowe plusy w czasach, gdy średnia spalania całej floty aut limitowana jest rządowymi normami.

W tym roku po raz pierwszy zgłoszono superszybkie auto hybrydowe do 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Jest to Toyota (Lexus) TS 030 Hybrid, prowadzona przez Alexandra Wurza i Hiroaki Ishiura. Rok temu w długodystansowych wyścigach wystawiono z powodzeniem Porsche 911 GT3 R Hybrid z odzyskiem energii dzięki systemowi KERS, jak w F1 i oddaniem mocy na przednią oś przy wychodzeniu z zakrętu. Acura połączyła niejako zdobycze Porsche i ma zamiar zagrozić Toyocie w wyścigach. Technologia komputerowego dostosowania napędu wszystkich kół NSX, zwana torque vectoring, może przerzucać przyspieszenie i siłę hamowania z koła na koło przy udziale elektroniki. Przy małej prędkości pojazd może poruszać się dzięki przednim kołom napędzanym przez silniki elektryczne.

Przypuszczalna cena NSX może wynosić 110-130 tys. dolarów, podczas gdy supercar Lexus LFA kosztuje około 400  tys. dolarów. Acura może na rynku bardziej współzawodniczyć z Porsche 911 lub Audi R8.
 

Autor: ZB