Alternatywa dla skuterów?

0
5

Nazwa pochodzi od słów Electric, Economic, Ecologic, Easy. Prototyp zaprezentowano jeszcze na targach Intermot 2010 w Kolonii. W listopadzie 2011 r. na targach EICMA 2011 w Mediolanie pokazana została jego druga wersja. W końcu na kwietniowych Motor Show w Poznaniu Romet zaprezentował produkcyjną wersję samochodu.

Auto ma długość niespełna 3 metrów i waży bez akumulatorów 350 kg. Napęd przekazywany jest na koła przednie za pomocą elektrycznego silnika o mocy 4 kW. Wersja L7e oferuje mocniejszy silnik o mocy 7,5 kW. Zestaw akumulatorów waży 240 kg, a jego żywotność obliczona została na 800 cykli. Czas ładowania wynosi 8 godzin. Zasięg samochodu oszacowany został na 120 km (180 w wersji L7e). Pokonanie stu kilometrów, z maksymalną prędkością 55 km/ godz., ma kosztować mniej niż 10 złotych!

Do poruszania się Rometem 4E po drogach publicznych wystarczą uprawnienia do prowadzenia motorowerów. W niedługiej przyszłości będzie to prawo jazdy kategorii AM (motorowery) lub B1, dzięki czemu za kierownicą będzie można zasiąść po ukończeniu 14 roku życia. Pojazd może zabrać „na pokład” 2 osoby i bagaż.

Autor: