Akademia u “Skrzacika”

116
Dzieci z przedszkola “Skrzacik”/ ARCH. SKRZACIKA

"Skrzacik" – znane Polonii przedszkole, działające od wielu lat na Ozone Park – pożegnał kolejnych absolwentów: Alexa, Benjamina, Jakuba, Mateusza, Natashę i Sebastiana.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni za wspaniałą opiekę i rozwój intelektualny. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca dla naszego dziecka” – powiedziała Joanna Małaczyńska, mama Benjamina.

“Przedszkole to nie tylko placówka oświatowa, ale również namiastka domu rodzinnego, bo przecież wiele dzieci spędza tu prawie 10 godzin dziennie pięć dni w tygodniu”– podkreśla dr Alicja Paszkowska, dyrektor “Skrzacika”. Przedszkolaki otrzymują tu codziennie świeże posiłki, a pani Alicja, anglistka z wykształcenia, pomaga przy odrabianiu lekcji dzieciom w wieku szkolnym. Mgr Anna Pasternak, nauczycielka muzyki, dba o umuzykalnienie podopiecznych. “W naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę, nie bawimy się komputerami, natomiast codziennie uczymy się czegoś nowego lub powtarzamy wiedzę”– wyjaśnia.

Do piątkowej akademii dzieci przygotowywały się konsekwentnie i systematycznie. Zaprezentowały wiele piosenek w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Kilkoro dzieci, wraz z panią Anią, akompaniowało kolegom i widać było, że solidnie się napracowały. Mateusz Sokołow i Julia Skrzepa zagrali na keyboardzie “My jesteśmy krasnoludki,” Alex Sokołow akompaniował przy “The Wheels on the Bus,” Julia Skrzepa zagrała melodię Sygietyńskiego do słów Alicji Paszkowskiej “Kolory i kształty”, natomiast Patrick Szewczyk na keyboardzie, a Julia Lazar na skrzypcach zagrali “This Land is Your Land”. 

Po krótkiej przerwie – podczas której za zasłoniętą kurtyną dzieci przebrały się do kolejnego występu pt. “50 stanów USA” – oczom rodziców ukazała się Statua Wolności, której znane motto, sonet Emmy Lazarus, przestawił Krystian Gogolewski, “Give me your tired, your poor, your huddled masses…” – zaproszenie emigrantów, bez względu na status, do kraju za “złotymi drzwiami”. Następnie elegancko ubrani – w kapeluszach, szelkach i muszkach: Adrian Gogolewski, Filip Wedrychowski, Julia Lazar, Julia Skrzepa i Patrick Szewczyk – zatańczyli i zaśpiewali przebój Franka Sinatry “New York New York” w choreografii Dominiki Pasternak.

Mali artyści tańczą i śpiewają przebój Franka Sinatry “New York, New York”

Nie zabrakło też farmerów i kowbojów w kraciastych koszulkach, kapeluszach i chustach siedzących na snopku słomy i śpiewających “Oh Susanna”, piosenkę Stephena Fostera, którą dopasowano do tematu, wzbogacając tradycyjny zakres o polsko-hiszpański dodatek lingwistyczny. Głównym punktem tematu była piosenka Raya Charlesa “Fifty nifty USA”, w której dzieci w kolejności alfabetycznej wyśpiewały wszystkie stany USA, począwszy od Alabamy, a skończywszy na Wyoming.

Ostatnią pozycją programu był taniec hawajski w choreografii Anny Pasternak, który dzieci zatańczyły w hawajskich spódniczkach oraz lei na szyi.

Nauczyciele „Skrzacika” (od lewej): Anna Pasternak, Anna Staniaszek-Chaney, Anna Romańczyk, Alicja Paszkowska, Dominika Pasternak, Dorota Pasternak

“Nie spodziewałam się tak bogatego i wspaniałego program artystycznego, prawie jak na Broadwayu” – wyznała mama Natalii Dołęgiewicz. “Wszystko było piękne!” – zachwalała mama Alexa, Mateusza i Michała Sokołowów. Za opiekę dziękowały mamy Emilki Deski, Julii Maj oraz Filipa Rogowskiego. Pani Alicja podziękowała nauczycielom za pomoc w przygotowaniu przedstawienia oraz dekoracji w stylu hawajskim i amerykańskim; wszystkim rodzicom za całoroczną współpracę i donację na rzecz przedszkola, a w szczególności rodzicom, którzy przynieśli ciasta i owoce na poczęstunek po występach dzieci, rodzicom Alexa Maldonado, Natashy Kucuk, Jonathana Goliaszewskiego, Zuzanny Bąk, Hanny Krawiec, Julii Skrzepy, Sebastiana Klaka oraz Julii i Daniela Lazarów.