Ambasador polskiej piłki

117

W sobotę, 26 stycznia, w siedzibie klubu sportowego Wisła w Garfield odbył się doroczny Bal Sportowy Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich "Złota Jedenastka Roku 2012". Gościem honorowym gali był aktualny trener piłkarskiej reprezentacji Polski Waldemar Fornalik, któremu towarzyszyła żona Katarzyna.

Sala dansingowa Wisły wypełniona była do ostatniego miejsca. Z różnych części Wschodniego Wybrzeża do Garfield przyjechali byli i obecni piłkarze, działacze sportowi oraz kibice. Obecny był dwukrotny bokserski mistrz świata Tomasz Adamek z żoną Dorotą.
Z Chicago dotarł były pierwszoligowy piłkarz z Polski, działacz polonijny Marian Nowacki, a z Wirginii reprezentantka Polski do lat 20 Marta Deptuła. Był obecny również Henryk Dusza, były piłkarz Ruchu Chorzów i Orła Yonkers, który przyleciał z Polski.
Część oficjalną rozpoczął piłkarz ZPA Perth Amboy Janusz Słowiński, który odśpiewał przy wtórze całej sali polski hymn narodowy.
Pierwsze dwie plakietki uznania z rąk trenera Waldemara Fornalika otrzymały Bożenna Żelazowska i Elżbieta Czekańska za prace społeczne w ZPKP.
Za przywiązanie do barw klubowych, 20-letnia grę w Koronie Polonii Wallington wyróżniony został Bogdan Ślusarz.

Oto Złota Jedenastka polonijnych piłkarzy 2012:

Tomasz Kościukiewicz i Marcin Janeczko – Wisła Garfield
Marcin Kułak i Marcin Dziewulski – Polonia New York
Zbigniew Puzio i Damian Serafin – Polonia Wallington
Marcin Czerwiński i Kestutais Mykolaitis – Stal Mielec New York
Wojciech Sobótka i Marcin Pawłowski – Olimpia Stamford
Daniel Szetela – Icon New Jersey

W kategorii Odkrycie Roku – największy talent piłkarz polonijny do lat 20 – Waldemar Fornalik wręczył plakietkę uznania 17- letniemu Mateuszowi Miazdze, który z drużyną New York Red Bulls zdobył mistrzostwo USA do lat 16, a w ubiegłym roku w ciągu niecałych dwóch miesięcy zagrał w dwóch reprezentacjach do lat 18, najpierw w październiku w reprezentacji Polski przeciwko Słowenii, a następnie w listopadzie grał w reprezentacji USA przeciwko Kanadzie.

Działaczem Roku został Jan Kondratowicz, prezes Klubu Sportowego Wisła Garfield, w którym oprócz drużyny seniorów funkcjonuje aż 10 drużyn młodzieżowych. Trenerem Roku został Grzegorz Bajek założyciel, menedżer i trener drużyny Icon NJ.
Jego podopieczni w ubiegłym roku latem wygrali turniej o Memoriał Kazimierza Deyny, a w rundzie jesiennej grali jak z nut. Odnieśli same zwycięstwa i z kompletem punktów prowadzą w Superlidze Garden State.

Sponsorem Roku 2012 po raz siódmy z rzędu został Eugeniusz Kozak, właściciel Kompleksu Piłkarskiego Kozak Sport Center, który oprócz plakietki uznania z rąk trenera Waldemara Fornalika i Tomasza Adamka otrzymał za całokształt osiągnięć piękną kryształową piłkę.
Na zakończenie części oficjalnej prezes ZPKP Zbigniew Żelazowski wręczył plakietki uznania dla Tomasza Adamka oraz gościowi honorowemu Waldemarowi Fornalikowi. Liczni fotoreporterzy mieli swoje kilka minut na pamiątkowe zdjęcia.
Później wszyscy ruszyli na parkiet, a do tańca grał zespół Efekt.

W przerwie odbyła się licytacja dwóch koszulek Roberta Lewandowskiego, które przywiózł ze sobą trener Fornalik – .pierwszą, Borussi Dortmund, za 600 dolarów wylicytował prezes Stali Mielec NY Artur Kurasiewicz. Drugą koszulkę, biało-czerwoną z orzełkiem, w której najlepszy polski napastnik grał przeciwko Anglii w Warszawie, wylicytował Adam Miazga, ojciec 17-letniego Mateusza, reprezentanta Polski i USA. Pieniądze z licytacji – 1300 dolarów – przekazane zostaną na potrzeby Domu Dziecka we Wronkach.
Bal ZPKP był kolejną udaną imprezą zorganizowaną społecznie przez Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich.

Państwo Fornalikowie przebywali na Wschodnim Wybrzeżu przez okrągły tydzień. Przylecieli w poniedziałek, 21 stycznia. W pierwsze dwa bardzo mroźne dni zwiedzali Manhattan, gdzie zamieszkali w hotelu Marriott niedaleko Times Square.
We wtorek obejrzeli musical “Chicago” na Broadwayu w towarzystwie prezesa Olimpii Jerzego Karwowskiego. W czwartek działacz ZPKP Stanisław Kozak zawiózł gości z Polski do Atlantic City, gdzie zamieszkali w apartamencie na 47. piętrze hotelu Taj Mahal z widokiem na ocean.
W piątek po południu trener reprezentacji odwiedził redakcję “Nowego Dziennika”, gdzie udzielił dwóch wywiadów dla NDTV. Telewidzów zapraszamy do obejrzenia sobotniego programu, w którym selekcjoner będzie gościem programu “Kanapa” Leszka Sadowskiego na kanale WNYE, godz. 19:00.

Tego samego wieczoru w restauracji Royal Warsaw odbył się uroczysty obiad, w którym uczestniczył zarząd ZPKP.
W sobotę o godz. 12:00 w hali kompleksu piłkarskiego Kozak Sport Center w Randolph, NJ, najzdolniejsi piłkarze do lat 22 rozegrali mecz towarzyski. Trener był zaskoczony dobrą grą polonijnych piłkarzy, którzy mieli okazję bliżej go poznać.
Były zdjęcia grupowe i osobiste. Marianowi Nowackiemu wpadł w oko Alex Mierzejewski, podobała mu się gra bramkarza Greczka i Krzysztofa Kozaka. Trener Fornalik był pod wrażeniem hali, w której co roku rozgrywany jest turniej o memoriał jego wielkiego poprzednika Kazimierza Górskiego.

Główny sponsor ZPKP, właściciel Kozak Sport Center Eugeniusz Kozak zaprosił trenera i osoby towarzyszące na lunch do ekskluzywnej włoskiej restauracji w Randolph, NJ. Dwie godziny minęły jak jedna chwila przy rozmowie o piłce nożnej w USA i Polsce.
Znakomitą wiedzą historii polskiej piłki zaprezentował sędzia stanu NJ Jerzy Krupiarz. W Garfield kilkudziesięciu młodych adeptów piłkarskich Wisły i ich rodzice witało trenera Fornalika brawami. W hali przy ulicy Division okazało się, że młodzi Amerykanie polskiego pochodzenia znają z imienia i nazwiska wszystkich reprezentantów Polski.
Każdy pokazał, co potrafi, jak strzela na bramkę w biegu i żongluje piłką. Później były zdjęcia i autografy na piłkach, zdjęciach i koszulkach, a na zakończenie spotkania szczęśliwi młodzi piłkarze brawami żegnali trenera.
Udany bal sportowy zakończył się po drugiej w nocy, a już w niedzielę rano jechaliśmy z Katarzyną i Waldemarem Fornalikami oraz Marianem Nowackim na mszę św. do największego polskiego kościoła w New Jersey – ponad 100-letniej parafii Świętego Kazimierza w Newarku.

Na zakończenie mszy ksiądz dr Andrzej Ostaszewski zaprosił państwa Fornalików do ołtarza, trener pozdrowił wszystkich parafian i wręczył kapelanowi sportowców polonijnych zdjęcie reprezentacji i proporczyk PZPN. Na koniec otrzymał gromkie brawa. Po mszy świętej na plebanii tuż przed wyjazdem ksiądz dr Andrzej Ostaszewski i ksiądz prof. Radosław Ambroziak z Łomży udzielili osobistego błogosławieństwa trenerowi i obiecali, że będą się modlić o sukcesy dla Biało-Czerwonych.
Obiad pożegnalny wydał na cześć gości z Polski właściciel firmy budowlanej Mark Construction członek Rady Parafialnej Kazimierz Mroczek. Prosto z portugalskiej restauracji pojechaliśmy na lotnisko w Newarku.

Państwo Fornalikowie odlecieli do Polski bardzo zadowoleni, dziękowali organizatorom za gościnność. Kilkakrotnie gościliśmy w metropolii nowojorskiej trenera Kazimierza Górskiego, który lubił do nas przyjeżdżać , ale my z tych wizyt czerpaliśmy dużo więcej.
Aktualny trener reprezentacji przypomina trenera Górskiego. Przede wszystkim jest bardzo skromny, przystępny, jest człowiekiem wysokiej kultury osobistej. Trener Waldemar Fornalik okazał się wspaniałym ambasadorem polskiej piłki nożnej. Życzymy mu samych zwycięstw i awansu reprezentacji Polski do mistrzostw świata w 2014 roku, które rozegrane zostaną w Brazylii.

Państwo Fornalikowie przylecieli do USA na zaproszenie Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich z inicjatywy Wiktora Kasprowicza, prezesa Polonii Wallington i przy pomocy Adama Wieczorka oraz Henryka Duszy z Chorzowa.
Głównym sponsorem przyjazdu trenera reprezentacji do USA był Eugeniusz Kozak, właściciel Kozak Sport Center, i jego brat Stanisław Kozak. Bal Sportowy ponadto sponsorowali właściciele Golden Eagle Deli z Garfield Maria i Alfred Lemańscy oraz właściciel sklepów AT&T z Garfield i Wallington Maciej Wyrwas.

Autor: WOJTEK ZIĘBOWICZ